Fotografie
Jaroslav okomentoval Obrazem: Vysaze...
před 14 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Na severu Čech ...
před 14 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Candáti jdou do...
před 15 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Zahájení pstruh...
před 15 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
včera

Prosincové Rybářství: Trofejní úlovky posledních pěti dekád – mník jednovousý

Marek iRybářství 1. prosince 2022 0 komentářů
mník

foto. archiv Rybářství

Poznávání

Trofejní úlovky rybáře vždycky fascinovaly. Každý chtěl ulovit tu nejdelší a nejtěžší rybu. V našem seriálu se ohlížíme až do roku 1973 a sbíráme veškeré dostupné informace o nej rybách ulovených na revírech ČRS a MRS. Ty následně analyzujeme a podrobně rozebíráme. Tentokrát se podíváme na trofejní úlovky mníka jednovousého.

text: Tomáš Matýsek

Mník jednovousý je tajemná ryba, o které toho dodnes příliš nevíme. V našich svazových vodách je rozšířen jen ostrůvkovitě, a tak si troufám tvrdit, že více než polovina rybářů neměla tu čest mníka spatřit na vlastní oči, natož ulovit.

REKLAMA

Přitom jeho rozšíření ve světě je impozantní. Zahrnuje prakticky celý mírný pás severní polokoule od Evropy přes Sibiř až po Kanadu. Zatímco na mnoha místech svého výskytu v Evropě je velmi hojný, v našich revírech jsou úlovky spíše vzácností.

Po dlouhá léta byl mník zařazován do čeledi treskovitých ryb. To však již dnes neplatí. Nedávno se zařadil do čeledi mníkovitých, kde je jediným zástupcem této skupiny ryb, žijících na území ČR.

REKLAMA

Nejúspěšnější měsíc pro lov mníků

Mník jednovousý je ryba, která mě odjakživa fascinovala. Stále si živě vybavuji situaci, kdy jsem jako novopečený rybář zkoušel v roce 1989 tátu přemluvit, aby se mnou vyrazil v mrazivých dnech právě na jejich lov.

Mník má totiž nejen vysoké nároky na čistotu vody, ale jeho chladnomilnost vyžaduje i nižší teplotu vody. Téměř v každé knize se tak dočteme, že nejaktivnější bývá v zimních měsících (ideálně s teplotou vody kolem 5 °C), kdy se také rozmnožuje.

mník jednovousý
foto: archiv Rybářství

V tomto směru mě celkem překvapily výsledky mého bádání. Sice se potvrdilo, že prosinec je jedním z nejúspěšnějších měsíců pro lov s 15 úlovky (20,1 %), nicméně podstatně vyšší počet úlovků jsem čekal i v listopadu, kdy bylo uloveno celkem jen 7 mníků (9,3 %).

Celkem 25 trofejních ryb (33,4 %) však bylo uloveno i během podzimních měsíců — září, říjen. Nejlépe by měli brát mníci údajně bezprostředně před třením, tj. od poloviny října do poloviny listopadu. V zimě berou přes celý den při pošmourném počasí, ale hlavně za tmy. Příslibem úspěšného lovu bývá mírné sněžení.

mník jednovousý
foto: archiv Rybářství

Pravá sezona lovu mníků, resp. období s nejvyšší aktivitou, by měla být od února do dubna. Počty trofejních úlovků nám toto tvrzení nepotvrdily. Od ledna do konce dubna rybáři ulovili pouze 3 velké mníky (3,9 %). Tento výsledek však ovlivňují hned dva důvody. Zaprvé doba hájení od 1. 1. do 15. 3., ale také zákaz lovu na nástražní rybky v těchto měsících.

Za vyšších teplot vody (letní období) může mník upadat do jakési letargie. Z ní se probere jen při silně přikalené a stoupající vodě nebo v ochlazené vodě po deštích. Tehdy se pohybuje vodou někdy i za denního světla a shání potravu. Ve většině případů se však v létě záběru dočkáme pouze navečer nebo pozdě večer.

Roční počty úlovků na území ČR

Roční úlovky mníka nejsou příliš vysoké. Tento fakt je způsoben za prvé jeho omezeným výskytem, kdy se dá úspěšně lovit jen v několika málo lokalitách, ale i roční dobou, vhodnou pro lov mníků. Zimní lov mníků je v tomto směru pověstný a dočteme se o něm snad v každé rybářské publikaci. A možná právě proto je tak ceněnou rybou.

mník jednovousý
foto: archiv Rybářství

Spoustu z nás může odradit, že na mníka se doporučuje vyrazit k řece za temných chladných večerů. O to sladší je potom odměna, když si čelovkou posvítíme na vysněný úlovek s pověstným jedním vouskem. Ve 30. letech byla na území Moravy a Slezska stanovena minimální lovná délka na 25 cm a hájen byl od 15. října do 15. března; v Čechách byla míra 20 cm a hájený byl od l . listopadu do 31. ledna.

Postupem času došlo k navýšení jeho míry na 35 cm (tato míra je podle dostupných zdrojů stanovena již minimálně od poloviny 80. let). Mník jednovousý je zařazen mezi celoročně hájené druhy ryb, ovšem ve skutečnosti není jeho výskyt výrazně ohrožený. Mnoho uživatelů revírů proto povolují lov této ryby na základě příslušné výjimky.

mník jednovousý
foto: archiv Rybářství

V takovém případě je na revírech ČRS a MRS hájený od 1. ledna do 15 března a jeho lovná míra je aktuálně stanovena na 30 cm. Díky sumarizaci úlovků máme o počtech přisvojených ryb na svazových vodách přesné informace i historicky z archivních statistik ČRS a MRS.

  • V jakých vodách se mník přirozeně vyskytuje?
  • Jak berou mníci podle teploty, intenzity slunečního svitu, denních srážek nebo fází měsíce?
  • Jaké jsou nejúspěšnější měsíce pro lov mníka (tabulka)?
  • Čím mník připomíná úhoře?
  • Jaká rybolovná technika je na mníka nejúspěšnější?
  • Jaké jsou dlouhodobě nejúčinnější nástrahy?
  • Který český revír je historicky nejlepší s ohledem na počet trofejních mníků?
  • Kolik si rybáři přisvojili mníků v posledních tří dekádách (tabulka)?
  • Jaké jsou trofejní úlovky mníka od roku 1973 (rozsáhlá tabulka)?
  • PLUS mnoho dalších podrobných tabulek ohledně lovu a výskytu mníka od roku 1973 do současnosti.

To vše si můžete přečíst v novém čísle časopisu Rybářství. Na stáncích je od začátku prosince.

Objednat si ho od 1. prosince můžete také v našem e-shopu.

Pokud ještě nemáte předplatné časopisu Rybářství, můžete si ho zařídit zde. V současnosti máme navíc akci – při objednání dvouletého předplatného získáte naviják WUNHAI FD s přední brzdou a 12 ložisky v hodnotě 599 Kč + publikace Ryby (63 kartiček ryb s podrobným popisem) v hodnotě 190 Kč.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled