Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 3 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Patentka, muška, která rybám chutná

Marek iRybářství 19. října 2023 0 komentářů
muška

foto: Ivo Novák

Praxe

Patentka je název pro larvu pakomára. Je pro ryby přirozenou potravou, pakomárům se v některých lokalitách velice daří, a tak jsou i neodmyslitelnou potravou ryb. Patentka je útlého tvaru její velikost se liší podle toho, v jaké lokalitě žije. Může být dlouhá jen několik milimetrů, ale i pěkně macatá v délce přes centimetr. Má různé zbarvení a tak, pokud se rozhodneme navázat si umělou patentku, můžeme tak učinit hned v několika barevných variacích.

text: Ivo Novák

Pokud mám hodnotit úspěšnost, tak jednoznačně vévodí červená barva. Tuto mušku můžeme použít jak při lovu na stojatých i tekoucích mimopstruhových revírech, tak i při lovu lososovitých ryb. Červená nástraha je univerzální a rozhodně by neměla v rybářově výbavě chybět.

REKLAMA

Uvázat patentku dokáže i úplný začátečník. První mušky možná budou nedokonalé, ale třeba právě ty se budou rybám zamlouvat. Tělíčko patentky lze vytvořit různými způsoby. Dá se vyvázat pomocí červené nitě. Tou je třeba vytvarovat článkovité tělo. Zabere to poměrně hodně času. Při vyvazování nití můžeme patentku zatraktivnit tím, že přes jednotlivé články přetáhneme červenou holografickou lametku a tu pak také obtočíme nití v místech, kde se tělíčko zužuje.

Není na škodu, pokud u ohybu háčku ještě před tvarováním těla připevníme několik červených paprsků z peří marabu. Dodávají mušce pohyb, ale počítejte s tím, že tato okrasa brzy padne za vlast, protože ji ryby brzy otrhají. Po peří marabu šílí zejména okouni.

REKLAMA

Druhým způsobem, jak vytvarovat tělíčko mušky, je použití materiálu zvaného bodyglas. Je to vlastně jakási červená kulatá gumička. V muškařských speciálkách si můžete vybrat z různých barev a průměrů, ale počítejte s tím, že za metřík zaplatíte tolik, co za celou  (čtyřmetrovou) špulku v galanterii. Když nebudou mít právě tu vaši červenou, ale jen průsvitnou barvu, nezoufejte. Čirá je také dobrá.

muška

Ramínko háčku obtočím holografickou lametkou nebo nití takové barvy, jakou chci mít mušku a čirým bodyglasem pak vytvaruji tvar tělíčka. Vznikne tak muška se zajímavým efektem, kdy část těla je průsvitná a samotné tělíčko vypadá velice útle. Právě tohle ryby upřednostňují

Patentky můžeme navázat bez zátěže i zatížené s mosaznou či wolframovou kuličkou. S velikostí kuličky bychom to neměli přehánět. Stačí velikost o průměru těla patentky, či jen o nějaký ten ždibíček větší. Dá se požít i obyčejný korálek z galanterie. Patentku nezatěžkávejte olověným drátem, silueta mušky by pak vypadala spíš jako kus žížaly.

Postup vázání

Háček blešivcového tvaru umístíme do svěráčku v místě, kde hrot přechází v oblouk. Pokud chceme vázat zatíženou mušku, tak před upnutím navlečeme mosaznou či wolframovou kuličku. Stejně jako u jiných mušek si můžeme navázat patentky na různé velikosti háčků. Doporučuji mít několik patentek na zlatavých háčcích.

muška

Na ramínko připevníme červenou vázací nit elastic o síle 0,08 mm a zakončíme ji oviny u ohybu. 

Z červeného pera marabu si vytáhneme rukou zhruba pět konců parsků. Použijeme jemné kosíčky, které budou ve vodě pracovat. Některá pera nejsou kvalitní a paprsky na vrcholech jsou tvrdé, tudíž ve vodě tak dobře nepracují.

Chomáček paprsků přichytíme nití v místech, kde jsme skončili s vázací nití. S délkou volných paprsků bychom to neměli přehánět. Rozhodně by neměly být delší, než je velikost mušky. Přebytečné peří odstřihneme a s nití přejedeme zpět k očku háčku.

muška

Několika oviny přichytíme bodyglas, který tahem napneme. Jeho průměr se ztenčí a obtáčením za stálého tahu ho přichytíme po celé délce ramínka háčku (někteří vazači přichycují bodyglas rovnou u ohybu háčku za předem zúžený konec). Obtáčením bodyglasu kolem ramínka směrem (zpět) k očku vytvoříme článkování mušky. Podle toho, jak bodyglas napínáme či nikoli, můžeme ovlivnit výslednou siluetu tělíčka patentky.

Vázání můžeme ukončit vyvázáním hlavičky. Když si u očka háčku necháme kousek místa, můžeme vytvořit nepatrnou hlavohruď tím, že do smyčky přidáme malé množství černého dubingu. Vázání ukončíme několika pojišťovacími uzlíky a máme hotovo.

muška

Patentku používám většinou na prvním či druhém přívěsu podle hloubky, kde s ní lovím. Na stojatých vodách najde své uplatnění i jako koncová muška.

Výčet ryb, které se mi na patentku podařilo ulovit, by byl velice dlouhý. Patentku řadím do kolekce velmi úspěšných mušek.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled