Autor: Samuel Piekar
Prostřednictvím názorníku bych chtěl rozvést debatu o používání bezprotihrotových háčků. Vím, že na toto téma vzniklo spoustu článků. Někteří bezprotihrotové háčky odsuzují, zbytek se jich nekompromisně zastává.
Myslím si, že bychom se na téma měli dívat z více směrů. Pro muškaře-závodníka, kterým jsem, jsou bezprotihrotové háčky doslova zásadou, jejich používání je při muškaření k rybám šetrnější. Většina dobrých muškařských háčků se vůbec s protihrotem nevyrábí.
V kaprařině se naopak bezprotihrotové háčky zatracují. Háček se podle zkušeností kaprařů v tlamce více hýbe a ve finále může udělat rybě nepěkné zranění. Vysvětlení může být spousta, podle mě je možnou variantou a příčinou těžké olovo.
Hlavním důvodem sepsání tohoto názoru je oslovení ostatních zkušených rybářů, nejenom z těchto dvou skupin, kteří by nám mohli pomoci si o tématu udělat komplexnější názor.
S přáním hezky prožitých chvil u vody Samuel.
Máte s háčky jinou zkušenost nebo myslíte, že na požitém háčku nezáleží? Napište nám to do komentářů.
Komentáře (6)
Největší problém asi bude doba, která uběhne mezi prvním zahvízdáním pípáku a vybalením se ze spacáku (v lepším případě) a doběhnutí k prutům. To se ten háček opravdu dlouho vrtí.
Já lovím na umělou mušku a používám zásadně háčky bez protihrotu. Je-li muškař alespoň trochu zručný, ryba z udice „nespadne“ a následně se dá velmi šetrně z háčku uvolnit. Kromě toho při vyprošťování minimálně poškozuji mušku.
Dle mě také záleží na typu háčků. Některé jdou vytáhnout i s protihrotem pěkně, jiné se musí doslova páčit. Ne-li ustřihnout a protáhnout. Takové háčky rovnou zamáčknout. Pominuli tuhle problematiku, tak samotné zacházení s rybou, které někteří z nás provádějí, je daleko horší. Kvalitní kleště, doplněné peanem a desinfekcí jsou základ.
Boha jeho chlapííí nejde o to jakej je to háček jedinej vliv to má při vyndavání s tlamky proč to všichni tolik řeší nejvíc rybu neporaním výberem háčku ale svým zdoláváním přes utaženo brzdu pokud budeme vycházet se zdolaváním s plavačky nebo s feederu ryba je takmer nepoškozená rozum do hrsti pokud přijde dnešní rádobykaprař vyhonenej za 30 minut u internetu a hned je z něho pan rybář tak utáhne brzdu a začné né rybařina ale silové zdolávání na prutech 3+ libry kdy je prut takmer v parabole a kapře ty pojd to není o háčkách chce to zapojit rozum trocha matiky a fiziky 🙂 🙂 🙂 když je ryba na tvrdo kdy už prut sotva pruží tam začínáj problémy a to nemluve o dědkách co chytaj na kindrvajca a sekaj do lesa pánové rybáři chce se mi zvracet
Opět jen vymýšlíte píčoviny. Chcete-li si hrát na ochranáře nechytejte ryby vůbec a nechte je v klidu plavat. Možná by bylo na pováženou zakázat chyť a pusť, protože takto vystresovaná ryba se opět pouští zpět do vody a v jejím případě několikrát po každém ulovení. Na soukromých revírech nemluvě. Ryby jsou tak neustále vystavované stresu. Vůbec nechápu tu logiku proč vůbec rybě ubližovat tím že ji chytám, na tož proč ji ubližovat méně jen proto, že používám háček bez protihrotu abych jí způsobil menší zranění. Logicky chceme-li ryby chránit nechytejme je vůbec. Je to stejné jak v myslivosti. Také přeci nebudeme trápit zvířata malou ráži jen proto abychom jim méně ublížili. Nebudeme chytat ptáky do sítí jen proto abychom je potom pouštěli. V logice věci by spíše prospělo to, že každá ulovená mírová ryba se musí ponechat rybářem. Ve většině případů se tak děje. Nicméně odpadne tak tisice bivakářů rádoby kaprařů, který vesměs akorát ty ryby trápí neustálým taháním z vody a krmením absolutně nevhodným krmivem a stejně ty ryby nejí. Tím ubyde i rybářský tlak u vody a ryby budou spokojenější. Samozřejmě co píšu je trochu vytržené z kontextu, nicméně k zamyšlení určitě. Na druhé straně už vidím nasrané rybáře, jak vytahují zavezené pruty z nakrmeného místa jen proto, že je chce zkontrolovat rybářská stráž jestli mají háčky bez protihrotu. Další věcí k zamyšlení je třeba to, že se řeší háčky bez protihrotu aby se méně ublížilo rybě, ale už se neřeší to, že rybář třeba žádnou nechytne ale během jeho nájezdů k vodě zničí flóru břehů rybníku a řek. Zajíždí autem k vodě, odpadky, grily, zlámané větve, posekané keře a tím plno mrtvých organismů. Každým takovým výmyslem na to doplatí pouze jen ten poctivej rybář. Prostě k tomu rybolovu je přidruženo moc věcí a měli by se řešit komplexně. Možná teď někoho naseru, ale právě těm chyť a pusť bych zakázal chytat ryby především, neboť to je ten zdroj veškerých problémů spojený s rybolovem ( viz bivakovani, ničení prirody, chytání v zakázané době, zasakované ryby přes noc, jen pro lepší fotku ve dne, zbytečné trápení ryb a pod.) zrovna rybářská stráž by o tom mohla hodně vyprávět. Tak a teď do mě 🙂
Dříve jsem byl vůči háčků bez protihrotu skeptický. Jenže pak jsem je zkusil a ouha, ryby z nich padají úplně stejně jak z háčků s protihrotem. Tudíž na P voodách dnes určitě bez a dovedl bych si představit lovit i dravce na háčky bez protihrotu. vyjmutí háčku bez protihrotu je mnohem snažší a rychlejší.