Omezení spojená se snahou zastavit šíření koronaviru se pomalu stávají součástí každodenního života. My rybáři máme to štěstí, že i v této nelehké době můžeme u vody alespoň na chvíli zapomenout na statistiky související s šířením nákazy, které se nás valí ze všech stran. Jenže co když jsme nechali nákup povolenky na poslední chvíli? Seženeme ji i v době, kdy je většina obchodů a služeb beznadějně uzavřena?

Text: David Štrunc, foto: autor a Ondřej Cupal

Dobrou zprávou je, že řada místních organizací se snaží vyjít i v této nelehké době rybářům vstříc a povolenky i splnění členských povinností umožňují rybářům vyřídit korespondenčně nebo po přechozí rezervaci termínu prostřednictvím výdejního okénka. Pokud si nejste jisti, zda vaše organizace podobné možnosti poskytuje, zkuste je kontaktovat prostřednictvím e-mailu nebo mobilního telefonu – kontakty najdete na internetových stránkách ČRS.

„Oceňujeme, že velké množství místních organizací hledá cesty, jak realizovat výdej povolenek i v této nelehké době. Je potřeba vnímat, že na místních organizacích se o provoz starají dobrovolníci ve volném čase, často také patřící do nejohroženějších skupin. Rozhodnutí, zda povolenky nějakou formou vydávat nebo dočasně výdejnu uzavřít, je na rozhodnutí a možnostech organizace, do kterého nemůžeme zasahovat. Prioritou musí být maximální snaha o zabránění zdravotních rizik pro rybáře i pro vydávající,“ sdělil pro iRybářství.cz tiskový mluvčí ČRS Tomáš Kočica.

Pokud patříte mezi ty, kteří si při odevzdání povolenky na konci roku zaplatí členskou známku, ale nákup povolenky nechávají na později, máte možnost zakoupení, i pokud je vaše místní organizace v tomto období uzavřena (nebo ji máte daleko od místa, kam jste se před koronavirem schovali). A to na jakékoli místní organizaci, která povolenky vydává, třeba prostřednictvím České pošty. Samozřejmě územní povolenku můžete zakoupit pouze v rámci místních organizací daného územního svazu.

Rybářská stráž je i v tomto období velmi aktivní, stejně jako Policie ČR. Samozřejmě průběh kontroly je co nejvíce zkrácen

Tomáš Kočica, tiskový mluvčí ČRS

V souvislosti s koronavirem se Českému rybářskému svazu podařilo také dojednat uznávání rybářských lístků, jejichž platnost propadla po 1. březnu. Republiková rada také odložila poslední termín pro splnění členských povinností – takže pokud se na místní organizaci do konce dubna nedostanete, nehrozí vám komplikace za nesplněné povinnosti. V takovém případě si ale členskou povolenku můžete zakoupit až po znovuotevření vaší místní organizace – nebo lze využít možnost povolenky nečlenské, třeba jen na několik dní.

Lov bez povolenky se totiž nemusí vyplatit, obzvlášť v této době. „Rybářská stráž je i v tomto období velmi aktivní, stejně jako Policie ČR. Samozřejmě průběh kontroly je co nejvíce zkrácen, optimálně probíhá bez fyzického kontaktu s lovícím i jeho povolenkou a samozřejmostí je dezinfekce a ochranné pomůcky. Bylo by velkou chybou předpokládat, že jsou revíry a obsádka nechráněné – naopak, v případě prokázaných přestupků je možné předpokládat velmi přísné tresty ze strany dozorčích komisí i orgánů státní správy,“ dodává Kočica.

Komentáře (2)

    • To Petře určitě ne ale když sedím na rybníku kde další rybář sedí na druhé straně toho rybníku tam jedině chytne stejně hovno jako ja

Napsat komentář