Text: Jan Stluka, foto: autor
Ani jeden z výše uvedených rádoby argumentů není překážkou pro první i další kroky na vaší dráze muškaře. Ovládat na pohled složitou techniku nahazování se speciálním vybavením zvládne každý, kdo to umí s klasickým prutem. Entomologie je pouze a čistě dobrovolná činnost. Ne nezbytnost, natož nutnost. Tloušť, štika, kapr, bolen jsou ryby velmi dobře lovitelné výše zmiňovanou metodou a určitou variantou pro ty, kteří nemají řeku či rybník s označením pstruhový revír za humny.
Jaké jsou šňůry?
Muškařská šňůra se spíše podobá bužírce než tenounkým vlascům, na které jsme zvyklí. I když by se zdálo, že rozdíl mezi nimi je pouze v barvě, nenechte se zmást. Dalšími nuancemi je tvar, potápivost a především hmotnost. Na každé krabici najdete zkratky sestávající se z písmenek a čísel. Tento zdánlivě těžký kód je snadno rozluštitelný. Klíč k jeho rozluštění následuje…
Dt – double taper – oboustranně ujímaná – čili prostředek je nejsilnější částí, od něj se na každou stranu šňůra zužuje. Tento tvar je nejpoužívanější. Dovoluje citlivou prezentaci a umožňuje po dvou sezonách návin otočit a pokračovat s nezměněnými vlastnostmi. V potápivé verzi je to ale nejhorší volba. Těžký prostředek šňůry klesne až na dno, přitom návazec je jen pár centimetrů pod hladinou, popřípadě přímo na ní.
Wf – weight forvard – jednostranně ujímaná, někdy se také říká kyjovitá nebo raketová. Skvělý tvar u intermediálních a potápivých verzí šňůr. Plovoucí variantě bych se spíše vyhnul.
S – sinking – potápivá šňůra – u dražších modelů se označuje i rychlost potápění.
F – floating – plovoucí šňůra.
I – intermediate – intermediální (volně přeloženo) šňůra – díky své hmotnosti se drží (podle typu) od deseti do dvaceti centimetrů pod hladinou, popřípadě velmi pomalu vyklesává.
F/s – plovoucí šňůra s potácivým koncem.
F/i – plovoucí šňůra s intermediálním koncem.
Barva je důležitá pouze u intermediálních a potápivých verzí. Ty by měly být tmavé, popřípadě průhledné. Svítivé odstíny u plovoucích variant, i když to možná zní nesmyslně, vám velmi pomohou při samotném lovu. Zkrátka a dobře… Vidíte dráhu i délku hodu a můžete ji okamžitě ovlivňovat. Časem i s decimetrovou přesností.
Číslem se označuje hmotnost. Příklad – dt – 6 – f –(jednostranně ujímaná šestka – plovoucí).
Při výběru šňůry platí jedno vskutku zlaté pravidlo: nešetřit! Úžasný prut, lehounký naviják i ruka mistra není nic platná, pokud místo rovného a jako sklo hladkého vlákna vám mezi prsty probíhá zkroucený a tvrdý drát.
Diskuze k článku (0)