Text: Jan Stluka, foto: autor
Naviják je ve své podstatě je to pouhý nosič šňůry. Existují dva základní typy – s širokou, nebo naopak úzkou cívkou.
Pokud hodnotíte stejnou cenovou kategorii, úzké typy mají skoro vždy poloviční hmotnost a jednodušší brzdový systém. Za jejich jedinou nevýhodu lze považovat fakt, že jsou náchylnější k většímu vytlačování paměti do vámi navinutého favorita. Nutno podotknout, že při chytání na řece si toho ani nevšimnete, na jezeře už je to o ždibec horší. Náhradní cívky první rok určitě neřešte, budete mít dost jiných starostí, než přehazovat plavoucí a potápivé varianty. Dále budeme potřebovat holiny, brýle a pár maličkostí.
Ideální délka brodících bot je k prsům. Čtyři největší skupiny, děleno podle materiálu výroby, jsou gumové, taslanové, neoprenové a membránové.
Guma x taslan jsou nejlevnější, nicméně populární a osvědčené. Za jejich největší přednost kromě ceny lze považovat vysokou životnost, snadnou údržbu a poměrně vysoký komfort při samotném nošení. Vyzkoušel jsem oba druhy. U obou najdete zápory i klady. Střih, kapsy i vyztužení u tzv. šusťáků mi sedělo přece jen více než černá zapáchající guma bez invence. Koupí jakýchkoliv kalhot z této skupiny každopádně nic nezkazíte.
Neoprenové oděvy do vody? S nimi mám špatné zkušenosti. Vzpomínám na jedno ligové klání. Šest závodníků se před závodem řadilo před svými sektory. Oblečeni byli ve své době jistě oblíbenými zázraky s termoizolačními vlastnostmi, v tomto rudlu jsem byl i já. Společným rysem nás všech bez rozdílu výkonu byly rozlepené rozkroky, tedy švy kalhot. Pokud pominu nízkou, lépe řečenou žádnou životnost, dalším pomyslným minusem je omezená možnost nošení. Léto v těchto oteplovačkách připomíná očistec. Jestli ale chcete, klidně si je kupte. Varováni jste byli.
Oděvy s membránou mají tři nej… 1) Největší komfort při nošení. 2) Nejmenší skladovací rozměry. 3) Nejdelší dobu použitelnosti.
Filc na podrážkách má za úkol ochránit vás před častou a nechtěnou koupelí a ne vás odrazovat od koupě. Obavy z odlepení či zničení chůzí těchto protiskluzových zázraků jsou liché, obvykle je ve vás živí rádoby odborníci, kteří dost často mluví o věcech, které nikdy nevyzkoušeli a neměli. Většinu bot roztrháte nebo unosíte dříve, než se podrážky odlepí.
Polarizační brýle neslouží jen k ochraně vašeho zraku ve chvíli, kdy nástraha změní z povětrnostních nebo jiných vlivů trajektorii letu. Umožňují poodhalit závoj z vlnění a lesků, pod nímž se schovají ryby. Pohodlné a hlavně bezpečné brození si bez nich nedovedu představit. Zásadní je barva skel a ne obrouček, nezáleží ani na jejich tvaru. Sytě černá vás bude omezovat při zatažené obloze i při večerních nebo brzkých ranních lovech. Hnědá, žlutá, oranžová, popřípadě šedivá tyto nedostatky nemá.
Vesta je spíše dobrým pomocníkem než nutností. U většiny výrobců platí, že čím víc zaplatím, tím víc dostanu. Většinu času budete alespoň částečně stát ve vodě, takže délka pod zadek není pro vás.
Krabice s výstelkou vám ochrání kvalitu i kvantitu uložených mušek. Magnetovky i jiné typy se taky dají použít, ale s vyšší ztrátovostí téměř při každém otevření (v proudu nic neseberete, na rozdíl od pohodlí břehu). Velikost krabičky uzpůsobte rozměrům kapes vesty nebo tašky.
Průměry návazců a jejich výrobu probereme podrobně příště.
Silnou trojku, tedy prut, naviják a šňůru před prvním hodem musí doplnit ještě dvojice menších, přesto téměř nenahraditelných pomocníků.
Podklad (backing) neslouží jen k vyplnění místa na cívce, ale také ochraňuje vlastnosti návinu – tedy zamezuje kroucení a praskání. Další funkcí je spojení vás a ryby po ujetí 27 metrů, což je standardní délka téměř u všech výrobců. V případě, že neseženete originál, použijte dvacet metrů pletenky s nosností kolem deseti kilogramů.
Spojkou vytvoříte na koncích šňůry očka, která budete stále používat. Podrobný postup vidíte na fotkách.
Diskuze k článku (0)