Kdysi hojného karase obecného dnes v našich vodách uvidíme jen vzácně. Mondi Štětí, největší papírna v České republice, se společně s Jakubem Vágnerem rozhodli, že této krásné rybě pomohou.
text: Marek Kožušník s využitím tiskové zprávy Mondi Štětí
Během příštích dvou let Jakub Vágner s týmem odborníků odchová v rybnících, které spravuje, generační hejno karase obecného. V roce 2025 ryby vypustí na předem vytipovaných místech do volných vod.
Do té doby budou obě strany pracovat na osvětě českých rybářů, dětí i veřejnosti, abychom karase obecného v české přírodě zachovali.
„Cílem je vytvořit v následujících letech dostatečné množství lokalit pro karase obecného, aby se mohl bezpečně rozmnožovat a rozšiřovat na původních místech,“ říká Jakub Vágner.
Dříve plevelná ryba skoro vymizela
Karas obecný (Carassius carassius) je dnes jednou z nejvzácnějších sladkovodních ryb u nás. Ještě před třiceti lety se přitom jednalo o zcela běžnou rybu. Kombinací několika faktorů ale karas z našich vod zmizel.
Nejdřív jej rybáři vnímali jako plevelnou rybu, která bere krmení kaprům. V 50. letech minulého století byl ale v Maďarsku vysazen karas stříbřitý, který pochází z Dálného východu. Z Maďarska se začal nekontrolovatelně šířit do celé Evropy. V 80. letech minulého století byl zavlečen i k nám. Tento invazivní druh karase obecného postupně vytlačil. Poslední ranou byla devastace přírodních biotopů.
„Momentálně jsme na velmi křehké hraně. Buď se nám podaří karase obecného zachránit, nebo může z našich vod úplně zmizet. Je to souboj s časem a je velmi důležité, aby se do tohoto i do jiných projektů zapojila nejen odborná, ale i široká veřejnost,“ doplňuje Jakub Vágner.
Pomoci může každý
Do projektu záchrany karase obecného jsou zapojeni odborníci a nadšenci z řad Českého i Moravského rybářského svazu a také lidé z různých univerzit a výzkumných týmů. Mohou se do něj zapojit i řadoví rybáři, chystá se osvětová kampaň mezi dětmi. Jakub Vágner projekt zahájil na Dnu změny mezi zaměstnanci Mondi.
„Voda je v papírenství nesmírně důležitým zdrojem, proto se musíme o její kvalitu starat. Ochrana vod a vodní biodiverzity jsou proto jedním z cílů ochrany klimatu v akčním plánu MAP2030,“ vysvětlil ředitel divize Kraft Paper společnosti Mondi Roman Senecký.
„Tak velkých cílů ale nelze dosáhnout bez partnerů. Proto jsme se rozhodli spojit síly s Jakubem Vágnerem. Zejména je nám sympatická myšlenka Chyť a pusť, která respektuje rovnováhu mezi řekou a lidmi,“ dodává Senecký.
Ochraně karase obecného se dlouhodobě věnují i vědci z Biologického centra AV ČR v čele s Markem Šmejkalem. Spolu s odborníky z České zemědělské univerzity a Zoo Praha spustili projekt Zachraň karase!, jehož cílem je najít místa, kde ryba ještě žije nebo kde by se mohla vysadit.
Tématem záchrany karase obecného se budeme zabývat také v červencovém vydání časopisu Rybářství, ve kterém Marek Šmejkal odhalí první výsledky ze zmiňované iniciativy Zachraň karase!
Jste podvodníci a lháři !! Vše děláte jen pro dotace a prachy , Vágner nikdy nic pro naše vody a kriticky ohrožené druhy ryb neudělal !! Jste podvodníci a mrzí mě, že do toho taháte lidi, kteří už desítku let se snaží KO vrátit do našich vod !! Vágner to dělá jen pro prachy a né pro záchranu !!
Svatá pravda👍👍
Vážený pane Šimšálku, četl jste tento článek?
Můžu se zeptat, kde podle vás spojujeme J. Vágnera s kýmkoliv jiným, kdo toho hodně dělá pro KO?
Pouze popisujeme, že J. Vágner ve spojení s papírnou Mondi Štětí ohlásili tuto aktivitu.
Dovolím si to ještě jednou zopakovat – Mondi Štětí a Jakub Vágner.
I oni vyhlásili, že se zapojují do záchrany KO. A my všichni teď můžeme sledovat, jak se jim to bude dařit.
Na závěr článku pak připomínáme (úplně jiný) projekt Zachraň karase! a uvádíme, že se mu budeme věnovat v červencovém Rybářství.
Marek Kožušník, iRybářství
Jo to určitě. Napíšu kde je a pak ho už nikdy neuvidím. Z.
Staci ze kupuje od zmrdu ryby z Labe na svůj vyjebanej Karlovy budík jeden
Z toho zmrda je mi na bliti.