Poslední říjnová neděle málem neskončila dobře pro rybáře ze severomoravského Třince, kteří vyrazili na ryby na slovenskou Oravskou přehradu. Nedaleko Slanického ostrova se najednou ocitli ve vodě a začali se topit.

text: Marek Kožušník

„Volali mi jiní rybáři, abych rychle připlul k ostrovu, protože se tam převrátil člun se dvěma muži,“ popisuje situaci Ľudovít Planieta z Oravského záchranného systému. Na místě pak viděl dvojici promrzlých rybářů držících se převráceného člunu, který se naštěstí nepotopil.

Tatry
Oravská přehrada. Foto: Michal Glonek

Ani jeden neměl záchrannou vestu. Muži ani nedokázali pořádně popsat, co se vlastně stalo.

Podle záchranářů stáli ve člunu a nahazovali, přišla vlna a najednou byli ve vodě. V tak studené vodě by dlouho nevydrželi, rychle by nastalo podchlazení a člunu by se už neudrželi. Ani plavat by dlouho nedokázali. „Svaly vám v tak studené vodě ztuhnou, rukou ani nohou nepohnete a utopíte se za pár minut,“ říká Planieta.

kaprařina
Foto: FB / Rybolov na Oravskej priehrade a okolí

Záchranář vzkazuje všem, kteří jdou v podzimním počasí na vodu, aby mysleli na vlastní bezpečnost a měli záchranné vesty vždy oblečené.

„Ve člunu jsou vám vesty nanic, protože je odfoukne vítr. Při převrácení se můžete udeřit do hlavy, upadnete do bezvědomí, ale vesta vás udrží na hladině. Lidský život penězi nevyčíslíte,“ dodal záchranář.