V neděli 2. května dopoledne došlo k hromadnému úhynu ryb na řece Bílině na Mostecku. Ryby otrávila zatím neznámá látka. O dva dny později vznikla petice, jejíž signatáři požadují důsledné a transparentní prošetření celé záležitosti a jednoznačné vyvození důsledků pro viníka. Ve čtvrtek měla petice pouhých 25 podpisů.
text: Marek Kožušník
„Řeka Bílina byla po desetiletí znečišťována a sloužila jako odpadní stoka. To se v posledních letech naštěstí změnilo a pomalu se do ní vrací život. Na této změně se dlouhodobě podílí nejen ekologické iniciativy, ale i místní rybáři,“ stojí v petici, kterou vytvořil Aleš Bárta z iniciativy Milion chvilek pro demokracii Ústí nad Labem.
„Petici jsem založil, abych upozornil na tuto událost a dal najevo dotčeným orgánům, že sledujeme jejich postup a nechceme, aby se opakovala pochybení jako v případě vyšetřování havárie na řece Bečvě. Bílina je takovým severočeským otloukánkem a já osobně sleduji řadu let její proměnu z odpadní stoky na funkční řeku, i když spoutanou potrubím a umělým korytem,“ říká pro iRybářství Aleš Bárta.
Od petice si Bárta slibuje, že se ukáže zájem lidí, aby se podobné události již neopakovaly a upozorní dotčené orgány státní správy, že jsou pod drobnohledem. Podezření na viníka Bárta nemá a věří, že právě veřejný zájem napomůže transparentnímu a bezodkladnému vyšetření celé události.
„Dnes jsem nabídl Českému rybářskému svazu součinnost s případným odstraněním škod a také jsem oslovil několik ekologických hnutí s žádostí o podporu a spolupodepsání otevřeného dopisu řediteli Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Ústí nad Labem, který mám nachystaný k odeslání,“ dodal pro iRybářství Bárta.
Text otevřeného dopisu najdete zde.
Petice také upozorňuje na to, že v prosinci v roce 2009 do řeky unikly ropné látky. Česká inspekce životního prostředí tehdy udělila za znečištění řeky pokutu ve výši 1,75 milionu korun společnosti Unipetrol RPA. „Snažíme se vysazovat například i se společností Unipetrol dvakrát ročně původní druhy ryb,“ řekl už dříve mluvčí Severočeského územního svazu ČRS Jan Skalský. Rybáři úsek v lokalitě největší petrochemické společnosti v Česku kontrolovali, voda tam byla čistá
Petice měla ve čtvrtečních odpoledních hodinách 25 podpisů. „To není mnoho, ale věřím že se situace ještě změní,“ říká pro iRybářství Bárta.
Diskuze k článku (0)