Stačí pár stupínků tepla. V noci přijde mráz a ráno je na ulicích mazec. Na ledovce stačí jeden špatný krok a už se válíte na chodníku. Když vše dopadne dobře, tak si jen zanadáváte, otřepete a jdete dál. Hrozí ale i zlomeniny a jiné úrazy, které mohou mít vážné následky. Jiné to není ani při lovu ryb pod ledem.
text: Ivo Novák
Když je na ledě sníh, který napadal na podmáčený povrch, tak je vše v pořádku. Tam uklouznutí nehrozí, ale když se led vytvoří, aniž by zasněžilo a je jako zrcadlo, nebezpečí uklouznutí je veliké a je třeba vážit každý krok.
Rybář se ale po ledu pohybovat potřebuje a při aktivním vyhledávání ryb musí udělat spousty kroků. Je zapotřebí hledat pomocníky…
Nesmeky
Když jsem se o tuto pomůcku začal zajímat, překvapilo mě, kolik druhů je na trhu k mání. Některé nesmeky mají pružiny, jiné destičky s hroty, různý počet nýtů, ocelové řetízky kombinované s různě tvarovanými ocelovými plechy. Různě řešené je i uchycení k botě. Třeba pomocí přezky, ve většině případů jde však o pryžové pásky, které lze jednoduše převlečením přes patu a špičku uchytit k podrážce boty.
Nasazení na botu není náročné a zabere jen pár sekund. Při výběru je třeba se soustředit, aby velikost odpovídala vaší botě. Při nákupu je dobré si vzít boty, které máte určeny k chytání na ledu a navlečení si vyzkoušet. Nemělo by padat a navlečení by mělo být i pohodlné. Podle toho je pak třeba řešit, jestli pryžové nesmeky, nebo na uchycení s přezkou. Pryž je sice roztažná, ale jen do určité míry. Ceny této pomůcky se různí podle provedení. Řádově se pohybují ve stokorunách. To jde.
Překvapivé je, že tuto pomůcku skoro nikdo nevyužívá. Setkal jsem se jen s několika rybáři, kteří pohodlí nesmeků objevili. Kombinaci nýtů a pružin na pryžovém podkladu považuji za zdařilé provedení. Měl jsem možnost posoudit, co takové nesmeky dokážou. I po úplně hladkém ledu se v nich dá i běžet. Jsou skladné, vejdou se do příruční tašky. Stačí je navléci před vstupem na led. Vyzkoušet všechny druhy a napsat důvěryhodnou recenzi o tom, které jsou nejlepší, nedokážu. Ty, které jsem zde představil, patří k těm, které považuji za zdařilé.
Síla ledu
Když se mluví o bezpečnosti rybáře na ledě, tak většinou v souvislosti se sílou ledu. To, že bezpečný led, který má sílu alespoň 10 cm, je sice pravda, ale hodně také záleží na tom, v jakém je stavu a čím prošel. Při oblevě může mít sice 10 cm, ale pokud vznikal za střídavě chladného a teplého počasí, může být pórovitý a při teplotách nad nulou nemusí být jeho pevnost dostačující, aby bezpečně nesla chlapa, který má třeba přes metrák.
Na ledě mohou být pasti ve formě zavátých vysekaných velkých děr, které nikdo neoznačil, nebo místa, kde jsou spodní prameny a led je tam podstatně tenčí. Většinou nikdo svoji bezpečnost neřeší do doby, než na vlastní kůži vyzkouší teplotní šok při prolomení ledu. V takovém případě vám může pomoci kamarád, který zariskuje, že se neprolomí ve stejném místě také. Vždy se ale na rychlou pomoc spolehnout nemůžete a je dobré být na tuto situaci připraven.
Záchranné bodce
Když se dostanete do maléru, jsou skvělou pomůckou. Ty už se ale v nabídkách rybářských prodejen hledají hůř. Prošel jsem jich desítky a na první bodce narazil až v rybářské prodejně U Habakuka, kde byly v akci za 129 Kč. Kdo bude pozorně hledat, může narazit i na lacinější model.
Jde o pomůcku, která obsahuje dvě držadla z tvrzeného plastu, v nichž jsou zalité tvrzené ocelové hroty. Držadla jsou opatřena provázky, aby nedošlo ke ztrátě při manipulaci. Jeden provaz slouží k zavěšení kolem krku a součástí je i plastová píšťalka, pomocí které lze přivolat pomoc. Držadla s ocelovými hroty jsou zastrčená v plastových toulcích, aby nedošlo k poranění o ostré špičky.
Při propadnutí ledem se není čeho chytit a vylézt na led v mokrém těžkém ošacení nasáklém vodou je obtížné. Pomocí bodců se to zvládnout dá. Ostré špičky se zaseknou do ledu a poskytnou oporu. Kdo si tuto pomůcku pořídí, jistě si vyzkouší, jak s ní zacházet. Stačí si lehnout na led a pomocí bodců se přitahovat. Nácvik se může vyplatit záchranou vlastního života. V případě potřeby stačí utrhnout nástrahu z dírkového prutu, vlasec přivázat za provaz a celou sestavu hodit, nebo nahodit do míst, kde k prolomení ledu došlo a poskytnout tak pomoc kolegovi v nouzi, který záchranné bodce nevlastní.
Snažil jsem se popsat dvě zdánlivé drobnosti, které ale mohou být k nezaplacení. Kdo se nad nimi usmívá, je sám proti sobě.
Diskuze k článku (0)