Fotografie
Marek okomentoval Jak ulovit mník...
před 18 hod
Fotografie
Jan okomentoval Šonova hodina r...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Jan okomentoval Rychlá a spoleh...
včera
Fotografie
Vojtech založil otázku Rychlá a spoleh...
včera

Proč se žraloci bojí delfínů?

Marek iRybářství 15. března 2021 0 komentářů
souboj žralok

foto: youtube

Video

Když žralok spatří hejno delfínů, radši se snaží odplout pryč. Jak je možné, že se tento nelítostný predátor bojí tak milého a hravého delfína?

text: Marek Kožušník

Delfíni žijí v hejnech, navíc jsou velmi chytří. Je známo, že tito mořští savci vůbec nejsou tak neškodní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Umějí se dobře bránit. Když zaregistrují agresivně naladěného žraloka, okamžitě na něj zaútočí celé hejno a nedají žralokovi žádnou šanci na záchranu. Proto se jim žralok zpravidla vyhýbá.

REKLAMA

Bleskové útoky delfína

Díky stavbě těla mají delfíni oproti žralokům velkou výhodu – hřbetní ploutev jim dodává pružnost, kombinace měkké kůže a pružných kloubů usnadňuje delfínům manévrování v boji se svými konkurenty s chrupavkovými obratli. Vertikální rovina ocasní ploutve žraloků omezuje jejich pohyblivost směrem nahoru a dolů, zatímco horizontální rovina delfíní ocasní ploutve umožňuje velkou pohyblivost, mrštnost a rychlé změny směru pro bleskové útoky.

Biologické beranidlo

Tlamu delfína tvoří velmi pevná a silná kost, jakési biologické beranidlo. Delfíni se mohou ocitnout několik metrů pod žralokem, vystřelit nahoru a zabodnout přitom svůj rypák do měkkého žraločího břicha, což žralokovi způsobí závažná vnitřní poranění. Dobře mířený úder může žraloka i zabít. Velcí delfíni jsou navíc dostatečně pružní a podstatě mrštnější než žraloci.

REKLAMA

hejno delfínů
foto: pixabay

Brání své druhy

Žraloci jsou samotářští dravci, zatímco delfíni se pohybují ve skupinách. Vždy, když se některý člen skupiny ocitne v ohrožení žralokem, zbytek hejna začíná okamžitě svého druha bránit. Jsou známy i případy, kdy delfíni zachránili před útokem žraloka i člověka. Ve většině případů se proto žralok raději ukryje, než by se pouštěl do souboje s delfíny.

Inteligence a rychlost

Delfíni mají jednu velkou výhodu oproti žraločí síle – svou inteligenci. Díky citlivému echolokačnímu smyslu se delfíni mohou rychle přemisťovat ve vodě, aby se vyhnuli útokům žraloků, nebo aby na ně naopak zaútočili. Kromě vysoké inteligence se delfíni vyznačují také mimořádnou rychlostí. Jsou schopni plout rychleji než většina žraloků, takže pro ně představují nedostižnou kořist, za kterou nemá cenu se hnát.

kosatka
foto: pixabay

Lov bílých žraloků

Kosatky, největší zástupci čeledi delfínovitých, se vydávají na lov bílých žraloků, když mají málo potravy. Využívají svých neuvěřitelně silných ocasních ploutví, aby překlopili žraloky na záda a tím je znehybnili. Kosatky útočí na žraloky, aby si pochutnaly na jejich játrech. S téměř chirurgickou přesností vyjmou z jejich těla játra, která obsahují velké množství skvalenu, a zbytku kořisti si nevšímají. Není divu, že u žraloků budí hrůzu.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled