Text: Jan Stluka, foto: autor
Poznáte ho na první pohled… Očka, posazení a tvar sedla navijáku nenajdete u žádných jiných prutů. Jaký ale vybrat? Dvoudílný, čtyřdílný, teleskop, stavěný speciál nebo sériovku?
Čím více rybářů oslovíte, tím více rozdílných odpovědí dostanete. První, co si před nákupem rozmyslete, je velikost toku, na němž budete trávit valnou část svých budoucích vycházek. Doporučuji řeku, popřípadě potok. Jezera jsou i přes silné zarybnění poměrně náročná, zvláště pro první krůčky s muškou nad hlavou. Dost zkušených harcovníků vybavených na maximum jak zkušenostmi, tak i plavidlem občas ze stojáku odjíždí s hlavou sklopenou a rukou takříkajíc suchou.
A přitom ryby viděli, ale nedokázali je přemluvit k záběru a věřte, že i já občas zažívám tenhle hořký odjezd od hráze některého z rybníků.
Ještě než začaly vznikat první řádky toto seriálu, jsem pro co největší objektivitu textu požádal jednoho dobrého kamaráda o půjčení toho téměř nejdražšího vybavení, které lze na našem skromném trhu pořídit a jehož on je šťastným majitelem. Po nastrojení proběhla rychlá kalkulace – boty, holiny, naviják, šňůra, prut, bunda = levnější auto.
Takto vybaven jsem odchytal dva celodenní výlety k vodě, z nich vidíte i fotografie. Rozdíl mezi mušákem za devět tisíc a mým za necelé dva není dvojnásobný, natož trojnásobný, jak by se podle pořizovací ceny dalo usuzovat. Rozdíl je určitě v hmotnosti, i když v řádech gramů, a také v pocitu, což potvrzují všichni, kteří si kdy koupili hodně drahou věc, a to jakoukoliv.
Každopádně, pokud trefíte blank nymfou na desetimetrové šňůře, díl se rozštípne stejně jako u každého jiného prutu. I nepromokavá bunda v bratu za pět „smetanů“ začala propouštět v místech, kde na ni tlačí popruhy batohu… Ale zpátky k prutům…
Dvoudílný kontra čtyřdílný
Rozdíly poznáte pouze při skládání a ne při chytání. Poslední tři roky používám jen vícedílné modely a náramně mi vyhovují hlavně při výpravách, na nichž strávíte půl hodiny chůzí v lese, než dojdete k řece, kde jste většinou sami. Zkrátka – lenost vládne světu. Na druhou stranu – zaplať pánbůh za ni, jinak by už u našich řek a potoků neexistovala kouzelná a lidmi téměř nedotčená místečka. Teleskopy, a to jakékoliv, bohužel nikdy nedostihnou kvality prutu dělených. Vždy budou mít dvakrát větší objem a slabší stěnu. I jejich očka časem budou měnit umístění.
Za nejuniverzálnější délku lze považovat 260-280 cm 5–7 AFTMA – pět písmen má stejnou vypovídací schopnost, jako vrhací zátěž, kterou jste zvyklí vídat na klasických grafitových nebo jiných tyčkách vybavených očky. U střední cenové kategorie jsou většinou uváděna čísla dvě. Při výběru imitace se držte raději spodní doporučované hranice. Nezapomínejte, že údaje jsou pouze orientační. I dva stejně označené pruty s podobným složením materiálu se můžou ve vlastnostech dost lišit. Proto nekupujte nic, co byste neměli v ruce.
Diskuze k článku (0)