Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 8 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 19 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
před 24 hod
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Parmovec, skvělý coby příklad nadměrného lovu korálových ryb

strunc 22. července 2020 0 komentářů

Šupiny

Na stránkách rybářských časopisů včetně Rybářství se můžeme pravidelně dočíst o nadměrné exploataci mnoha hospodářsky nejvýznamnějších druhů mořských ryb. Některé z nich se již přestaly lovit úplně, u dalších tato situace hrozí, pokud se nezmění náš přístup k využívání mořských zdrojů.

Text: Jozef Májský, foto: autor, pixabay

Mnozí z těch, kteří nesledují celosvětové trendy ve vývoji mořské akvaristiky, asi ani netuší, že i tato záliba má drastický dopad na exploataci mnoha živočichů z korálových moří, včetně ryb. Až na několik výjimek (např. mořští koníci), je bohužel lov korálových ryb zcela neregulovaný.

REKLAMA

Přesně se neví, kolik se jich ročně uloví – často drastickými metodami (pomocí kyanidu). Podle téměř deset let starých údajů britské Marine Conservation Society se každoročně doveze do akvárií něco mezi 15 až 36 miliony ryb! Za největšího vývozce těchto rybích skvostů patří Filipíny a Indonésie (asi 85 %).

Nechci zde uvádět výčet desítek nejohroženějších druhů, jako odstrašující příklad uvedu pouze jeden druh – parmovce skvělého (Pterapogon kauderni). Oproti mnoha dalším korálovým rybám má totiž tu nevýhodu, že se v přírodě vyskytuje na velmi omezeném prostoru o velikosti zhruba 10 000 km2.

REKLAMA

Jeho domovinou jsou korálové útesy v souostroví Banggai, ležícím východně od ostrova Celebes v Indonésii. K tomu, aby tento druh mohl být zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů, chyběly podrobné údaje o jeho exploataci.

Proto proběhla relativně podrobná dotazníková akce, která ukázala, že v průměru se měsíčně z Indonésie vyveze minimálně 118 000 parmovců. Jak uvádí Dieter Brockmann (2005), toto číslo bude zřejmě ještě daleko vyšší. I když se tímto druhem přímo v přírodě zabývalo několik studií, zatím nelze s jistotou prokázat, do jaké míry má uvedená exploatace druhu dopad na přírodní populace v Indonésii.

Doufejme, že se tento druh korálové ryby, která se mimochodem může rozmnožovat i v zajetí (jedná se o tlamovce), ale i další druhy ryb z korálových moří, nestanou další objetí lidské hamižnosti.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled