Státní zástupce Jiří Sachr podal obžalobu v kauze předloňské otravy řeky Bečvy. Obžaloval jednu fyzickou a jednu právnickou osobu. Informoval o tom server Seznam Zprávy.

text: Marek Kožušník

„Ano, podal jsem ji dnes dopoledne. Byly obžalovány jedna fyzická a jedna právnická osoba,“ potvrdil v úterý Sachr pro Seznam Zprávy. Z dřívějších vyjádření je patrné, že obžalobě čelí rožnovská firma Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka.

Havelka včera ČTK řekl, že obžalobu ještě nedostal, má ji však k dispozici právní zástupce. Věc komentovat nechtěl, v minulosti opakovaně odmítl, že by Energoaqua byla původcem ekologické havárie. Případem by se měl zabývat vsetínský okresní soud.

Podle Oldřicha Havelky je ve věci řada nejasností, omylů i nepravd. „Policie podle mého osobního názoru byla rozhodnuta již v září, kdo nebo která firma bude postupně zkoumána a dohnána k nějakému obvinění,“ uvedl už dříve Havelka.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Ty z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od tohoto vyústění.

Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.