Každý z nás miluje na rybaření něco jiného. Jednoho baví klid u vody, druhý potřebuje lovit velké ryby. Stejné je to i s rybími druhy. Mezi českými rybáři najdeme příznivce kaprů, štik, sumců nebo třeba candátů.

Text: David Štrunc, foto: pixabay

Ptali jsme se našich čtenářů na nejcennější úlovky a výsledek nás překvapil. Předpokládali jsme, že nejvíce hlasů získá kapr. Skutečnost je však zcela odlišná. Na prvním místě se umístil candát obecný. Ryba oblíbená pro výborné maso a napínavý lov.

Candát obecný

Záběry na gumové nástrahy jsou u této ryby velmi typické. Při pomalém vedení přichází výrazné kopnutí do prutu a vy máte pouze zlomek sekundy na zásek. Pokud to nestihnete, candát nástrahu pustí a odplave. Neméně atraktivní je noční lov na mrtvou rybku. Světélko na čihátku se pomalu rozjede vstříc černé noci a vy můžete pouze odhadovat, o jak velkou rybu se jedná a doufat, že zásek bude sedět.

Lipan podhorní

Na druhém místě se umístil lipan podhorní. Dříve hojná lososovitá ryba , která dnes na mnoha potocích chybí a její úlovky začínají být vzácností. I to může vést k její atraktivitě mezi rybáři. I pro mě byl lipan dlouhá léta rybou, kterou jsem si přál ulovit. Podařilo se mi to již před mnoha lety, přesto si u každého dalšího lipana vzpomenu na toho prvního, který mě uchvátil krásnými barvami a já v tu chvíli pochopil, že muškařský prut už nepustím z ruky.

Úhoř říční

Úhoř říční obsadil třetí místo naší ankety. Není se čemu divit. Lov úhoře kombinuje vlastnosti obou předchozích druhů. Noční lov má v sobě cosi mystického, co spoustu rybářů nekompromisně přitahuje k vodě. Zdá se, jako by ryby, které zaberou v nočních hodinách byly zvláštní sami o sobě. A když se vám u nohou vynoří ryba připomínající hada, ožívají nejrůznější pověry a báje. Zažil jsem rybáře, kteří se úhořů báli a nikdy by na něj nesáhli. Většina rybářů však úhoře loví ráda.

Bohužel i tento rybí druh z našich vod postupně mizí. Nezbývá než doufat, že se podaří vymyslet funkční řešení při poproudové migraci.