Fotografie
HAVLÍĆEK založil otázku legitimní nabíd...
před 2 hod
Fotografie
HAVLÍĆEK založil otázku legitimní nabíd...
před 2 hod
Fotografie
HAVLÍĆEK založil otázku legitimní nabíd...
před 2 hod
Fotografie
HAVLÍĆEK založil otázku legitimní nabíd...
včera
Fotografie
Jiří přidal úlovek Štika obecná...
předevčírem

Poznejte ho a ulovte: Lipan podhorní

Marek iRybářství 31. července 2024 0 komentářů
lipan

foto: Ivo Novák

Praxe

Ryba, kterou si nemůžete splést s jinou. Úzkému tělu dominuje široká a fantasticky vybarvená hřbetní ploutev. Jedná se o jeden z mála původních druhů u nás. Vyhovuje mu štěrkové a pískové podloží dna v čistých řekách a říčkách.

text: Jan Stluka

Lipan podhorní (Thymallus thymallus) je velmi společenský. Pokud může, zdržuje se v hejnu. Jeho život i chování je výjimečné ve všech směrech.

REKLAMA

Přestože je jeho tlamka uzpůsobena ke sběru potravy ze dna, velmi ochotně se zvedá i za velmi malinkými muškami plujícími po hladině. Asi jako jedinou rybu z čeledi lososovitých ho můžete pozorovat z bezprostřední blízkosti, pokud tedy brodíte nebo se pohybujete po břehu bez zbytečného hluku a rychlých pohybů. Hlavní složkou lipaní potravy jsou larvy chrostíků a jepic. Ryba však nepohrdne ani žížalou a v případě, že k tomu dostane možnost, sezobne i malinkou zraněnou rybku.

Většina lovců se lipana snaží přelstít za pomoci muškařského vybavení. Existují dvě základní cesty, jak ho ulovit. Buď použít supertěžké napodobení larev chrostíků, k nim popřípadě ještě na vlasec připojit mikronymfičku a touto sestavou doslova orat dno na nejhlubších místech toku. Nebo na konec návazce z čtrnáctky navázat malinkou plovoucí mušku a s ní se snažit přelstít buď sbírající ryby.

REKLAMA

Sousta je samozřejmě zapotřebí nahazovat jen tam, kde předpokládáte výskyt rybích šlechticů. Nutno dodat, že se jedná o vskutku adrealinovou záležitost. Lipan se totiž mnohokrát na vaši imitaci připluje jen podívat, aniž by ji dobral. Někdy stačí pouze změnit úhel hodu, jindy musíte změnit barvu, tvar nebo i velikost mušky, abyste rybího aristokrata přelstili.

Lovu těchto elegánů se mohou věnovat i rybáři, kteří nevlastní muškařské vybavení a pstruhovou povolenku. Není žádným velkým tajemstvím, že největší populace (i trofejních) lipanů žijí v řekách, které jsou (poněkud nelogicky) označené jako mimopstruhový revír. Takže stačí delší a měkčí prut, vlasec do průměru 0,16 mm a maximálně dvougramový splávek.

Na menší háček z úzkého drátu napíchnete cokoliv, co najdete pod kameny v toku. Ideální jsou malí bílí červíci schovaní ve schránkách z písku nebo větviček, říká se jim také chrostíci. A můžete směle lovit. Pokud nechytíte lipana, určitě přelstíte spousty plotic, proudníků a tloušťů. Kdyby se snad na vás muškaři koukali tzv. skrz prsty, nic si z toho nedělejte.

Jakoukoliv rybu zraňuje nebo zabíjí vždy jen rybář, nikdy ne metoda.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled