Hlídka českobudějovické městské policie načapala Vasyla M. z Ukrajiny 13. dubna večer na jednom z malých rybníků v ulici Trocnovská na okraji Českých Budějovic. Místo je nedaleko ubytovny pro zahraniční dělníky. Vasyl lovil ryby bez povolení. Pytlák odmítl zaplatit pokutu 500 korun na místě, ale ochotně převzal kopii bločku. Informoval o tom idnes.cz.

text: Marek Kožušník

Problém nastal při vyřizování sankce. Podle krajských úředníků, kterým městská policie kauzu předala, neměli strážníci k takovému úkonu oprávnění. Na bločku navíc nebyla ani vyplněná adresa pokutovaného, pouze jméno a datum narození.

Krajský úřad po měsíci uzavřel případ pro takzvanou nicotnost. Vasyl navíc během řízení zmizel, nepodařilo se ho najít v Česku ani na Ukrajině. Jak stojí v informaci o rozhodnutí, může si Vasyl verdikt alespoň přečíst na úřední desce kraje, pokud bude mít zájem.

„Podle zákona o rybářství není obecní policie k řešení takového přestupku oprávněna,“ vysvětlil pro iDnes Josef Klement z oddělení lesního hospodářství krajského úřadu.

Jak tedy měla městská policie proti pytlákům postupovat? Podle Klementa měli strážníci identifikovat podezřelého a záznam o přestupku předat k řešení na příslušný správní orgán, což je českobudějovický magistrát. Stejně musí podle Klementa jednat i rybářská stráž, ale jedině pokud odhalí pytláka ve svém revíru.

městský strážník
ilustrační foto: Městská policie České Budějovice

V okolí Trocnovské ulice je několik menších rybníků, které pytláky lákají. Ve stejné ulici má sídlo i místní organizace Českého rybářského svazu. Mají zdejší rybáři s pytláky dlouhodobý problém?

„Pytlačilo se, pytlačit se bude. Není to nic kardinálního, na úrovní MO to řešíme s městskou policií i s Policií ČR, pokud se takový případ vyskytne. Nemyslím si, by tam někdo pytlačil ve velkém. Není to v tuhle chvíli úplně kardinální problém, čas od času se podobný případ pytláctví vyskytne,“ uvádí pro iRybářství Marek Erhart, předseda MO České Budějovice 1.