Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 10 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Jak jsme si uži...
předevčírem

Prezident podepsal novelu vodního zákona, Bečva už by se neměla opakovat

Marek iRybářství 10. června 2024 0 komentářů
úhyn ryb

foto: Miroslav Přikryl

Novinky

Omezit rizika havárií na řekách a zpřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci. To je hlavní účel novely vodního zákona, kterou v pátek podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom odbor komunikace Hradu. Novela reaguje na otravu řeky Bečvy v roce 2020.

text: Marek Kožušník

Novela vodního zákona má především přinést jasná pravidla a rozdělení kompetencí pro případ havárií na řekách.

REKLAMA

Postup při havárii

Havárie na vodách se podle novely budou nahlašovat hasičům. Kdo zjistí nebo způsobí havárii na vodních tocích, bude ji muset podle novely ohlásit Hasičskému záchrannému sboru ČR. Hasiči uvědomí vodoprávní úřad příslušný podle místa havárie, Českou inspekci životního prostředí, správce povodí a zástupce samosprávy obce. Hasiči na místě havárie zahájí záchranné a likvidační práce. Po příjezdu zástupce vodoprávního úřadu úředník převezme řízení prací při likvidaci havárie a vyšetřování příčin.

Registr výpustí

Schválená předloha dále zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Stát plánuje do konce roku 2025 zmapovat prvních 2000 kilometrů řek, kde je nebezpečí havárií nejvyšší. Mapování výpustí má pokračovat ve třech etapách na všech tocích v Česku.

REKLAMA

Tvůrcem a správcem registru výpustí bude ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, přístup do registru budou mít například vodoprávní úřady, hasiči nebo policie a vojenská policie.

Povinnost sledování kvality vody

Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Jedná se o podniky, které vypouštějí odpadní vody s obsahem zvlášť nebezpečných závadných látek, například kyanidů.

Výjimku budou mít teplárny a elektrárny, a to pouze pro taková zařízení, která používají chemikálie k úpravě vody nebo pro obdobné stanovené účely.

Těsné rozhodování

Senát o novele vodního zákona rozhodl poměrně těsně kvůli snaze části senátorů usnadnit výstavbu malých vodních elektráren, proti čemuž se postavil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zmíněná část senátorů požadovala, aby plánování a výstavba malých vodních elektráren byly ze zákona pokládány za převažující veřejný zájem tak jako u jiných zařízení k výrobě energie z obnovitelných zdrojů.

V pátek 7. června novelu podepsal prezident Petr Pavel.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled