Na Orlické přehradě řádí pytláci, kteří loví dravé ryby. Používají k tomu klacky, které nechají plavat ve vodě. Že se jedná o účinnou metodu, se přesvědčil i rybář, který nás o problému informoval.

Text: redakce, foto: Miroslav B.

Rybář, který si přeje být jmenován jen křestním jménem, nás informoval o nové nelegální metodě lovu dravých ryb, která se rozmáhá na údolní nádrži Orlík.

Pytláci na jeden konec dlouhé větvě přiváží provazem větší kámen a ten spustí na dno, na druhý konec připevní několik metrů vlasce a trojháčky, na které nastraží plotici. Větev pak plave na hladině a nástražní rybka pod ní.

Miroslav na větve narazil náhodou. Projížděl kolem na loďce a bylo mu divné, že i při silném větru zůstávají na místě.

„Větvě se pohupovaly na hladině pořád na jednom místě a občas se potopily. To se mi zdálo divné, protože při silném větru se ostatní předměty po hladině pohybovaly,“ vysvětlil pro iRybářství.cz Miroslav.

Rybář se rozhodl větve zkontrolovat a nestačil se divit. Na několika byla nastražena ještě živá plotice. Na jedné větvi byla dokonce oběšená 80cm štika. Tu rybář šetrně vyháčkoval a pustil.

„Bohužel se nejedná o první případ. Stejně nastražené rybky jsem potkal i loni, i když rozhodně ne v takovém množství,“ doplnil rybář.

„Chtěl jsem o těchto praktikách informovat rybářskou veřejnost, aby pytlákům co nejvíce znepříjemnila jejich činnost. Doufám, že i oni si tento článek přečtou a nebudou už na místo jezdit. Pro jistotu přikládám i mapku, kde byly pytlačky nastražené.“