Pokud opravdu dojde ke stavbě základny na Měsíci, kolonisté tam pravděpodobně budou chovat ryby. A to nejen kvůli jídlu, ale i pro lepší psychickou pohodu. Tomu my rybáři dokonale rozumíme.
text: Marek Kožušník
Oplodněné jikry by se dodávaly ze Země a voda získávala z místních zdrojů. Odborníci z Montpellier University Space Centre a French Research Institute for Exploitation of the Sea (IFREMER) už dokonce provedli sérii testů. Při nich umístili jikry mořčáka evropského a smuhy královské do speciálních zařízení, která se třásla a vibrovala.
Co všechno přežijí jikry
Šlo tedy o jakousi simulaci podmínek, které panují při startu vesmírné rakety. Výsledky jsou optimistické: v případě morčáka přežilo 76 % jiker v případě smuhy dokonce celých 95 % jiker. „Bylo to úplně šílené. Prostředí bylo pro tyto jikry velmi tvrdé,“ uvedla Cyrille Przybyla z IFREMER v rozhovoru pro Hakai Magazine.
Vzpomínka na domov
Případná rybí farma by navíc mohla mít pozitivní vliv na psychiku kolonistů, kterým by připomínala jejich domovy na Zemi. „Máš zahradu, máš nádrž s rybami,“ komentovala Cyrille Przybyla.
Evropská kosmická agentura (ESA) chce základnu na Měsíci vybudovat do roku 2030.
Mořský vlk se chová ve velkém
Mořčák evropský (Dicentrarchus labrax), známý také jako mořský vlk, je vysoce ceněná sportovní ryba. Pro své maso se mořčák stal prvním mořským druhem (kromě lososovitých), který se začal v Evropě ve velkém chovat komerčně. Největšími producenty jsou Řecko, Turecko, Itálie, Španělsko, Chorvatsko a Egypt.
Jedna z nejchutnějších ryb
Dravá smuha královská (Argyrosomus regius) žije ve východním Atlantiku od Norska po západní Afriku včetně Středozemního a Černého moře. Smuha je jedna z nejchutnějších ryb. Loví se pomocí vlečných sítí a lovných šňůr, stejně jako mořčák je ceněnou sportovní rybou.