Dva ze sedmadvaceti karasů obecných, jejichž domovem se stala retenční nádrž v Elektrárně Ledvice. Foto: Skupina ČEZ
NovinkyKarasům obecným, kteří byli před rokem vysazení v retenční nádrži čistírny technologických vod Elektrárny Ledvice Skupiny ČEZ, se daří dobře. Ukázal to první kontrolní odlov. Příští rok na jaře by zde mohl proběhnout první výtěr. Uvedla to Skupina ČEZ v tiskové zprávě.
text: Marek Kožušník
O rybí obyvatele nádrží se stará Roman Branda, mistr provozu chemie a zároveň rybář tělem i duší. Byl to právě jeho nápad, že by jedna z retenčních nádrží mohla posloužit k rozmnožování dnes již poměrně vzácného karase obecného, kterého z českých vod vytlačuje jeho stříbrný jmenovec.
Dalším poměrně ohroženým druhem, který v retenční nádrži žije, je lín obecný. Líni se rádi prohrabují dnem a tím zvedají potravu právě pro karase.
„Tento rok bylo opravdu horké a parné léto, které přispívalo velmi silnému rozvoji fytoplanktonu. Přesto se díky neustálému přítoku čerstvé vody dařilo zásobovat nádrže nepřetržitým přísunem kyslíku,“ popsal Roman Branda.
Jednou týdně ryby přikrmuje peletami z proteinů a obilovin. Jinak se živí přirozenou potravou, která se vyskytuje v nádrži, tedy bezobratlými živočichy, hmyzem, planktonem a řasami.
Kontrolní odlov proběhl podle Romana Brandy do vrše s nastraženou řasou a ukázal, že přírůstek karase je očividný. „Jak na hmotnosti, tak na délce. Zatím to tedy vypadá, že na jaře bychom se mohli již těšit na první výtěr. Výhodou retenčních nádrží je, že i v těch největších mrazech v nich má voda okolo 10 °C,“ dodal.
Sedmadvacet vysazených karasů tak má ideální podmínky pro rozmnožování. „Jde o ryby, které jsou geneticky testované na čistotu druhu a získal jsem je od MO ČRS Duchcov,“ doplnil Roman Branda.
Retenční nádrž chemické úpravny vod Elektrárny Ledvice představuje pro regulované množství kaprovitých ryb poměrně klidný domov. Navíc slouží energetikům ze Skupiny ČEZ jako přírodní indikátor nezávadnosti vody. Ta se po svém elektrárenském koloběhu vrací vyčištěná zpět do řeky Bíliny.
„Když kolega Roman Branda přišel s ideou na záchranu karase obecného s možností využít k tomu retenční nádrž, neváhali jsme a nápad podpořili. Nikomu z nás přece není lhostejné, v jakém prostředí žijeme a pokud tím pomůžeme návratu této malé kaprovité ryby do volné přírody, bude to jen dobře,“ říká Richard Seydl, vedoucí odboru chemické režimy Elektrárny Ledvice.
Nádrže jsou navíc podle Seydla vybaveny automatickými hlásiči ropných látek, takže jsou karasi i líni zcela v bezpečí.
„Osadit třetí retenční nádrž dnes již vzácnými druhy původních sladkovodních ryb, které se ve výsledku vrátí do volné vody, vnímáme jako dobrý nápad a má naši plnou podporu od samého začátku,“ uzavírá Miroslav Svoboda, ředitel Elektrárny Ledvice.
Pokud se prokáže úspěšný chov a vzkvétající populace, budou potomci chovných ryb převezeny do tůní ve volné přírodě.
Náklady na záchranný projekt karase obecného se pohybují v řádu tisíce korun a dělí se o ně MO ČRS Duchcov a Elektrárna Ledvice.
Je super že se našlo pár lidí kteří začali něco dělat se zmizelím Karasem Obecným.
Snad se klukům podaří navrátit tuto krásnou rybu opět do našich vod.
Smekam klobouk že se někdo snaží o návrat tak krásné ryby