Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 7 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Otrávená Bečva: Vědec prokázal, že se znalec Klicpera mýlí. Přišla na něj kontrola

Marek iRybářství 1. září 2021 0 komentářů
otrava Bečvy

foto: Miroslav Přikryl

ČRS a MRS

Hydrochemik Jakub Hruška z Akademie věd provedl v polovině srpna společně s místními rybáři experiment s chloridem sodným (kuchyňskou solí), aby si ověřil, jak se mohly jedovaté látky v Bečvě osudného 20. září 2020 šířit. Pokus prokázal, že jed nemohl vytéct z areálu rožnovské Tesly, jak tvrdí soudní znalec Jiří Klicpera. Včera zahájila Česká inspekci životního prostředí (ČIŽP) kontrolu rybářů Akademie věd i rybářů od Bečvy.

text: Marek Kožušník

Pokus profesora Hrušky spočíval v tom, že vědci společně s rybáři vylili u vyústění rožnovského kanálu solný roztok a zaznamenávali, jak se v řečišti chová. Měření potvrdilo, že se roztok rozptýlil v celé šíři toku, v celém profilu řeky, už po 600 metrech. Tento experiment prokazuje, že kanálem z rožnovské Tesly, který spravuje společnost Energoaqua, jedy vytéct nemohly.

REKLAMA

Policie tuto společnost kvůli otravě Bečvy od června stíhá, stejně jako jejího jednatele Oldřicha Havelku. Podle kriminalistů došlo ke spáchání dvou trestných činů. Havelkovi hrozí až pětileté vězení, firmě Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest.

Mluvčí ČIŽP Jiří Ovečka sdělil, že inspekce se pokusem zabývá ze zákona na základě podnětu, který obdržela. Kdo podnět podal, není jasné. Mluvčí ČIŽP uvedl, že to nemůže zveřejnit.

REKLAMA

Profesor Jakub Hruška pokus provedl ve svém volném čase, při pokusu mu pomáhali místní rybáři. „Experiment byl soukromou iniciativou pana Hrušky. Nicméně je zřejmé, že prokázal nedostatky v současném vyšetřování havárie, která vědce se zaměřením na biologii a ekologii nemůže nechat chladným,“ stojí ve stanovisku Akademie věd.

Komu šlápli na kuří oko?

Jaký je tedy důvod kontroly ČIŽPu? „Zřejmě k ní došlo proto, že jsme nepožádali o povolení tento experiment provádět. Každý smrtelník přitom ví, že sůl je desinfekční prostředek, v akvaristice se běžně používá při léčbě plísní nebo parazitů, je to naprosto neškodná záležitost. Chtěl bych vidět, jestli Technické služby a Správa a údržba silnic mají povolení, když solí cesty a všechno teče do řek,“ uvedl pro iRybářství Stanislav Pernický, předseda MO Hustopeče nad Bečvou a oznamovatel havárie na Bečvě z loňského září.

„Osobně si myslím, že jsme tím experimentem někomu šlápli na kuří oko. Policie i ČIŽP reagovaly opravdu velice rychle,“ dodává Pernický.

Bečva
autor mapy: Jan Husák

„Vědci společně s rybáři se snažili pouze přispět k tomu, aby se do případu vneslo více jasno, protože momentálně se opíráme jenom o znalecký posudek pochybného znalce Klicpery. Dokázali, že kyanidy do Bečvy nevytekly z Rožnova. Vyvrátili tak nesmysly, které soudní znalec Klicpera tvrdí. Česká inspekce životního prostředí zašla tak daleko, že kvůli tomu zahájila jejich kontrolu. Neskutečné,“ píše na svém facebookovém profilu Stanislav Blaha, člen Vyšetřovací komise k ekologické katastrofě na řece Bečvě.

„Osobně si myslím, že vzhledem k tomu, jak dlouho už se vyšetřování táhne a kolik je kolem něj nejasností, tak je tady jasný záměr, aby otrava Bečvy nebyla nikdy vyšetřena,“ dodává pro iRybářství poslanec Blaha.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled