Třiačtyřicetiletý Jacob Runyan a o sedm let mladší Chase Cominsky se pokusili nečestně vyhrát prestižní soutěž v lovu candátů na Erijském jezeře v americkém Ohiu. Závod se konal loni v září. Informuje o tom TN.cz.

text: Marek Kožušník

Cílem bylo ulovit ve dvoučlenném týmu pět nejtěžších kusů candáta severoamerického (Walleye), cenou pro vítěze pak odměna ve výši téměř 29 tisíc dolarů (zhruba 630 tisíc korun). A samozřejmě značná prestiž.

Řediteli turnaje Jasonu Fischerovi ale přišla hmotnost ryb Runyana a Cominského podezřelá. Nechal úlovky rozřezat a v žaludcích ryb nalezl deset olověných závaží. Osm o hmotnosti 12 uncí (340 g) a dvě o hmotnosti osm uncí (227 g). Celkem olovo vážilo téměř 3,2 kg.

​Oba muži byli okamžitě diskvalifikováni, úlovky i závaží organizátoři předali úřadům jako důkazní materiál. „Domnívám se, že to, co se tito dva muži pokusili udělat, bylo nejen nečestné, ale i trestné,“ uvedl po závodech Michael O’Malley, prokurátor okresu Cuyahoga.

Přijdou o loď i o licence

Během slyšení, které proběhlo toto pondělí v Clevelandu, se Runyan a Cominsky přiznali k podvodu a souhlasili s pozastavením platnosti rybářských licencí na tři roky. Cominsky rovněž souhlasil s tím, že se vzdá své rybářské lodi v hodnotě 100 000 dolarů (2,2 milionu korun).

Oběma rybářům ovšem stále hrozí podmíněné tresty odnětí svobody, o kterých soudce rozhodne v květnu. „Žalobci požadují trest v délce šesti měsíců podmíněně,“ uvedl pro CBS News James Gallagher, asistent státního zástupce okresu Cuyahoga.

Nebyl to ovšem jejich první prohřešek. V soudních záznamech se uvádí, že Runyan a Cominsky byli vyšetřováni už na jaře, když byli obviněni z podvodu na jiném rybářském závodě. Podle policejní zprávy ale nebyl k jejich obvinění dostatek důkazů.