Zlínský kraj proplatí žadatelům škody na rybách a stromech způsobené kormorány a bobry. A nejde o malé částky. Informují o tom Seznam Zprávy.

text: Marek Kožušník

„Majiteli rybníků způsobil kormorán velký škody na rybách vyčíslené na 1 081 684 korun. Dalšímu poškozenému proplatíme 7073 korun za škody na ovocných stromech způsobené bobrem evropským,“ uvedla pro Seznam Zprávy náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

Poskytování náhrad škod přispívá podle náměstkyně k ochraně vybraných zvláště chráněných druhů živočichů, jejichž výskyt ve volné přírodě někdy může působit problémy, ale přesto je důležité tyto živočichy chránit.

Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí hejtmanství dlouhodobě. Peníze dostává ze státního rozpočtu. Většinou jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, kormoránem, medvědem nebo rysem.

V roce 2019 takto kraj proplatil škody za více než 2,4 milionu korun, loni to bylo přes 3,2 milionu korun. Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona.