Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 34 min
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 37 min
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
předevčírem
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
předevčírem

Podzimní lov s vyváženým boilie

Marek iRybářství 14. listopadu 2021 0 komentářů
nástrahy

foto: Fero Šnajdr

Praxe

Pozdní podzim se pozvolna přelévá do zimy. Pro mě je to jedno z nejoblíbenějších ročních období. Krátké, chladné a mnohdy mrazivé noci vytrvalým rybářům přinášejí nesporné výhody. Jednou z nich je nesmírný okolní klid na březích.

text: Fero Šnajdr

Při prochytávání okolí nás nikdo neomezuje. Nejsou tu rekreanti, ba ani jiní rybáři. Chladné počasí přesto některé kolegy od lovu odrazuje. Přitom mají skvělou možnost zdokonalovat své lovné taktiky a věnovat se lovu aktivně i v tomto zajímavém ročním období.

REKLAMA

V následujících řádcích se pokusím popsat svou taktiku pro chladné období roku. Možná vám mé poznatky přijdou vhod a zaradujete se z kaprů, které byste už ani nečekali.

Lovím především tam, kde je voda v porovnání s ostatními lokalitami teplejší. Není jedno, jestli má 4 °C nebo 10 °C. Pořiďte si do výbavy teploměr a teplotní změny zdokumentujte. Mělčiny se ochlazují dříve než hlubší partie, ale záleží i na dalších faktorech, jako je ochrana revíru před větrem, jsou-li tam přítoky apod.

REKLAMA

Je jasné, že v teplejší vodě bude ryba aktivnější a tím bude i lépe reagovat na naše krmení. Při plánování vycházky je důležité si uvědomit, že na samotný lov máme podstatně méně času než jindy, a proto se snažím dopředu vše sladit tak, abych cenný čas ušetřil. Na zimní kaprařinu je podle mě třeba vynaložit více úsilí než jindy.

rybaření
foto: Fero Šnajdr

Po zkušenostech z několika sezon mohu s jistotou potvrdit, že tento lov není v žádném případě statický. Mnohokrát musíte být aktivnější než v létě. Ryby se v chladných měsících musí vyhledávat aktivně, rybář by za nimi měl doslova chodit.

Jakmile na vyhlédnutém lovném místě záběr do pár hodin nepřijde a žádnou aktivitu ryb nevidím (například přejezdy ryb přes vlasec, závary a stoupající bubliny), rychle balím věci a přesouvám se na další (dopředu vyhlídnuté) místo.

Lokalizace

Najít ryby je zapotřebí v průběhu celého roku, ale za chladna je to ještě důležitější. Nemá smysl chytat na místě, které sice ze břehu vypadá slibně, ale pod vodou se nic neděje. Nejdříve se projdu kolem revíru a snažím se ve vodě zpozorovat nějaký pohyb. Kapra, který skočí na hladinu, řetízky bublinek ze dna od krmících se ryb.

Když nic nezpozoruji, pozvu na pomoc skvělého pomocníka. Nechá si říkat marker a zkombinuji ho s informacemi o revíru, které jsem si nasbíral během sezony. Vím, kde jsou hrany, hlubší partie, tvrdé dno. Po odměření správné vzdálenosti označím vlasec osvědčenou gumičkou Marker Elastic. Tu nechávám i po skončení lovu na cívce.

Když se vrátím za pár dní, tak okamžitě po příchodu k vodě vím, kam a do jaké vzdálenosti mám nahodit. Když najdu nové místo, jednoduše navážu nový uzlík. Při nahazování do blízkých až středních vzdáleností nijak nepřekáží.

Takhle jednoduše a efektivně si lze zapamatovat lovná místa bez dalších zbytečností. Jsou samozřejmě i jiné způsoby, jak toho dosáhnout, ale tenhle je určitě jedním z těch méně náročných. Při přípravě na břehu, než nahodím, tak ušetřím dost času.

Nástrahy

Ve studené vodě je metabolizmus kapra zpomalený a ryby jsou většinu dne letargické. Na rozdíl od teplejších měsíců jsou ryby aktivní jen zlomek dne, tak hodinku nebo dvě. Když však máme štěstí a jsme ve správnou hodinu na správném místě, máme šanci na úspěch.

Záběry nebudou razantní, spíše opatrné a jemné. Tomu musíme přizpůsobit nástrahy. Nesmí být zbytečně velké a těžké, aby je kapr lehce nasál. Barva a příchuť jsou důležitými faktory, ale podle mě hraje důležitou roli i vzplývavost.

krmení
foto: Fero Šnajdr

Skvělou vychytávkou je mezi kapraři tzv. Criticals. Jde o neutrálně vyvážené boilie, jakousi kombinaci mezi klasickým boilie a plavajícím pop up. Je stejně atraktivní jako potápivé boilie a v kombinaci s většinou klasických montáží se dá použít na dně.

Jako protizávaží, aby se nástraha nevznášela ode dna, slouží háček, popřípadě malý brok – podle průměru nástrahy. Čím je větší, tím by protizávaží mělo být těžší. Dosud jsem si na břehu hrál s korkem a plavající pěnou, než se mi podařilo nástrahu perfektně vyvážit.

Jenže tyto neutrálně vyvážené kuličky mi ušetřily čas a montáže mohou ve vodě ležet o něco dřív. Do výbavy? Skvělá věc! Na silně prochytávaných vodách jsem po několika úspěšných výpravách dospěl k závěru, že ryby upřednostňují vyvážené nástrahy s bledou barvou. S efektem odmočeného boilie – před zavedenými, křiklavými „popkami“.

Ryby na ně reagují důvěřivěji a rychleji. V chladné vodě mi velmi dobře fungovaly sladké a pálivé příchutě, kupříkladu Scopex/Oliheň a Devil Krill.

Koncové montáže

Zimnímu lovu přizpůsobuji nejen „poslední metr“, ale i zbytek sestavy. Nutností jsou kupříkladu lehké bobiny a citlivé signalizátory. Dále si vždy dám záležet, aby vlasec kopíroval dno a nepřekážel kaprům v pohybu. Rád chytám na povolené anebo jemně dotažené vlasce.

nástraha
foto: Fero Šnajdr

Proto používám buď fluorokarbon, popřípadě kombinaci monofilu a fluorokarbonu, kde na posledních 15 m navinu fluorokarbon o průměru 0,39 mm. Velikost olova není podle mě zásadní, důležitá je však délka návazce. Už bylo řečeno, že ryby jsou v chladnějším období „zpomalené“, takže kapr se při nasátí nástrahy nepohybuje zrovna rychle.

A když je návazec příliš dlouhý, má dostatek času ho vyplivnout. V zimě své montáže zkracuji na zhruba 10–15 cm. Vystačím si s jednoduchou 15–25lb ztuženou šňůrkou a s 15lb fluorokarbonem. Montáže váži jednoduché, aby se zbytečně nemotaly.

Krmení

Držím se přísloví, že méně je více. Vědu v tom nehledejte: V chladnu vnadím stejným krmením, jako kupříkladu v létě, jen ho jde do vody podstatně méně. Ve většině případů mi stačí malá PVA punčocha (se stick mixem) anebo pár kuliček boilie menšího průměru. Ty dodatečně zalévám boosterem, abych návnadu patřičně zatraktivnil.

úlovek
foto: Fero Šnajdr

Podzim a zima jsou pro lov kaprů skvělým obdobím, věřte mi. Pozorováním a opakovanými návštěvami oblíbených revírů se neustále učíme a zdokonalujeme.

Každý, kdo se lovu v tomto období bude věnovat, bude po určité době odměněný krásně zbarvenými rybami. A je úplně jedno, zda malými či velkými. V zimě je totiž každý úlovek vzácný a jedinečný.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled