Text: Radek Matouš, foto: Adnan Ramič, archiv autora
Začínám přemýšlet o malé zemičce, která se počtem obyvatel pomalu přibližuje Slovákům. To samé se ale nedá říci o ekonomice. Vliv války je zde pořád patrný. Divoká a nezkrocená příroda, nespočet lázní a historických památek tak stále ještě nevydaly svá tajemství. Možná, že některá z nich objevíte právě vy.
Bosna a Hercegovina
Pro mnohé z nás je tato země spjata s válečným konfliktem na Balkánu a její hlavní město Sarajevo s atentátem na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda.
Přes všechny zřetelné stopy po válečných konfliktech a negativních důsledcích z nich vyplývajících má Bosna a Hercegovina co nabídnout. Vysoká nezaměstnanost je patrná na každém kroku. Přesto se tady nenajde nikdo, kdo by se s vámi nerozdělil. Dokonce i ti, kteří nic nemají, jsou schopni si pro vás něco vypůjčit.
Tato oblast patří k nejunikátnějším a kulturně nejpestřejším oblastem v rámci Evropy. Potkáte zde vlivy křesťanské kultury, pravoslavné, katolické, islámské i židovské. Tato úžasná symbióza se zrcadlí v bezpočtu architektonických památek, hudbě a sochařství, ale i v unikátním kulinářském umění. Ještě dnes se olizuji při vzpomínce na výborný jablečný koláč s ořechy s názvem tafuhije.
Objevovat tajemství určitě stojí za to v legendami opředeném městě Sarajevu, historickém Mostaru nebo přímořském Neumu. V této hornaté zemi naleznete zajímavé národní parky, čisté a divoké řeky, spoustu soutěsek a kaňonů, vodopády (např. Kravica v prvním přítoku řeky Neretvy), krasové jeskyně (Badejn) v kaňonu řeky Bregavy anebo unikátní bažinaté území Hutovo Blato s více než 350 druhy vodních ptáků.
Rybolov
Díky čistým a divokým řekám je Bosna a Hercegovina rájem zejména pro muškaře. Vody této zajímavé země brázdí na 58 rybích druhů. Vyhlášenými řekami s výbornou obsádkou pstruhů a lipanů jsou řeky Sanica (10–25 m široká, 0,5–4 m hluboká), Ribnik (30 m široká s hloubkou do jednoho metru), Unac (30 m široká s hloubkou do čtyř metrů, velmi bohatá na kapitální pstruhy, kteří mohou dosáhnout hmotnosti až 10 kg). Milovníci lovu hlavatek si na své přijdou na řekách Drina, Una a Sáva.
Opravdovým rybářským pokladem je však řeka Neretva, která ústí do Jaderského moře. V její mimořádně čisté vodě, která se dá i pít, našly útočiště jedinečné druhy, které kromě pár míst na Balkáně nikde jinde na světě nenajdete. Jsou jimi pstruh mramorovaný (Salmo marmoratus) a zejména endemická forma pstruha jaderského (Salmo obtusirostris).
Milovníci lovu kaprů a bílých ryb budou nadšeni z možností lovu na jezeře Jablaničko nebo Buško Blato, kde mohou chytit i kapitálního amura či tolstolobika.
Diskuze k článku (0)