Autor: David Štrunc

Fenoménem dnešní doby, do kterého nás tlačí nejen společnost, ale i samotné značky a lidi pro ně pracující, je pouštění veškerých úlovků. Mám pocit, že kdo nepouští ryby, je automaticky odsouzen a považován za  „vydru“ nebo masaře. Přitom je to hloupost. Už ve slově rybolov se ukrývá to základní slůvko lov. A k lovu neodmyslitelně patří i smrt.

Prosím, nepojměte podezření, že co chytím to odnesu, tak to rozhodně není, ale rád si rybu ponechám. A pokud se zamyslím nad následky metody chyť a pusť, musím se přiznat, že mi to přijde jako týrání zvířat, nic jiného. Většina z vás se teď asi za monitorem naježila, ale zkusme se zamyslet. Pokud ryby lovím způsobem v ČR povoleným, způsobuji jim bolest nebo minimálně velké nepříjemnosti. Ať se snažíme sebevíc a s rybou zacházím jako v bavlnce, stejně se určitému procentu mortality nevyhneme. To znamená, že v podstatě týráme ryby jen pro vlastní potěšení. Můj názor je tedy jednoznačný, pokud ulovím pěknou rybu a budu na ni mít chuť, rád si ji odnesu. K této rybě se však většinou musím prochytat přes řadu menších ryb nebo jiných druhů, které pustím.

Uvedu reálný příklad.  Muškařím na pstruhovém revíru. Ulovené potočáky i lipany pouštím, ale pokud chytím mírového duháka, vezmu ho s sebou domů, kde se ohřeje v teple elektrické trouby. 

1 Komentář

  1. Dobrý den, několik let se tady všude možně diskutuje o masařích, metodě chyť a pusť apod, ale co kraj tak jiný názor, u nás v TP je spousta tzv. hladovců kteří když dělám sumáře povolenek ( ccá 1350 ks ) mají více jak 200 kaprů a dalších ryb, ti nejlepší mají kolem 280-300 ks za rok, o proti tomu vyznavači metody chyť a pusť mají desítky velkých kaprů přes noc v saku aby se jim ráno lépe vyfotil, desítky kil boiles na krmení a chytání hozených do vody, za ty léta si myslím, že nejlepším řešením by bylo upravit v celé ČR RŘ maximální počet ulovených-ponechaných ryb na jednu vydanou povolenku jak je již v některých krajích, optimální je myslím 50-60 ks´. Pokud masař chce chytat dál tak ať si koupí další novou povolenku a je to. Je třeba aby na republikovém sněmu toto někdo prosadil a bylo to všude stejné.
    Vedoucí RS MO Teplice, Bc.Djakov Josef

Napsat komentář