Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
včera
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 5 dny

ODEMČENÝ ČLÁNEK Z PROSINCOVÉHO RYBÁŘSTVÍ: Cesta kolem světa za osmdesát minut

Ondřej Cupal 1. prosince 2023 1 komentářů

Články +29 dalších fotek

Pokud bychom chtěli parafrázovat slavný román Julese Verna, mohl by znít úvod například takto: „Sázím se o, moment, kolik tady mám, sto deset, sto patnáct, á tady je ještě jedna koruna… Sázím se o sto šestnáct korun, že vykonám cestu kolem světa za osmdesát minut nebo méně, to jest za čtyři tisíce osm set vteřin. Přijímáte?“

text: Mirek Brát foto: autor

REKLAMA

Pokud se chcete připojit k tomuto krátkému putování, věřte, že se při takové cestě člověk ani trochu nezapotí, protože celé putování se bude odbývat ve vodě. Ano, skutečně ve vodě. Za hodinu a půl se zde dají potkat obyvatelé Asie, Ameriky, Evropy… Inu, možná to nebude přímo cesta kolem světa, spíše přes větší půlku světa. Platí zaokrouhlení nahoru. Větší půlka, menší půlka, v součtu pořád jeden svět, že ano?!

Cesty za horizont?

Ale už vážně… Cestování nás žene za horizont. Zároveň si však uvědomujeme, že okolní svět přichází a proniká i k nám. Ze západu přilétají asijské sršně, z východu si to vykračuje psík mývalovitý, z jihu k nám opatrně našlapují exotičtí pavouci. Pojďme se společně podívat pod vodní hladinu ve střední Evropě. I do malého zatopeného písníku se totiž hravě poskládá hned několik kontinentů. To pak i „cesta kolem světa“, myšleno podvodní procházka kolem jeho břehu, nemusí trvat déle než necelou hodinu a půl. Je to k neuvěření, jako by zde někdo ponořil pod vodu – a důkladně v ní omyl – velkou část zeměkoule. 

REKLAMA

„Phileas Fogg svou cestou kolem světa nezískal nic – kromě štěstí!“

(Jules Verne: Cesta kolem světa za osmdesát dní)

Na návštěvě Číny

Pohybuji se porostem vodních rostlin a v ústrety mi letí celé mračno malých pulzujících objektů. Jedná se o sladkovodní medúzky, původem z povodí čínské Modré řeky. Poprvé na ně v Evropě natrefil jistý William Sowerby, tajemník londýnské botanické zahrady. Psal se rok 1880 a tajemné medúzky se vznášely v jedné z vodních nádrží. Na počest svého objevitele, lépe však očitého svědka, je tento živočich zván též Sowerbyho medúzkou. Nyní je zaznamenán výskyt medúzek na všech kontinentech vyjma Antarktidy. Vidíte, jsme pod vodou jen několik minut a můžeme si klidně odškrtnout i návštěvu daleké Číny.

Za velkou louží

Jaké další „kontinenty“ lze v našich vodách navštívit? Potkáte-li slunečnici pestrou, jste na území Severní Ameriky. Dravá parádnice se k nám dostala již před druhou světovou válkou s násadou kapřího plůdku. Ze stejné oblasti byl introdukován i sumeček americký. To nám ta cesta kolem světa rychle odsýpá, viďte?!  Už jsme i za „velkou louží“. Odtud se k nám dostaly i nepůvodní druhy raků.

Američanem je však i tento živočich, na kterého nevěřícně zírám. Želva! I když, ona to už u nás taková vzácnost není. Například želva nádherná – Trachemys scripta elegans a její poddruhy si u nás možná zakrátko drze požádají o občanství… Samozřejmě, v případě exotických želv v našich vodách se jedná o invazi „kus po kuse“, která by se bez lidského faktoru neobešla. Záleží, kolik malověrných chovatelů se chce svého domácího mazlíčka právě zbavit.

Písník „Svět“

Pomalu obeplouvám pod vodou pomyslný písník „Svět“. Pravděpodobně budou mít v jeho březích úkryty i nutrie – původem z jihoamerické pampy.

Na potopených větvích se přichytily kolonie slávičky mnohotvárné. Jde o jednoho z nejinvazivnějších živočišných druhů na světě. Jedná se původně o druh měkkýše, jehož domovinou jsou vzdálené delty řek ústících do Kaspického a Černého moře.

Mohli bychom pokračovat dalšími příklady živočichů, kteří k nám zavítali z různých koutů světa. Příroda a život si vždycky najdou svoji cestu. Stále hovoříme jen o fauně. Ani vodní flóra však nezaostává. Stereotypně mluvíme o „našich vodách“, ale je tomu skutečně tak?

Epilog

Jules Verne nechal Phillease Fogga zkusit, zda lze realizovat cestu kolem světa za osmdesát dní. Svět 21. století nám však jde i plave naproti natolik vytrvale, že můžeme vyrukovat se sázkou mnohem troufalejší. Navíc si při takové cestě i příjemně zaplaveme a osvěžíme se. Co získáme? Při troše štěstí alespoň tu úvodní imaginární sázku 116 Kč. Alespoň, že jsme toho Philease Fogga porazili, viďte?! To ostatní, stejně fascinující jako znepokojivé, prověří až čas. Merci, monsieur Verne! Za inspiraci!

Mirek Brát je častým respondentem časopisu Rybářství a jeho úžasné podvodní snímky tak zdobí jeho stránky velmi často. Pokud byste si chtěli Rybářství pro sebe nebo pro své blízké předplatit, můžete tak snadno udělat na stránce https://www.irybarstvi.cz/predplatne/. Vše vyřídíte během několika minut.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (1)

  1. Fotky pana Bráta jsou vždycky krásné. Ale když spolupracuje i čistota vody, je to fantazie!

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled