Fotografie
fadli m.n okomentoval Výdej celorepub...
před 23 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Test rybářských...
před 24 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Původní versus ...
před 24 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Její podvodní v...
před 24 hod
Fotografie
fadli m.n okomentoval Barakuda zaútoč...
před 24 hod

Pašeráci vyvezli z Francie 46 tun úhořího monté. Teď spadla klec!

Marek iRybářství 14. června 2021 0 komentářů
úhoř

foto: Pavel Vrána

Poznávání

Celní správa v Bordeaux a Centrální výbor pro boj proti útokům na životní prostředí zatkly na základě dlouhodobého vyšetřování desítky lidí ve Francii a Španělsku. Během čtyř let se této pašerácké síti podařilo nelegálně vyvézt na asijské trhy přes 46 tun úhořího monté v hodnotě kolem 18,5 milionu eur (téměř 470 milionů korun). Informovala o tom agentura AFP.

text: Marek Kožušník

Za posledních 50 let klesla podle některých údajů populace úhoře v Evropě na 1 % původního stavu a úhoř se tak stal první rybou, kterou Evropská unie chrání zvláštním nařízením č. 1100/2007 ES.

REKLAMA

Obchod s mladými úhoři je proto podobně stejně výnosný jako obchod s drogami či slonovinou

Jednou z příčin je poptávka po mladých úhořích v Číně a Thajsku, kde se na černém trhu prodává kilogram těchto úhořů za 3000 až 4000 eur (76 000–101 000 korun). To je desetkrát více než prodejní cena v Evropě.

REKLAMA

foto: Pavel Vrána

Úhoři ve stadiu monté jsou v Asii považováni za lahůdku a někteří lidé věří, že mají blahodárný vliv na potenci. Obchod s mladými úhoři je proto podobně stejně výnosný jako obchod s drogami či slonovinou.

Francouzští pašeráci odváželi úhoře do Španělska, odkud byli přepraveni do Asie prostřednictvím logistických platforem zřízených v zemích východní Evropy, jako je Rumunsko, Bulharsko či Polsko. Nelegální vývoz byl maskován pomocí falešných dokumentů na jiný druh zboží – například krevety, kaprovité ryby či dospělé úhoře.

Sklovitý úhoř

Termínem monté nazýváme juvenilní úhoře ve velikosti kolem 7 cm, kteří dorazili z trdlišť v Sargasovém moři k evropským břehům. „Svým tvarem těla jsou již podobní dospělcům, ale zatím postrádají pigmentaci. Jsou z větší části průhlední, aby lépe splynuli s vodním prostředím – odtud také pochází anglický název monté „glass eels“, tedy skleněný, či snad lépe sklovitý úhoř. V povrchových vrstvách moře dokážou tito juvenilní úhoři detekovat sladkou vodu na stovky kilometrů od pobřeží a masově migrují k ústí velkých řek,“ vysvětloval ve svém článku v časopise Rybářství Pavel Vrána, ichtyolog ČRS.

foto: Pavel Vrána

Odkud putuje monté do českých řek?

V ústích velkých evropských řek pak dochází k odlovu monté, které se využívá i k zarybňování českých rybářských revírů. „Pro účely zarybňování našich revírů využíváme prakticky výhradně monté pocházející z Francie (řeka Dordogne, Garonna, Loira a další velké řeky) a Anglie (hlavně řeka Severn),“ doplňuje Pavel Vrána.

Jeden kilogram mladých úhořů

Jak bylo řečeno, francouzští a španělští pašeráci nelegálně vyvezli do asijských zemí 46 tun úhořího monté. Kolik je vlastně jedinců v jednom kilogramu monté?

foto: Pavel Vrána

„Toto množství ale není konstantní a kolísá mezi 1800 a 4500 jedinci v kilogramu. Obecně můžeme konstatovat, že na začátku sezony odlovu monté to bývá kolem 2300 kusů v kilogramu, na konci sezony pak 3300 kusů v kilogramu. Pro potřeby zarybňování našich revírů tak nejčastěji uvádíme průměr 3000 kusů v kilogramu,“ dodává Pavel Vrána.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled