Autor: Vedoucí RS MO Teplice, Bc. Djakov Josef

Dobrý den, několik let se tady všude možně diskutuje o masařích, metodě chyť a pusť a podobně, ale co kraj, tak jiný názor. U nás v TP je spousta tzv. hladovců, kteří když dělám sumáře povolenek (cca 1350 ks), mají více než 200 kaprů a dalších ryb. Ti nejlepší mají kolem 280-300 ks za rok, proti tomu vyznavači metody chyť a pusť mají desítky velkých kaprů přes noc v saku, aby se jim ráno lépe fotili, desítky kilo boile na krmení a chytání hozených do vody.

Za ta léta si myslím, že nejlepším řešením by bylo upravit v celé ČR RŘ. Zavést maximální počet ulovených-ponechaných ryb na jednu vydanou povolenku, jako je to již zavedeno v některých krajích. Optimální je myslím 50-60 ks. Pokud masař chce chytat dál, ať si koupí další novou povolenku. Je třeba, aby na Republikovém sněmu toto někdo prosadil a bylo to všude stejné.

Komentáře (35)

 1. Michal Opavský Odpovědět

  Dobry den, souhlasim s titmo clankem. Jsem rybarem od svych 5ti let (ted je mi 28), soucasne jsem i clenem rybarske straze. Vzhledem k tomu, ze je lov ryb vsem dostupnejsi a rybari vyuzivaji moderni techniky lovu (priposlechy, echoloty, zakrmovani…), je az nepochopitlne, za na tento vyvoj nijak neaguje rybarsky rad…nikdy jsem nedokazal pochopit, proc si tolik ryb muze rybar odnest. Nikdy nemuze „sezrat“ takovy pocet ryb, ani kdyby je jedl od rana do vecera kazdy den. Konci to preprodavanim a rozdavanim. Ja jsem sportovni rybar a mam pochopeni, kdyz si rybar vezme sem tam kapra k vlastni spotrebe. Nechapu, proc si vsak muze brat dva kapry denne…Rybareni je jeden z mala konicku, ktery prinasi i materialni uzitek, bohuzel si myslim, ze to tzv. masarum absolutne nedochazi a berou to jako samozrejmost a prepocitavaji vlozene investice na kilo kapra z obchodu. Rybarsky rad by chtelo v mnoha ohledech upravit. I ted je na mnoha mistech vykladova nejasnost – viz vzdalenost od prutu, ktere jsou na lovnem miste apod… V prve rade by chtelo omezit mnozstvi ryb na polovinu a hlavne vyresit otazku, pokud je rybarovi zabavena povolenka – v praxi to je tak, ze jde do nejblizsi vedlejsi organizace a tam se necha zapsat a lovi dal. Propojit databaze!!! 🙂 Jsem zamestnanec ve statni sprave a vim, jak dlouho vse trva, ale pevne verim, ze se rybarsky rad pretransformuje do te podoby, aby odrazel moderni lovy rybolovu… diky za pozornost 🙂 Ing. Michal Opavsky

  • No krása nepatřím mezi masaře ale nebylo už toho omezování trochu moc?? Chápu že důchodce co se nudí taha domu vše co má šupiny a podobné drancování ale co omezit lov cizincům a konecně vyměnit valuty za rybářskou čest (ČRS,RS a podobné složky) zavadí se jen buzerace obyč českých rybářú a na tuhle pakáž co se chovají za tichého přihlížení kontrolních složek jako dobytek co může vše a vše jim tu patří nikdo neřekne ani ň …..je smutné kam tržní ekonomika dostala koníček jako rybářství. Petruv zdar

   • Určitě bych omezil počet odnesenych ušlechtilých ryb na 50-60 na rok bez možnosti koupí nové povolený, tak kdo to má na kšeft tak se mu 2000 vyplatí vložit vzdyt to má za tejden zpátky. A zakrmovani v míře jak je to dnes je prasarna.

   • Som Slovak zijuci v Cechach dlhodobo a som clenom cr.zvazu som za to ako pisete v clanku.preto ze rybar ktory si ponecha tolko ryb neni podla mojho nazoru rybar!tolko kilov ryb sam nespotrebuje.rybarstvo je v nasej rodine velmi vela rokov.s pokolenia na pokolenie.je to moc smutne ze niektory ludia si nevazia to co nam priroda dava

  • Jaroslav Kulich Odpovědět

   Souhlasím s Vámi. Rybářský řád je potřeba upravit tak, aby korespondoval s moderní rybařinou Dát jasné pravidla pro výkon rybářského práva a také sjednotit postihy za přestupky. Utnout masařinu a kšeftování s rybami.
   Petrův zdar!

  • Souhlasím zredukoval bych to tak na 50.až 60 ušlechtilé ryby za rok.,ale nemohou souhlasit z Michalem Opavským proč by si nemohl rybář odnést denně 2.ryby ne všichni jsou v penzi a nedostanou se k vodě každý den.

  • Naprosto souhlasím. Elektronické propojení rybářských databázi nám všem pomůže k eliminaci masařů. Navíc omezení počtu ulovených ryb. Jen potom bude možné začít s obnovením stavu ryb v našich vodách které jsou už tak vysokým rybářský tlakem doslova zničené. Pokud si z Přírody chceme něco odnést tak proč ne. Tomu ale musí odpovídat počet ulovenych ryb. Podle mě 2ks ušlechtilé ryby týdně jsou akorát. Já osobně odvezu zhruba 10 ks ušlechtilé ryby ročně. Z vody ale vytáhnu a pustím berných kusů mnohem a mnohem více. Všem v této diskuzi přeji spoustu hezkých úlovky a pokud potkáte masaře u vody, zlomte jim pruty!!! Petrův zdar

   • Moderátor diskuse by měl okamžitě blokovat nenávistné příspěvky a příspěvky vybízející k páchání trestného činu. Což samozřejmě výzva k napadení jiné osoby vykonávající rybářské právo v souladu s rybářským řádem a ničení jejího vybavení, ke kterému může mít navíc citovou vazbu, rozhodně skutkovou podstatu postižitelnou dle platné legislativy naplňuje. A na počest pana diskusního hrdiny „Majkla“ letos povolenku zaplním masem :-).

  • Ano, pravda. Pro ryby to má být hlavně zábava. Stále ven z vody a zpět do vody. Tlamy rozpíchané od háčků, stres atd. A stále dokola pěkně dle C&R. „Sport“ a „zábava“. Rybařina byla odjakživa LOV a ne SPORT!

  • Vážený, já chytám ryby 50 let, od doby, kdy jsem začal chytat ryby bylo takových omezení, že by se to sem nedalo napsat. Technika Chyť a pust je dobrá pro lidi, kteří nejedí ryby. V případě, že chtějí chytat ryby, vydal bych jim zvláštní povolenku pro Chyť a pust (mohla by být i lacinější než klasická). Spíš bych doporučil více dohlédnout na rybáře z UK. Jejich heslo je: malá rýba, tóže rýba.

 2. Pokud je to ze svazovky, tak to za mě “ v pohodě “ je, ne sice tak enormní množství jako je 200 kusů a více, ale na tento článek je potřeba se dívat z více pohledů, protože nejde tady o to, že je to „masařeni“, ale i také o tom, že pokud by tu takoví rybáři nebyli a všichni jsme prosazovali chyť a pusť, svazy by nemohly plnit zarybňovací plány v důsledku malého vytěžení odlovem. Ale je to brutální číslo!!! Ikdyz na druhou stranu kolik takových rybářů u nás bude… Petrův Zdar

  • Nejdříve vydáte článek o tom, jak je chyť a pusť špatné, každá 5. ryba po uloveni umírá, rybářský svaz nemá přehled o zarybnenisti a pod. a teď chcete omezit počet ponechaných ryb??? Přijde mi to naprosto směšné. Samosebou s nastavením nějakého limitu souhlasím, sám si ryby domů neberu, ale Vaše názory nechápu.

   • David Štrunc Odpovědět

    Dobrý den, Pavle.
    Pokud upozorňujete na článek, který byl v nedávné době odemčený zde na stránkách jednalo se o vědeckou studii, která doplňovala sérii článků o chyť a pusť v časopise. Stejně tak i zde v názorníku jsou publikované příspěvky, které nám zasíláte vy, čtenáři, nikoli názory redakce. Pokud Vás zajímá přímo můj názor, můžete si jej přečíst zde v názorníku v příspěvku chyť a pusť.
    Přeji hezký večer.
    Za Irybarastvi
    David Štrunc

 3. Dobrý den
  Já chytám na revírech Severní Moravy a Slezska a u nás už je omezeno na 40ks ušlechtilých ryb na povolenku a myslím, že to funguje výborně. Já osobně moc ryb neberu max 5 za rok a proto je pro mě 300ks ušlechtilých ryb nepředsavitelné a myslím, že by se měla podobná hranice zavést v každém kraji.

 4. Omezil bych na 5-10 ks ušlechtilé ryby. Pak by se musela koupit druhá povolenka aspoň o 1000korun dražší. Taky bych dal všem ušlechtilým druhům ryb vrchní míru.

 5. Jaroslav Kulich Odpovědět

  S tímto článkem nelze jinak, než souhlasit!
  Nepatřím k těm kteří pouští vše, mám na kontě tři kapry a dva sumce. A vzhledem k tomu, že už mám popsaný téměř celý úlovkový list, si myslím, že jsem pustil mnoho ryb zpět. Ale nepatřím ani ke skupině bivakujících, kteří se pyšní tím, že pouštějí vše co chytnou a mají fotoaparáty plné fotografií svých úlovků. Podřizují se honbě za co největším kaprem a fotkou na feisu. Neuvědomují si jak poškozují rybu jejím přechováváním. On to asi málokdo ví, ale ryby většinou dříve uhynou na stres než na nepřítomnost ve vodě. Jistě, chápu, že to začalo u firem vyrábějících krmení, kde jsou fotky lákadlem na zákazníka. A mnoho lidí se chce také pochlubit. Jde to ale i jinak, třeba chycenou rybu vyháčkovat přímo ve vodě a na cestu do hlubin ji jen zamávat. Mé zážitky mi nikdo nevezme a pokud nebude věřit, tak to je jeho problém. Co se týká přehnaného krmení bivakujících rybářů myslím, že to často přehánějí. O Velikonocích jsem napočítal na naší pískovně 12 bivaků s dvěma rybáři a podle počtu nahozených raket jsem přibližně odhadoval jejich krmení na 3 metráky za tři dny. No a ještě si dloubnu do masařů. Zrovna včera si jeden z nich přisedl hned vedle mě, neb viděl, že mám již pátou jízdu a samé pěkné kapry. Začal rozhovorem o tom, že má již uloveno 270 ryb a padesát kaprů si prý odnesl již domů. Na dotaz kolik kaprů z toho opravdu snědli v rodině, mi odpověděl, že pět. Tak jsem se zeptal kde skončili ti ostatní a on je prý rozdal sousedům. Má hospodu a je to prý marketingový tah, aby měl hosty. Na dotaz zda by nebylo lepší aby si sousedi koupili lístek a povolenku a naučili se ryby chytat, mi řekl, že mám asi pravdu a že je rozdávat již nebude. a pak rychle zabalil s tím, že na tomto místě fouká a odstěhoval se na místo kde se celkem dá nachytat a je v závětří. Za svůj rybářský život jsem vyslechl mnoho podobných masařů. Prý se jim musí zaplatit povolenka alespoň třikrát. Prý Vietnamci dobře platí i za cejny. Prý jde jen o směnu kapra za králíka a podobně. Normálně hnus a těchto rybářů si nevážím ani trochu. A proto prosazuji omezení úlovků na povolenku na dvacet kusů. Vím, že mne nyní odsoudí někteří podnikatelé, jež jsou majiteli odchoven rybí násady a kvůli kterým se vlastně musí udržovat výtěžnost a zarybňování. Nebylo by však lepší kupovat méně násady a peníze použít třeba na nákup nových vodních ploch?

 6. Lukáš Růžička Odpovědět

  Plně souhlasím, chodím často a mám velkou rodinu a většina ryby rádo, přesto si nevemu víc než 20 kaprů za rok. Jo cejnů i 10 kg ročně, ale proč masařit na kaprech to nechápu. Lidi jsou prostě egoistický hovada.

 7. Nepatřím do skupiny lidí kteří toho od vody odnesou víc než by bylo rozumné. V překladu to znamená cca 15 ryb ročně. Ale chápu i lidi kteří to můžou mít nastaveno jinak. Poslední dobou mám ale pocit že s rostoucí cenou povolenek roste i počet těch rybářů, kteří se snaží si investované peníze z vody zase odnést. Mrzí mě to, ale jsme v Čechách, takže mě to nepřekvapuje. Omezení bych udělal ale v měsíčním intervalu nikoliv denním nebo týdenním jelikož je mnoho rybářů kteří jdou k vodě jednou měsíčně,chtějí si nachytat ale narazí na omezení. Vzít si čtyři kapry na jeden zátah, když pak někdo není měsíc u vody mi nepřijde jako tragédie. Takže pokud musíte rybáře omezovat a je mi jedno jaký k tomu máte důvod tak bych byl pro měsíční limity. Deset kaprů za měsíc je podle mě fair a každému musí stačit. Bylo by parádní kdyby jsme mohli takhle vyrazit k vodě a pořádně si zachytat. Denní nebo týdenní limity mi přijdou jako zbytečná šikana a nevedou k ničemu jinému než k podvádění.

 8. Určitě ano rybaření má být zábava a né že jsi stoho dělá někdo podnik a co chiti to prodá

  • Ano, pravda. Pro ryby to má být hlavně zábava. Stále ven z vody a zpět do vody. Tlamy rozpíchané od háčků, stres atd. A stále dokola pěkně dle C&R. „Sport“ a „zábava“. Rybařina byla odjakživa LOV a ne SPORT!

 9. Když bude dodržena K70, nemám problém. Neznám nikoho, kdo by byl u vody každý den a i tak mi to vychazi na 730kaprů/ročně (2×365)…

 10. Zlaté rybaření v 90 létech. Dnes jen samé omezování a zákazy. Dříve si rybář zajel k vodě kdekoli, kde byl revír, odpočinout si a někdy přivezl kapříka nebo prostě rybu. Dnes!! Samý soukromý pozemek, k vodě se nedostane. Ryb je v revirech málo, vysazuje se sumec, bolen, chrání okoun. Dává se vrchní míra ryby. To může vymyslet jen idiot. Dříve se chodilo do kroužku, učili se, jak se chovat k přírodě, k rybám. Dnes se papíry koupí kdekoli a hrr pro maso. Jasné je, že 2 ryby na den, když se dělal zákon byli akorát. Pár rybářů a všichni pracovali. Ale od revoluce přibyli jen samé zákazy a pro rybáře žádné výhody. Byrokracie jako ve všem v naší zkorumpované zemi.

 11. Neomezoval bych. Každý má své svědomí. Já a mé děti ryby jedí, jím vepřové, kuřecí, hovězí. Bojím se dne, kdy mi začne někdo nařizovat kolik kuřat můžu sníst. Opět – je to jen a je na mě a mém svědomí.
  Ryby neprodávám. Minulý rok jsem odnesl 70 kilo ryb. Přísahám, že žádná neumřela zbytečně, mám velkou radost když vidím že mé děti neohrnují nos nad kaprem a nechtějí Lososa ze sádek plného antibiotik, nebo nedejbože pangase… To díky mě ani nemusí poznat.
  Všem chyť a pusť chci vzkázat, že trofejní rybu pustím, k rybám které zabiji či chytím se chovám s maximální úctou.

 12. co to je zase za ptakovinu at si odnese trebas 10000 ryb za rok nejsem masar a snad uz nikdo tady v zapadnich cechach je tu spis hovno nez ryby vychazek 3 prdele a ryb v sumari na prstech jedny ruky penez stoji povolenka az dost si myslim a rybu clivek skoro nevidi ČRS by se mel stydet jak tu hospodari!!!!!!!!

 13. Mám takový poznatek k zamyšlení, samozřejmě se to netýká všech, ale někteří rybáři záměrně píší i ryby které neulovily nebo neprivlastnily protože na základě toho se pak nasazují nové ryby. Je to takovej malej způsob jak si dopřát větší obsadku do oblíbeného revíru. Jinak 300 kusů je hromada a klidně bych to zredukoval, ale i u dravých ryb jako je candat, naopak u sumce bych při jeho lovu povolil i lov nonstop za urcitych pravidel. Ročně si přivlastnim do 10 kapru a bohatě to stačí pro moji potřebu. Třeba letos sem na 2 kusech a jedna štika. A to musím podotknout že ryby jim velice rád.

 14. Václav Sklenář Odpovědět

  Jezdím lyžovat:kupuji si permanentku na vlek. Jdu si zahrát tenis: platím za nájem kurtu. Nikdy jsem neviděl, že by si někdo nesl domů sníh nebo antuku. Jen některým rybářům se musí povolenka vyplatit. Je to ještě koníček, nebo už nenažranost a buranství?

  • To snad ani nemá cenu komentovat. Čekám den, kdy budou muset myslivci střílet slepými…

 15. Množství ponechaných ryb omezit určitě (dravce na max 10 ks, kaprů, amurů tak max 30 ks. + omezit týdenní limity u reofilních ryb a línů, okounů, třeba na 3 ks. Samozřejmostí by mělo být omezení týdeních limitů i na P vodách u lipana a potočáka – třeba taky 3 ks týdně.
  Rozhodně nevidím opodstatnění v koupi nové povolenky, při ceně povolenky kolem 1000 Kč se to pořád vyplatí. Tudíž jedna povolenka na hlavu a rok. Není možné, aby rybáři co berou ryby s rozumem přispívali na druhé.
  Hlavní problém ovšem vidím ve změně zarybňovacího plánu, hlavně na MP revírech omezit množství kaprů, na úkor jiných druhů ryb.

Napsat komentář