Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
včera
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
včera

Poppery, vzrušující lov z hladiny

Marek iRybářství 23. května 2022 0 komentářů
bolen

foto: Jan Stluka

Praxe

Nepatří mezi nejběžnější ani nejúčinnější způsoby lovu, určitě však přinášejí nejvíce čistých adrenalinových zážitků. Děj, který se jinak odehrává kdesi pod hladinou, sledujete v přímém přenosu. Leckdy nejste ochuzeni ani o doprovodné zvukové efekty. V tom vynikají zejména boleni a štiky, uchvátí vás ale i naprosto tiché a elegantní sebrání lipana.

text: Jan Stluka

Stejně tak se nedá zapomenout na dvě, tři vteřiny klidu, které nastanou mezi rozprchnutím drobných rybek atakujícími chlebovou kůrku a zjevením kapří tlamy. Přestože málokdy ulovíte trofejní rybu, lov z hladiny určitě vyzkoušejte!

REKLAMA

Přívlač na hladině

Oklamat ryby v proudu je o jeden až dva stupínky jednodušší než na stojáku. Nejste tolik limitování denní dobou, velikostí sousta, ba ani jeho barvou. Nejlepší loviště bývají vývařiště jezů, přítoky, okolí vodních staveb. Většina míst, kde se voda tříští, pění, klokotá.

bolen
foto: Jan Stluka

Záběry, i když nejsou tak časté, přicházejí také kolem potopených větví, rákosových či dalších rostlinných polí. Na trhu existuje nepřeberná nabídka hladinových nástrah všech velkostí, 3cm prcky počínaje, 20cm habány konče.

REKLAMA

Barevné spektrum

Některé nástrahy jsou vybaveny i jednou či dvěma vrtulkami. Osobně už používám jen poppery vybavené plastovým nálitkem, vesměs od firmy Rapala. Jako jedny z mála zůstávají stabilní v největších proudech, ustojí i agresivní vedení a jejich letové vlastnosti jsou přímo vynikající.

Za léta jsem koupil mnoho líbivých, přesto nefunkčních nástrah, některé z nich se dokonce při lovu na hladině začaly potápět. Přemýšlení a zkoušení se prostě vyplatí. Nyní vždy raději sáhnu po verzi od 7 cm výš. Fantastické reflexní barvy se v peřejích sledují podstatně lépe než klasické přírodní vzory.

Pokud chcete být úspěšní, budete si ale muset pořídit obě varianty. Po neúspěšném ataku pak stačí vyměnit barvu a rozdrážděná ryba na sousto vletí znovu. Opětovné náhozy se stejnou nástrahou zůstávají v 90 % případů bez odezvy.

Vedení hladinové nástrahy

Neprůtažnost pletených šňůr oceníte při oživování i při záseku. Ten musí být často bleskurychlý a také poměrně rázný. Průvěs pletenky v proudu vyřešíte jedním rychlejším zvednutím prutu a otočením kličky navijáku.

Hladinovou nástrahu můžete vést v podstatě dvěma způsoby. Proti vodě, nebo po proudu. První způsob bývá podstatně účinnější i pohodlnější. Ještě než začnete nahazovat, loviště chvilku pozorujte. Osobně se snažím dráhu lákadla spíše jen korigovat. O zbytek se starají vodní proudy.

bolen
foto: Jan Stluka

Sekundové a delší pauzy v kapsách klidné vody, zakončené ostrým puknutím, většinou nenechají v klidu žádného dravce. Nebojte se plovoucí sousto poslat přímo do padajících peřejí. Výjimečné nejsou ani záběry v těsném okolí břehu.

Nezdráhejte se experimentovat. To, co se rybám líbilo včera, je dnes nemusí zajímat. Pokud se rozhodnete vyzkoušet štěstí na stojaté vodě, budete potřebovat větší trpělivost i jiné velikosti a typy nástrah.

Ve správný čas na správném místě

O úspěchu rozhoduje více výběr samotné vody než konkrétního místa. Za jednu z nejlepší vod pro experimenty na hladině považuji ÚN Orlík. Hlavně pak v pozdějších částech roku, i v prosinci. Okouní hejna decimují početná hejna rybek. Už od ranního šera. Bohužel, tato úchvatná show nikdy netrvá déle než pár desítek minut.

okoun
foto: Jan Stluka

Ale každý rok si najdu dvě, tři rána a nelituji ujetých 150 km, abych mohl zažít několik okamžiků okouního šílenství. Přestože vytáhnete poměrně velké pruhaté bohatýry (25–30 cm), na nástrahy ve velikosti větší než pět čísel přijde záběrů málo, až malinko. Absolutní prim hrají menší a malé přírodní vzory, které oživujte jen na půl plynu.

Častější a delší pauzy také nejsou na škodu. Bohužel, hmotnost i letové vlastnosti mikropopperů nejsou právě nejlepší, takže oceníte spíše delší a měkčí pruty, slabounkou pletenku i metrový návazec z fluorokarbonu, zakončený lankem, nejlépe titanovým.

rybář
foto: Jan Stluka

Málokdy budete na písečných plážích sami. Ryby jsou mazané, s rybáři mají své zkušenosti. Vyplatí se jim tedy nabízet atypické vzory nástrah a zvolit odlišný způsob vedení. Investice do drahých nástrah je zde, na rozdíl od lovu na řekách, smysluplná.

Přesto alfou i omegou úspěchu zůstává – být ve správný čas na správném místě. Pokud se chcete raději věnovat štikám, můžete použít i větší velikosti nástrah. Nejvíce záběru přichází brzy ráno či pozdě večer – v mělčinách plných vázek. Zubatice mají rády oranžovou i jasně žlutou barvu. Nebojte se používat naprosto fantastické bary, které v přírodě ani nenajdete.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled