Text: Jak Stluka, foto: David Štrunc
Jestli se dá nějaký šupináč směle označit pojmem sportovní ryba, pak je to právě jelec tloušť (Leuciscus cephalus). Chytat se dá prakticky kdykoliv a kdekoliv. Potkáte ho jak v pstruhové řece, tak v údolní nádrži.
Tloušťům však nejvíce vyhovují širší a mírně tekoucí řeky. Potravu přímá v minus deseti i v pětatřicetistupňovém vedru. Jeho apetit nijak zvlášť neomezí zkalení vody, natož příchod tmy. Nevadí mu ruch civilizace a rád se přiživí na pečivu, které lidé házejí vodnímu ptactvu.
Velká část rybářské obce není jeho úlovkem nijak zvlášť nadšena. Tlouští maso lidem moc nešmakuje, navíc obsahuje značné množství mezisvalových kůstek. Upřímně řečeno, nepoživatelnost masa je zároveň největším štěstím celého tlouštího rodu, který se díky ní může téměř nerušeně rozrůstat.
Chytat tlouště lze všemi metodami. Nejvíce zážitků i ryb přinášejí díky jemnějšímu náčiní a aktivnímu přístupu plavaná, přívlač a feeder. Vzrušení vám přinese i muškařský prut. V kategorii přirozených nástrah je jasnou celoroční jedničkou pečivo, jmenovitě klasický rohlík a žitný chleba.
Celozrnné varianty pečiva už tolik záběrů nepřinášejí. V létě boduje ovoce, zvláště třešně. Kousky rybek, drůbeží střívka či játra, těstoviny, bílí červi i jakákoliv těsta se dají nastražit také.
V teplejších dnech za vyzkoušení určitě stojí hladinové lovy. Stačí k nim menší splávek a háček ozdobený nejlépe již zmiňovaným pečivem. Kůrka by měla po hladině plavat co nejpřirozeněji. Zvláště večer se takto dají přelstít i velké kusy. Z umělých lákadel nejvíce bodují rotační třpytky ve velikosti 00 až 2. Následují barevné wobblery s agresivnějším chodem. Hitem podzimu jsou gumová kopyta, clony a super bajna. Smačkům se raději vyhýbejte celoročně. Výběr i oživování těchto lákadel je přece jen o poznání těžší než s výše jmenovanými silikonovými imitacemi.
Při vycházkách za těmito matně stříbrnými válci můžete také potkat jejich nejbližšího příbuzného, i když menšího, jelce jesena. Má podstatně menší a trochu jinak stavěnou tlamku, je poměrně choulostivý na čistotu vody a jeho úlovek je spíše vzácností. Existují i uměle vyšlechtěné, velmi barevné varianty ryb, které můžete spatřit spíše v okrasných jezírcích. Ve volné přírodě nemají díky svému zbarvení příliš velkou šanci na přežití.
Diskuze k článku (0)