Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 4 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 13 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Prosincové Rybářství: Zimní tipy kaprařky Lucie Somolové

Marek iRybářství 29. listopadu 2021 0 komentářů
zimní rybolov

foto: Martin Kašík

Praxe

Na začátku každé sezony se rybáři dělí na dvě základní skupiny. Na ty, kdo své rybářské vybavení na konci roku „zazimují“ a k vodě vyrazí až v době po Velikonocích. Pak je tu druhá skupina rybářů, kteří odevzdají povolenku 31. prosince a při té příležitosti si rovnou kupují povolenku na následující rok, aby mohli zkusit štěstí u vody i v zimě.

text: Lucie Somolová

Zimní rybolov má ovšem svá specifika a za vytouženým úlovkem v tomto období se může skrývat opravdu mnoho vynaloženého úsilí. Pro ty, kdo by si chtěli vyzkoušet zimní rybolov kaprů, mám několik tipů jak na to.

REKLAMA

Nejsem vyloženě milovníkem zimy, nicméně rybařina je již neodmyslitelnou součástí mého života a zimní pauza mi někdy připadá hodně dlouhá. Proto jsem se začala o zimní lov kaprů více zajímat a ráda bych se s vámi o své poznatky a zkušenosti podělila.

Začnu nejdůležitějším faktorem, který platí po celý rok, ovšem v zimě dvojnásob – správná lokalizace ryb. Kapři na podzim přijímají potravu velmi aktivně, aby si vytvořili tukové zásoby na zimu, které jim pomohou toto období přečkat. Pokusím se v článku vyvrátit zažitý mýtus, že ryby přes zimu potravu nepřijímají vůbec.

REKLAMA

Vzhledem k teplotě vody, která se blíží i bodu mrazu, je aktivita ryb samozřejmě velmi nízká, takže i množství přijímané potravy je tomu přímo úměrné. Ale ryby se určitě stále krmí. Může to být třeba jen jednu hodinu z celého dne a především jen na určitých místech.

časopis Rybářství

Kapři většinou přečkají zimu na tzv. „zimovištích“ a potravu přijímají v drtivé většině nedaleko od tohoto místa. Z uvedeného tedy jasně vyplývá, že správná lokalizace míst, kde jsou ryby, a především, kde se krmí, je pro úspěšný zimní lov kaprů klíčové.

Jakmile se vám podaří tato místa najít, je rovněž velmi důležité zjistit správný čas, kdy potravu přijímá. Obecně platí, že během zimy záběry přicházejí spíše za tmy, což samozřejmě ovlivňuje i brzké stmívání. Ale nemusí tomu být úplně vždy.

Hledání správného místa

Při hledání správných míst je ideální předchozí znalost revíru. Ráda bych zmínila další, mezi rybáři hojně rozšířený mýtus, který se týká hloubky, ve které se ryby přes zimu zdržují. Mnozí se domnívají, že ryby vyhledávají nejhlubší místa revíru.

S tím musím nesouhlasit. Pohyb ryb se totiž odvíjí od aktuálního počasí, síly případného slunečního svitu, výšky tlaku a podobně.Ryby se samozřejmě vyskytují i v nejhlubších místech lokality. Ovšem, jak již bylo řečeno, my hledáme především ta místa, kde se krmí.

A takové místo může být od toho, na kterém tráví nejvíc času, zcela jinde. Při slunečných dnech navíc ryby rády vyplouvají do mělčích vod.Díky technologickým vymoženostem existuje několik způsobů, jak stojatý revír nebo úsek řeky zmapovat a pokusit se ryby najít nebo si alespoň vytipovat místa, kde by mohl být lov úspěšný. Osobně většinou používám nahazovací sonar, je to skvělý pomocník.

Praha
foto: Martin Kašík

Pro ty z vás, kdo by tuto vychytávku ještě neznali, stručně popíšu, o co jde. Sonar, tvarem i velikostí tenisového míčku, si připevním jednoduchým uzlem na (ideálně) markerovací prut a poté s ním nahodím do místa, které chci prozkoumat.

Ještě před tím si ale sonar propojím pomocí aplikace se svým mobilním telefonem. Na displeji poté vidím veškeré podstatné informace o reáliích pod vodou: hloubku, strukturu dna, teplotu vody a u novějších modelů mohu vypozorovat i výskyt ryb a jejich přibližnou velikost.

Všechny údaje se zaznamenávají do aplikace, takže se k nim mohu později vracet a pracovat s nimi. Další možností je člun s běžným echolotem nebo klasický marker, což je samozřejmě pomůcka použitelná primárně na stojatých revírech.

Jak slibné místo „nezabít“ návnadou? Jaký druh krmení zvolit v chladných měsících? Jaké příchutě nástrah jsou vhodné? Existují i místa, kde se dají pravidelně každou zimu chytit úžasné úlovky, a to téměř bez krmení? Jaké počasí a tlak jsou nejvhodnější?

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku prosince.

Objednat si ho od 1. prosince můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářstvímůžete si ho zařídit zde.

časopis Rybářství
REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled