Text: Petr Novák, foto: fishdex.org

Už druhým rokem se objevil článek o tom, že byl na Labi uloven losos. Rybu ulovil stejný člověk, na stejném místě. Jak je to možné? V Rybářském řádu je přeci jasně napsáno, že se chráněné a hájené ryby nesmí lovit cíleně!

Losos se do Kamenice vysazuje přibližně 20 let, za tu dobu se do této aktivity nasypalo relativně hodně peněz. Opravdu chceme, aby byl výsledkem ulovený losos, který je ještě vyválený v trávě? Jsem si jist, že to nebylo cílem lidí, kteří s nasazováním začali.

Hájení úseku, kde se lososi pravidelně vyskytují, je evidentně nedostatečné a Severočeský ÚS by se měl zamyslet nad tím, jestli není třeba hájení rozšířit a prodloužit, protože to současné je evidentně nedostatečné.

Předpokládám, že mě tady sousta lidí napadne, že jsem jen závistivec a že kdybych tu rybu ulovil, tak se také pochlubím. Jistě, ale já nemám potřebu lovit rybu, která se k nám vrací pouze v jednotkách kusů a už tak má za sebou velmi dlouhou a náročnou cestu.

Apeluji na svaz, je hezké, že se na Facebooku chlubíte tím, že někdo lososa ulovil, ale do nasazování se investovalo už mnoho financí i práce, ochránit tyto ryby by pro vás i pro nás mělo být prioritní!

Komentáře (3)

 1. Naprosto zbytečný článek o ničem, jak by asi dokázal někdo cíleně lovit lososa, když tam možná plave zrovna jen jeden na desítky ne-li stovky kilometrů řeky, (ikdyz ho tam minulý rok chytil, může tam chodit často na štiky a tohle se prostě stane, i já občas zabiju omylem rotackou pstruha když lovim štiky) rotačku na podzim tahá řekou každý a brát to za cílený lov lososa je blbost. Spíš je úlovek dobrý signál, že se lososi dostávají i mimo chráněné úseky a pokud se to bude dařit dál, tak se tam třeba budou tahat pravidelně. Rybář s prutem ve většině případů nemá šanci řece ublížit, většinou řeky nejvíc ničí kultivace, jezy, vzdymadla a chemikálie. Takže házet tady špínu na člověka co uloví lososa na Labi na rotačku je opravdu jen důkaz toho že nemáte o čem psát. Že ho vyvalel v trávě je podle mě lepší než beton a to jsem viděl kolikrát rybáře jak na černo naše krásné candáty nechají mlátit na betonu dokud neumřou. Tohle by se mělo řešit a ne jeden náhodný úlovek lososa který je možná jediný zaznamenáný letos. Zároveň i záznamy o úlovcích vzácných ryb od rybářů pomáhají mapování výskytu těchto ryb. I u jeseterů kteří se teď vysazují zpět do Moravy se čeká feedback na úlovky od rybářů. Losos na fotce vůbec nevypadá, že by to vytažení nerozdychal, a pravděpodobně jak dosáhne konce své cesty, za chvíli umře tak jak tak.

  • Nemáte pravdu. Pokud´ by se jednalo o náhodný úlovek ,tak rybáři poblahopřeji. Ti lososy se chytají z jednoho místa a to je ústí Kamenice do Labe. Zde se nachází hlubší místo ,kde Lososy odpočívají a jikrnačky dozrávají před tahem do Kamenice nebo se z otavují po tření. Tak se nejedná o nějaké náhodné úlovky ale cílený lov na pár desítkách metrů. A podle fotek a informací, nejsou všichni lososy puštěni ale skončí na pekáči. Petrův Zdar.

 2. Do svědomí ať si sáhne sám rybář. Vzhledem k aktuální situaci lovem v místě tahu lososů asi nic neporušil, ALE….
  Já, jako obyčejný rybář, mám velký problém pochopit TOTÁLNĚ ROZDÍLNÝ přístup k pro mě naprosto totožné problematice v rámci “jedné velké organizace”. Mám za to, že ikdyž je ČRS rozdělen do ÚS, měl by být pro všechny ÚS naprosto shodný přístup k problematice “lov hájených ryb”. Za candáta padaly tresty a za lososa povolenka zdarma? V BPVRP některých ÚS se řeší velikosti nástrah, omezování lovu na umělou mušku atd a v jiných US můžeme lovit na vláčku lososi???
  Na sociálních sítích jsem zaznamenal citlivá a správná upozornění z nejvyšších míst ČRS na např. fotografie pstruha obecného v době hájení s odkazem na ustanovení v RŘ – osobně to považuji za velmi správný přístup, který mě dovedl k sebereflexi (viz moje fota lipanů v době jejich hájení). Nemá smysl diskutovat nad detaily jestli byl vyfocený ve vodě nebo vyválený v trávě – s hájenou rybou bylo manipulováno!
  Zpětně to vidím jako chybu, kterou nebudu opakovat! Pokud si to uvědomí i ostatní, zmizí štvavé komentáře pod podobnými příspěvky a hlavně to pomůže našim rybám.
  A nejde mi v žádném případě o nějaký “hon na čarodějnice”, který by měl způsobit postihy. Jde mi o princip, o uvědomění si – Chceš změnit svět? Změň nejdřív sebe…
  Věřím, že Ti správní to pochopí. Těm co ne je zbytečné cokoli vysvětlovat 😉

Napsat komentář