Na konci července otřásla Slovenskem katastrofa, která nemá za poslední desetiletí obdoby. Únik digestátu z bioplynové stanice v obci Budča v okrese Zvolen způsobil otravu řeky Hron v úseku minimálně 30 kilometrů. Rybáři sesbírali přes pět tun uhynulých ryb. Po nedávno provedeném ichtyologickém průzkumu ovšem přišla další špatná zpráva.

text: Marek Kožušník

„Průzkum proběhl na více lokalitách a výsledky jsou katastrofální,“ uvedl na Facebooku Patrik Kuvik z časopisu Slovenský RYBÁR. „Kromě toho, že se na daných úsecích odlovilo jen pár kusů ryb, došlo k dalšímu závažnému zjištění – v řece uhynul i veškerý zoobentos, tedy základní potrava všech druhů ryb. To předčilo i ty nejpesimističtější předpoklady, daný úsek řeky se bude revitalizovat mnohem déle, než se předpokládalo,“ dodal Patrik Kuvik.

„Do včerejška jsem byl celkem optimista. Už nejsem.“ Tak zhodnotil výsledek průzkumu ichtyolog SRZ a hlavní hospodář žiarských rybářů Richard Štencl.

Hmyz přežije všechno

Jak dlouho tedy bude trvat, než se zoobentos dostane zpátky na úroveň před otravou? „Potrvá to rok,“ vysvětluje pro iRybářství Pavel Vrána, ichtyolog ČRS. „Jde o hmyz a ten se většinou vzpamatuje rychle. Má nakladená vajíčka, přiletí odjinud. Má schopnost stáhnout se do hyporeálu, do hlubokých vrstev štěrku, přečkat tam otravu a zase vylézt nahoru,“ dodává Pavel Vrána.

foto: Slovenský Rybár

Podle Vrány se může hmyz rozšířit z přítoků, je schopen se rekrutovat i ze vzdálenějších lokalit. Dojde ke kolonizaci z horních částí toku, které nebyly zasaženy toxickou vlnou nebo se naopak může vytáhnout zespoda. „Tohle bude přicházet poměrně rychle. Horší je to s rybami, uhynuly tam dlouhověké ryby, které rostou desítky let, například hlavatky. Tam jsou škody veliké,“ dodává Pavel Vrána.