Fotografie
Radek okomentoval Zahájení pstruh...
před 2 hod
Fotografie
Radek okomentoval Kdy a kde je te...
včera
Fotografie
Radek okomentoval Tření ryb...
včera
Fotografie
Radek dal lajk Test rybářských...
včera
Fotografie
Radek okomentoval Test rybářských...
včera

OBRAZEM: Do muzea s mokrým šosem

strunc 17. července 2019 0 komentářů

Odpočívající sumec. Foto: Mirek Brát

Šupiny

Text: Mirek Brát

Vítá mě rybník se sumcem uprostřed a vydrami na březích.  Ryby ve vitrínách, sítě na stěnách. Už podruhé jsem ten den vstoupil do české vody. Jen aby si ta milá paní v pokladně nevšimla, že mám mokrý šos!

vodník
Foto: Mirek Brát

Z vody na výstavu

Muzeum ve východočeské Chrudimi hostilo expozici věnovanou nejen dějinám českého rybníkářství. Byla to zároveň i výstava o fenoménu české vody, o jejím místě v lidové kultuře.

REKLAMA

výstava
Foto: Mirek Brát

Exponáty ryb, dávné i moderní rybářské náčiní, panely s řadou zajímavých informací, které se slévaly v jedinou symbolickou řeku protékající českou historií.


Věděli jste, že v Telči při výlovu Staroměstského rybníka se objevil poklad mincí a kostra koně stará 900 let?

REKLAMA

Prohlížím si vše se zájmem o to větším, že ještě před chvílí jsem byl právě pod tou naší českou vodou. Kochal se siluetami štik mezi větvemi potopených stromů, rušil odpočívajícího sumce, zkoušel obelstít plaché kapry, aby mi na chvíli postáli před objektivem.

kapr obecný
Foto: Mirek Brát

Stokrát bych mohl přísahat, že jsem si před vstupem do muzea řádně očistil boty, otřel se froté ručníkem do sucha, vysypal hlínu z rukávů.

štika obecná
Foto: Mirek Brát

Stejně mám pocit, že na mě každý pozná, že mám mokrý šos, že se mi za patami valí do muzejních sálů voda. Ryby ve vitrínách ožívají, v sádkách se lesknou šupinatá těla, zní povely rybářů při výlovu, kteří právě chrastí žinkourem pod vodní hladinou a nahánějí ryby do sítí.

výstava rybářská
Foto: Mirek Brát

A potom se přesunout k dalšímu rybníku, který je nutné nejprve řádně vystrojit, pečlivě připravit sakovinu a dát pozor na jádření.

Kukačem ve vodním světě

To si zase kukači přijdou na své! Spousta zvláštních slov patří k rybářství, některým už ani nerozumíme. Tak třeba kukač. Tímto výrazem byl jmenován návštěvník, který se přišel podívat, „pokoukat“ ve středověku na výlov rybníka.

starý podběrák
Foto: Mirek Brát

A nechodil se dívat jen prostý lid, ale i šlechta. Divadlo přírody uvádělo svůj dokonalý kus na pódiu lidské práce: Výlov rybníka.

sumec výstava
Foto: Mirek Brát

Kukačem – divákem však můžete být nejen na hrázi, ale i pod vodou.  Rád pátrám po artefaktech, nad nimiž se na krátký či dlouhý čas zavřela voda. Zajímalo mě tedy, co mi muzeum bude vyprávět o nálezech pod hladinou rybníků.

ryba albín
Foto: Mirek Brát

A že muzejním sálům opravdu „pusa jela“! Věděli jste, že v Telči při výlovu Staroměstského rybníka se objevil poklad mincí a kostra koně stará 900 let? To takový Konopištský rybník skrýval zase pod hladinou úplný arzenál: dvaadvacet granátů a dělostřeleckých nábojů. Co je to však proti dnu rybníka Vožehák u Kožlan, kde se našly zbytky německé stíhačky Focke – Wulf z období druhé světové války! 

podvodní vázy
Foto: Mirek Brát

Dvakrát do téže vody
Když jdete do muzea, kde se právě koná výstava o rybářství s mokrým šosem, buďte si jisti, že jen tak neuschnete. Vlastně to ani nemůžete stihnout. Dvakrát za jeden den vstoupíte do české vody. Nejprve do té skutečné, potom do výstavní. Obě stály za návštěvu!

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled