Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
před 11 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval OBRAZEM: Školác...
před 11 hod
Fotografie
Rybocz okomentoval Za candáty na p...
před 21 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh duhový...
včera
Fotografie
Antonín přidal úlovek Kapr obecný...
včera

Odstřel přemnožených kormoránů, nízké platy, málo ryb na českém jídelníčku. Produkční rybář popisuje úskalí oboru

Marek iRybářství 20. prosince 2021 0 komentářů
rybářství Hluboká

Aleš kříž (vlevo) s autorem rozhovoru. Foto: Maksim Kononov

Rozhovory

Má se zakázat vánoční prodej kaprů v kádích? Jak moc trápí produkční rybáře rybožraví predátoři? Proč konzumují Češi tak málo ryb? Na tyto otázky jsem se ptal Aleše Kříže, zootechnika Rybářství Hluboká.

text: Maksim Kononov (student 2. ročníku Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích).

Jaký máte názor na iniciativu ochránců přírody Compassion in World Farming, která připravila otevřený dopis a žádá, aby byl prodej kaprů v kádích zakázán?

V první řadě by se lidé, kteří prodej v kádích kritizují a říkají, že je ryba hladová, měli vrátit zpátky do základní školy, kde se učí, co ryba žere a kdy žere.

REKLAMA

Ryby se na jídelníčku Čechů příliš neobjevují. I v porovnání se sousedními státy je průměrná spotřeba ryb v Česku nižší. Jaké kroky můžeme udělat, abychom zlepšili poptávku po rybách?

To je hodně náročná otázka. Většina lidí myslí, že ryby nejsou dostupné po celý rok. U nás na prodejně na sádkách třeba celoročně dostupné jsou. Dříve jsem pracoval v Rybářství Třeboň, i tam celoročně zajištují rozvoz jak živých, tak i zpracovaných ryb po různých řetězcích.

Ryby se dají koupit po celý rok. Jenže český člověk je pohodlný. Každý si radši koupí kuře nebo hotový řízek, kde nemusí vybírat malé kosti. A je mu úplně jedno, jak to zvíře rostlo, kde rostlo.

REKLAMA

výlov
foto: Rybářství Hluboká

Je mu jedno, že jde o kuře z Asie nebo z Jižní Ameriky, hlavně když je cena co nejnižší. To je problém nejenom ryb, ale i všeho ostatního.

Jak vnímáte situaci s rybožravými predátory?

Pro nás je hlavním problémem kormorán velký. Na Třeboňsku v jižních Čechách hnízdí celá kolonie. Ti ptáci létají i sem k nám, protože je to vzdušnou čarou kousek.

Větší problém jsou pak kormoráni, kteří přilétají v období jara, podzimu a zimy. Zjara jsme měli hejna, která měla 200 až 300 kusů, což byl velký problém. Na podzim čítají hejna kolem 50 až 100 kusů.

Využíváme možnost zákona a žádáme o možný odstřel kormoránů velkého na základě opatření obecné povahy. Takže smíme střílet kormorána od srpna do března a můžeme požádat o výjimku na duben. Toto povolení vyřizujeme na příslušných mysliveckých sdruženích. Odstřel probíhá i v současnosti, zástřelné od státu činí 500 korun za zobák.

Ryby jsou po útoku kormorána často poškozené, ale hlavní je, že ryba by se v této době měla chovat jinak, než že bude někam unikat a schovávat se před predátory.

Pak je tu samozřejmě vydra, na kterou sice existuje kompenzace, ale odstřel je zakázán. Začali se objevovat mořští racci, kteří tady dřív nebyli. Už jsou tu desítky ptáků, které dělají škody na plůdcích a násadách.

Výlovy hlavní sezony skončily, letos dobře pršelo ve srovnaní s minulými lety. Jak hodnotíte letošní rok?

Letošní rok byl pro rybářství Hluboká poměrně dobrý, ale výsledek ovlivnily vstupy – ceny energie a ceny obilovin, které tvoří velký podíl našich nákladů. Hospodaříme na nějakých 2500 hektarech vodní plochy, jde přibližně o 150 rybníků a naše celková roční produkce je 1300 tun.

Z toho na jaře lovíme přibližně kolem 200 tun, během léta odchytáváme 200 až 300 tun a zbytek jsou výlovy na podzim. Naše produkce odchází z nějakých 80 procent na export a 20 procent připadá na domácí trh.

rybářství hluboká
foto: Rybářství Hluboká

Z toho jde část do Českého rybářského svazu a část do drobného prodeje, hlavně na Vánoce, protože český zákazník je zvyklý jíst ryby hlavně o Vánocích.

Exportujeme hlavně do okolních států – Slovensko, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Německo, Francie, Itálie. Dál ne, protože doprava by byla extrémně drahá.

Jakou perspektivu vidíte pro studenty rybářského oboru?

To je velice zajímavá otázka.  Studoval jsem Střední rybářskou školu ve Vodňanech. Končilo nás třicet, dnes nás v oboru zůstalo deset, tedy třetina. Ostatní kolegové odešli do úplně jiných oborů, myslím, že to podobně platí i pro dnešní absolventy.

historie rybářství
foto: Rybářství Hluboká

Dnes nám chybí pracovníci, ale řekněme si na rovinu, že platové ohodnocení, které je rybářství schopné absolventům nabídnout, je někdy nižší, než když půjdou třeba jezdit s kamionem. A to je problém.

Upřímně ale doufám, že nás čeká dobrá budoucnost. Rybníky přece zakládali naši předkové hodně před 500 lety. Zakládali je, aby chovali ryby. Věřím, že chov ryb bude pokračovat i nadále.

          

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled