Na lovu línů, obzvlášť těch velkých, je něco magického. Zeleně sametová ryba s červenýma očima je pro rybáře něco jako magnet. Osobně neznám rybáře, který by řekl: „Dnes to za nic nestojí, berou jen líni.“ Vy ano?
text: Roman Liebzeit
Lín je bojovník a všemi mastmi mazaný protivník. Jistě jste už slyšeli o pověstné opatrnosti línů. Jen tak, opravdu lehounce si k nástraze čichne, ochutná ji a hned ji vyplivne. Splávek se nepatrně pohne, aniž byste zaregistrovali záběr. Mít na tenkém vlasci pěkného lína a vychutnat si boj se zeleným krasavcem stojí rozhodně za to. Pokud tedy ještě znáte místo, kde se hojně vyskytuje. V tom případě mi věřte, že rybaříte na výjimečné lokalitě. Sám takové místo neznám a o to více si každého lína cením.
Kde jsou všichni ti pěkně vypasení líni?
V dětství jsme pravidelně lovili líny v délce přes padesát čísel. Rybu podobné velikosti jsem už od té doby neviděl. Během nějakých dvaceti let líni z našich vod mizí. Většinou se vysazují jen kapři a ti jsou brzy vychytáni. Ale pěkně vypasený lín? To je dnes vzácnost.
Klíčový kontrolní broček
Rozhodl jsem se, že se línům budu věnovat trochu blíž. Tyto ryby jsou aktivní už časně zjara, a právě na to jsem se připravil. Se zkušeností z plavané jsem navázal udici s anglickým splávkem 2+1 g. Bročky jsem rozmístil po vlasci postupně za sebou. Tak, aby nástraha na háčku pomalu a přirozeně padala ke dnu. Je několik variant, jak rozmístit bročky. Jedna z nich je použití kontrolního bročku kousek od háčku.
Jakmile ryba nástrahu sebere, nadzvedne tím kontrolní broček a splávek se položí na bok. To je pro rybáře první signál, že ryba dobrotu na háčku ochutnává. Osobně preferuji poslední broček kousek nade dnem a počkat si na poctivý rozjezd splávku. Nicméně – každý máme to své oblíbené, co se nám za léta lovů osvědčilo a čemu dáváme přednost.
Chytejte na tenký vlasec
Velmi důležité je mít změřenou hloubku místa lovu. Lín je rybou dna a lov půl metru pod hladinou vám úspěch určitě nepřinese. Nastavíme si přibližnou hloubku udice. Těsně před háčkem namáčkneme těžký broček a splávek tím převážíme. Změření hloubky dosáhneme tím, že splávek posouváme po vlasci nahoru či dolů – podle aktuálního stavu vody. Jakmile z vody kouká jen kousek anténky, máme změřeno.
Protože chytáme líny, posuneme splávek o 5-10 cm nahoru, takže poslední část vlasce leží na dně. K zapamatování hloubky vody používám jednoduchou metodu: Háček zavěsím na první očko před navijákem a odpočítám počet oček na prutu, kde mi končí anténka splávku. Později už při utržení vlasce nemám problém s rychlým nastavením hloubky. Jak vidíte, nejde o nic složitého.
Sílu vlasce volím pro lov s matchovým prutem mezi 0,15 – 16 mm a návazec v rozmezí 0,12 – 0,14 mm. Pro velké ryby je tato síla vlasce naprosto dostačující. Doporučuji chytání na tenký vlasec. Každá ryba je z přirozenosti plachá. A pokud už byla jednou ulovena, je opatrná dvojnásobně. Jestli vám podmínky umožní lovit na tenký vlasec, neváhejte. Vychutnáte si boj do posledního výpadu ryby.
Kdy se otočí i ryba z opačného konce rybníka
Chcete-li úspěšně lovit, dobře nakrmte! Ani já si nepochutnám na přesoleném guláši. Ryba je na tom podobně, slupne jen to, co jí šmakuje. Pokusím přispěchat s radou: nejdříve si musíme ujasnit, kde chytáme. Zda na stojaté, nebo proudné vodě. Pak musíme znát její hloubku. Možná si myslíte, že jsou to nepodstatné věci. Dobrá…
Pokud si to opravdu myslíte, připravte si krmení na oukleje a zkuste s ním chytat na dně v proudné vodě. Velmi rychle zjistíte, že je něco špatně. Ano, návnada je špatná. Krmení do stojaté vody má jiný poměr složek. Jinak lepí, jinak se rozpadá a má i jinou účinnost. Na stojaté vodě s hloubkou 1-2 m potřebujeme, aby koule krmení dopadly na dno celé a teprve pak se rozpadly. Pak nastane ten zázrak, že i ryba z opačné strany rybníka se otočí a plave přímo k vám, ne-li rovnou do vašeho podběráku.
Jak připravit fajnové krmení
Potřebujete kukuřičný šrot, strouhanku, popcorn, mletý kokos, ovesné vločky a příchuť na líny. Dále krmnou směs doladíme červíky nebo nasekanými žížalami. Poměr složek je následující: asi 50–60 % kukuřičného šrotu a 20–30 % strouhanky. Strouhanku můžete rozdělit na polovinu s namletým chlebem. Líni milují vůni chleba.
Dále přidáme 10 % ovesných vloček, 1–5 % mletého popcornu a 1–5 % kokosové moučky. Jako poslední dodáme atraktant, žížalky nebo červíky. Tím máme hotovou návnadu pro většinu našich rybníků s hloubkou 1–2 m. Pokud si chcete dát opravdu záležet, krmení si den předem předvlhčete. Směs pěkně nabobtná.
Jakmile hodíte tuto krmnou směs do vody, začnou se dít věci. Krmení se nejdříve roztrhá a vytvoří koberec. Postupně se z něj začnou uvolňovat jednotlivé částky směrem k hladině. Příčinou je popcorn a kokos, který je lehčí než voda. Unášené částice ve vrstvě vody způsobují vonnou stopu, která se šíří dál a dál. Do návnady můžete přidat i drobnější peletky. Peletu zkuste zavěsit pod háček a úspěch se určitě dostaví.
Krmte, krmte, krmte!
U vody nejdřív navnadím, teprve pak si chystám nádobíčko. Nespěchám. Ale jakmile nahodím, úspěch přichází skoro hned. Nejlepší doba lovu je ta brzká ranní při zatažené obloze. Nebo v noci. Ale s klidem mohu potvrdit, že zjara berou líni téměř po celý den.
Každá denní doba lovu má cosi do sebe. Během dne se mohu na lov plně koncentrovat. Člověk vidí, kam hází návnadu. Navážete i ten nejtitěrnější háček. Za tmy je to jiné. Pokud nemáte vše připraveno předem, zapláčete. Pokud ale noční lov nepodceníte, objevíte jeho jedinečnost. Kolem vás je absolutní klid, nikde nikdo a ryby proplouvají pod vašima nohama.
Osobně v noci zakrmuji jen několik metrů od břehu. Anténku splávku vybavím lámacím světýlkem a nahodím. Ryby jsou v noci aktivnější, ztrácejí ostražitost. Vidím jen světýlko splávečku. Pohybuji se potichu, nesvítím baterkou na hladinu. Záběr je naprosto nepřehlédnutelný. Zelenožluté světýlko se potopí pod hladinu a vy okamžitě víte, že na prutu máte rybu.
Kapr místo lína
Velmi často vám místo lína zabere kapr místo lína. A ten vaši jemnou výbavu důkladně prověří. Nicméně – stačí povolit zlehka brzdu a dříve či později je ryba vaše. Po záseku si přisvítím čelovkou, sleduji přibližnou jízdu ryby a vychutnávám si noční boj. Při zdolávání ryby už s klidem svítím na hladinu. Dalšího lovu se ale nemusím obávat. Do 20 minut se ostatní ryby uklidní.
Jednou z mých nejoblíbenějších nástrah je prachobyčejná žížala. Ta na líny platí snad vždy. I zde přispěchám se zlepšovákem. Před napíchnutím na háček žížalu rozdělím na dvě poloviny a zavěsím je. Aroma žížaly se tak mnohonásobně zintenzivní a ani mazaný lín se dlouho nerozmýšlí.
Při posledním jarním lovu jsem chytil dva vypasené macky. Zkoušel jsem vše možné, rohlík, kukuřici… Jenže fungovalo jen žížalí masíčko. Existují i různé práškové posilovače. Jsou dobrou volbou. Lehce navlhčený rohlík posypete posilovačem a je to.
Diskuze k článku (0)