Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 36 min
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 3 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Prezentace nástrah ve všech vrstvách (1)

Marek iRybářství 5. listopadu 2023 0 komentářů
děti na rybách

Double na závodech – obě ryby byly uloveny na „pidiplovku“ umístěnou kousek nade dnem. Foto: Miroslav Poupa

Praxe

Nedávno jsem seděl na svém oblíbeném místě na Orlíku a bylo mi moc dobře. Byl to jeden z dnů, kdy má člověk pocit, že mu všechno hraje do karet – počasí ani moc pěkné, ani moc škaredé, aktivita ryb na hladině ucházející, na dohled žádný jiný rybář, prostě ideální podmínky. 

text: Miroslav Poupa

Mělo to jen jednu drobnou vadu na kráse. Ryby nebraly. Nevadí. Kochal jsem se krásou okolní přírody a měl dost času přemýšlet o všem možném i nemožném. Mimo jiné mě trkla i myšlenka, že by vůbec nebylo marné „hodit“ do jednoho článku různé způsoby prezentace nástrah, které pokryjí celý vodní sloupec ode dna až k hladině.

REKLAMA

Když jsem se nad tím zamyslel a v duchu si spočítal, kolik těch způsobů vlastně znám, vyšel mi vcelku zajímavý počet. Pár dní nato jsem jel na služební cestu do Budapešti. Využil jsem příležitosti a cestu vlakem si zkrátil tím, že jsem všechny myšlenky nasázel do notebooku. Výsledek uvidíte níže. U notoricky známých způsobů nebudu zabíhat do detailů, více pozornosti věnuji spíš méně známým, novějším metodám prezentace nástrahy. Pojďme na to!

Klasika na dno

Rozhodně jde o nejpoužívanější způsob předložení nástrahy, proto se se o něm nebudu příliš rozepisovat. Nejčastěji jedna či dvě, méně často pak až tři nebo čtyři neplovoucí kuličky se nastraží na vlas. Nástraha leží na dně a čeká, až si ji něco najde. Netradiční a relativně čerstvý zážitek mám z loňského května, kdy se mi naskytla možnost pár dní rybařit na maďarském Balatonu.

REKLAMA

Kapři o hmotnosti 10–12 kg byli tak otravní, že jsem nastražil tři 24mm kuličky na šutr vyschlého boilie G2 a ještě je nechal ve vzdálenosti 6 cm od háčku. Do půl hodiny odjeli, ale stejně z toho byl zase „jen desetikiláč“. Za normálních okolností bych byl za takovou rybu vděčný, ale určitě ne v situaci, kdy jsem vyvážel své montáže 400 m daleko, a ještě v poměrně velkých vlnách.

návazec na kapry
Kamarádův návazec 4 x 24 mm. Foto: Miroslav Poupa

Kolega zašel dokonce ještě dál a nastražil čtyři 24mm kuličky 8 cm od háčku! Dopadl stejně jako já. Masakr! Nevěřil bych, že i průměrná ryba dokáže spolknout takové „monstrum“!

Panáček

Panáček je další z velmi populárních metod. Jedna nástraha leží na dně a druhá, plovoucí, „stojí“ na ní. Každou výpravu začínám s panáčkem na jednom ze svých prutů. Bez ohledu na to, jakou používám kuličku na dno, plovkou je vždy můj oblíbený ananas. Trochu pozornosti je třeba věnovat výběru vhodné plovoucí kuličky. Ta nesmí ze dna zvednout tu neplovoucí. Pokud se tak stane, buď se pod neplovoucí kuličku nacvakne malý broček, nebo se jednoduše použije menší plovka.

Vloni jsem poprvé použil XXL kombinaci – kuličku na dno o průměru 30 mm a 24mm plovku. První rybku, kterou jsem takto chytil, byl kapřík v délce 60 cm. Ten následující byl už o poznání lepší, a především ubylo záběrů menších ryb – a o to mi šlo především. Byť se může zdát, že způsob nastražení na panáčka je nepřirozený, něco na něm přece jen ryby velmi láká. A to je to nejdůležitější.

Panáček naruby

Oč jde? Oproti klasickému panáčkovi se otočí pořadí kuliček – plovoucí bude blíže háčku. Finta spočívá v tom, že se tak nadlehčí i samotný háček a měl by snadněji vklouznout do rybí tlamky. Tolik teorie. Myslel jsem si o tom své, ale vyzkoušel jsem to. Vcelku překvapivě jsem nezaznamenal žádné problémy se zasekáváním či padáním ryb. Už nemám důvod pochybovat.

Neutrálně vyvážená nástraha

Je nadlehčená tak, aby na dno lehoučce dosedla jen hmotností samotného háčku. Při nasátí pak klade pouze minimální odpor a velmi snadno se dostane (spolu s háčkem) do rybí tlamky. Některé rybářské firmy nabízejí už rovnou neutrálně vyvážené kuličky. Jde o klasické boilie, které obsahují určité procento plovoucích přísad nebo mletého korku.  Možností, jak si vyrobit neutrálně vyváženou kuličku rovnou u vody, máte hned několik:

návazec na kapry
Můj první chod rig. Foto: Miroslav Poupa

Kombinací části plovoucí a části neplovoucí kuličky (např. v poměru půl na půl). Nebo použijete plovoucí kuličku a broček. K plovce jednoduše přidáte protiváhu ve formě bročku vhodné velikosti. Právě tato kombinace je mou favoritkou na rybářských závodech. Popřípadě můžete kousek korku vložit do neplovoucí kuličky. Jak? Kulička se provrtá naskrz a do vzniklého otvoru se vloží kousek korku.

Nezapomeňte si ale celou sestavu vyzkoušet v mělké vodě u břehu, abyste se se přesvědčili, že se lákadlo chová tak, jak očekáváte!

Chod rig

U nás poměrně čerstvá záležitost, do širšího povědomí rybářů se tento návazec dostal teprve před několika lety. Jde o krátký návazec (cca 1–5 cm) z velmi tuhého materiálu (fluorokarbon, tuhý vlasec), který je zajištěný v požadované vzdálenosti na silném, dobře potápivém vlasci, fluorokarbonu či olověné šňůře dvěma zarážkami.

Místo zarážek se dají použít i hotová „udělátka“, která dodávají různé rybářské firmy. Háček je ostrý, obvykle s očkem vyhnutým ven. Olovo je umístěné až na konci celé sestavy. Velmi důležité je, aby zarážka či „udělátka“ dokonale seděly na dně, tedy aby je plovka na návazci nezvedala do sloupce.

Chod rig má hned několik výhod: Nemotá se – návazec je krátký a tuhý, navíc může rotovat kolem hlavního vlasce (princip helikoptéry). Výborně se zasekává v tlamce ryby, je těžko „vyplivnutelný“. Návazec je tuhý, háček velmi ostrý a nástraha se může volně otáčet kolem své osy. Jakmile ryba jednou nástrahu nasaje, má skutečně velký problém se jí zbavit. Chod rig umožnuje i chytání nad vodními travami, řasami či řídkým bahnem. V takové situaci se jednoduše zarážky (a návazec mezi nimi) posunou do požadované vzdálenosti od olova.

Jak už to tak bývá, zásadní je udělat první krok. Měl jsem to štěstí, že hned můj první pokus s chod rigem byl úspěšný. Chytil jsem krásného jesena, kterému chyběl k šedesáti číslům jediný cenťáček. Nebyla to sice cílová ryba, ale moc mě potěšila!

amur
Amur o hmotnosti 26,3 kg chycený na panáčka (půlnoční pomeranč 16 mm + 12mm švestková plovka). Foto: Miroslav Poupa

Pop up (plovka)

Tento způsob představuje nastražení plovoucí kuličky nade dno na část či celou délku návazce (cca 5–25 cm). Cílem je mít kuličku např. nad vrstvou bahna, vodní trávy nebo ji jen chceme dostat nade dno tak, aby upoutala pozornost kolem projíždějící ryby. Nejlépe plavou pěnové atrapy (Wazzup, dají se velmi dobře dipovat) a plovky s přídavkem korku – a až pak ta pestrobarevná klasika.

Vyplatí se používat už vyzkoušené a prověřené výrobky. Důvodem je, že některé plovky už po několika minutách nasají vodu a klesnou ke dnu. Tím však vůbec nechci říci, že klasické popky jsou špatné, sám jich mám plný zásobník a čile je používám. Jen je potřeba ohlídat, zda už náhodou po nějaké době neleží na dně.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled