Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 17 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 20 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
předevčírem
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
předevčírem
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 5 dny

Nástrahy pro lehkou přívlač – potápivé wobblery

strunc 11. března 2020 0 komentářů

Praxe

Text: Milan Tychler foto: autor

Při této jediné nástraze nezůstalo. A protože byla mimořádně úspěšná, v podstatě položila základy velmi úspěšné rodinné firmy, která v současné době produkuje miliony nástrah do celého světa. Neobyčejná nástraha se jednoduše ujala a velmi brzy ji následovaly i jiné firmy…

Wobblery řadíme mezi „tvrdé“ nástrahy, protože se vyrábí z různých druhů dřeva, balzy a v poslední době stále častěji i z plastů. Nicméně jejich podstata zůstává stejná. Nástrahy svým vzhledem, někdy až neuvěřitelně realistickým, napodobují malé rybky. I jejich chod je „vybalancován“ tak, aby pohybující se nástraha co nejvěrněji napodobila buď unikající, nebo poraněnou rybku, neboť taková kořist je pro dravé ryby nejzajímavější. Dravec, suchozemský savec i ryba, vždy dává přednost snadno ulovitelné kořisti před zdravými jedinci, kde je pravděpodobnost úspěchu menší.

REKLAMA

Nejmenší wobblery mívají tělíčka dlouhá 2 – 2,5 cm, ale největší klidně až 30 cm. Tak velké nástrahy se používají k lovu na moři. Nás pro nejlehčí přívlač zajímají právě ty nejmenší, řekněme do 5 cm. Pomocí nich lovíme naše lososovité ryby, tedy pstruha obecného, duhového a sivena. Dále pak okouny, tlouště, jeseny, ale zabere i parma. Není ničím výjimečným, když i tak malou nástrahu popadne štika, candát, bolen nebo sumec. Pak záleží na tom, jestli vaše náčiní, zejména vlasec nebo šňůra, souboj s větším dravcem vydrží…

Vzpomínka

Kdysi jsem po vydatných deštích vyrazil na větší pstruhovou řeku s tím, že vyzkouším nově navázané streamery. Počítal jsem s tím, že voda bude trochu zkalená, ale byla až moc. Čára přes rozpočet.

REKLAMA

V takové vodě nemá rybář se streamerem velkou naději, protože tuhle nástrahu potřebuje ryba vidět. Nicméně domů nepojedu, protože mám v zásobě nástrahy, které se dobře uplatňují i za horších podmínek.

Jsou to wobblery, které při tažení vodou vytvářejí mnohem silnější vibrace než jiné nástrahy. Některé z nich mají ve svém tělíčku i jakousi kapsli s drobnými kuličkami. Takové nástraze se říká „zvuková“. Při běžném lovu ji nepoužívám a zvláště ne na konci sezony. V tomto období nástrahy ryby přímo plaší. Avšak teď na začátku? A v kalné vodě? Vhodná nástraha!

Vyberu z krabičky světlejší model, místo měkkého prutu s chvějivou špičkou a navijáku s vlascem vezmu prut se špičkou tužší a naviják, na jehož cívce je natočená tenká pletená šňůrka. Jdu pomalu po proudu dolů a prohazuji tůňky i tahy. Počítám s tím, že za těchto podmínek bude většina ryb stažena v klidnějších partiích hodně blízko u břehu, ale člověk nikdy neví. Téměř uprostřed říčky je velký balvan a za ním pěkně vymletý „lavor“.

Není rybář, který by tohle místo minul bez nahození, ale většinou tam žádná ryba není, anebo jen malá. Možná tohle místo není pro ryby až tak zajímavé, jak si myslíme. Přesto to zkusím. Nástraha dopadne za kámen. Nechám ji klesnout a trhaně ji vedu k sobě. Už je skoro mimo tišinu a prásk! Je tu záběr.

Jistě skočí, takže to bude velký pstruh duhový. Pravděpodobně nějaká vyřazená a vysazená generační ryba. Hladina se otevře, ale nad ní se vymrští štika!

Podle silného tahu očekávám velkou rybu. Cítím, jak nabírá na rychlosti a stoupá k hladině. Jistě skočí, takže to bude velký pstruh duhový. Pravděpodobně nějaká vyřazená a vysazená generační ryba. Hladina se otevře, ale nad ní se vymrští štika! Tak takhle to je! Lanko samozřejmě nemám. Na konci vlasce je jen fluorokarbonový návazec o průměru 0,20 mm. Jestliže jen škrtne o štičí zub, bude konec.

Nástrahy s háčky bez protihrotů se štika jistě zbaví, ale vždycky to zamrzí. Jenže teď nemůžu dělat nic. Jen držet prut a modlit se, aby to dobře dopadlo. Proutek si vede skvěle, šňůra drží. Chvíli trvá, než rybu přivedu pod nohy. Nástrahu má zaseknutou zvenčí na konci dolní čelisti. Ukousnout ji tedy nemohla. Jak se to mohlo stát?

Jednoduše. V kalné vodě štika spoléhala na vibrace tvořené nástrahou. A protože ji dobře neviděla, poněkud ji minula. Avšak ne docela a nástraha se zachytila zvenčí. Ale to se stane i v čisté vodě. Ne všechny dravčí útoky bývají úspěšné. Tato štika má 65 cm, což je na pstruhové vodě dost. Tady se musí z vody vzít i podměrečná štika a tak jde z vody i tahle.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled