Je to už více než dva měsíce od doby, kdy došlo k jedné z největších otrav řeky v novodobé české historii. Dosud se vyšetřování vleklo a dopadení viníka bylo v nedohlednu. Objev „neexistujícího“ kanálu by mohl vnést do kauzy více světla.
Text: redakce, foto: Pixabay (ilustrační)
Mnozí už možná ani nedoufali, že bude viník otravy na Bečvě dopaden. To se však může s novými důkazy změnit.
Kanál, který neexistuje
Policie se k případu sice nevyjádřila, portál novinky.cz však přinesl informaci od místních rybářů, kteří s policií komunikují. Podle rybářů policie objevila nový kanál, který se nachází ve Lhotce nad Bečvou na Valašskomeziříčsku. Jeho vyústění je přibližně 300 m pod kanálem, který vede odpadní vodu z biologické čističky firmy DEZA.
„Úhyn ryb byl patrný po proudu až za touto výpustí, směrem k Hustopečím nad Bečvou. Proti proudu řeky jsou to tři kilometry k výpusti kanalizace, která vede z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. V tomto tříkilometrovém úseku jsou ale ryby stále,“ řekl Právu rybář Lukáš Gerla.
Chybí mechový porost
Dalším důkazem může být, že všechna vyústění odpadních kanálů jsou porostlá vodními mechorosty, pouze v tomto nově objeveném kanálu žádné nerostou.
„O žádné jiné kanalizaci a výpusti, která by byla vedena od nás, nemáme povědomí. Navíc stále trváme na tom, že DEZA s čistým kyanidem nenakládá,“ sdělil Právu Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu, který je vlastníkem chemičky DEZA.
Že by kyanid mohl do řeky přitéct nově nalezeným kanálem, připouští i další rybáři.
„Všechny výpustě od průmyslových areálů ve Valašském Meziříčí, i ta vedená z rožnovské Tesly, jsou po pravé straně toku. Podle policistů se mohl kyanid držet při okraji řeky. To je ale v rámci tříkilometrového úseku mezi vyústěním kanálu rožnovské Tesly a Lhotkou nemožné, protože je na řece několik jezů. Ty by kyanid rozmíchaly do celé šíře toku. A ryby by uhynuly i zde. To se ale nestalo,“ vysvětlil pro Právo předseda Místní organizace v Hustopečích nad Bečvou Stanislav Pernický.
Vyšetřování ještě nekončí
Nově objevený kanál zůstává zatím záhadou, nikdo totiž přesně neví, kam vede. Někteří rybáři se domnívají, že by mohl vést pod vlakové nádraží ve Lhotce, které slouží jako překladiště pro DEZU. Na výsledky šetření si však musíme ještě počkat.
Kyanid do řeky unikl 20. září a vytrávil parmové pásmo, ve kterém žijí převážně původní reofilní druhy, jako je ostroretka nebo parma. Podle České televize uhynulo v řece 40 tun ryb.
Dobry den. Už jsem to psal a říkal snad 100x. Uvedených 40 tun představuje množství ryb, které jsme posbírali a skončilo v kafilerii. Troufám si říci, že skutečně uhynulých ryb bylo 2x tolik. Část jich skončila v hlubokých partiích řeky a velké množství ryb odnesla voda do Moravy, případně se rozpadly ve vodě a nakonec vše ukončila velká voda, která přišla v pátek 25.9. večer.
Stanislav Pernický, předseda MO ČRS Hustopeče nad Bečvou