Příští rok se chystáme do Norska na ryby poprvé. Můžete nám doporučit, kdy se tam máme vypravit?

Odpovídá: Michal Simčo

Vhodný termín je velice důležitý. Od něj se odvíjí množství a velikost úlovků, zejména tehdy, když se vydáte do jižního a středního Norska. Obecně platí, že střední Norsko, zejména pak oblast Tröndelag, kam jezdí nejvíce českých rybářů, je dobré navštívit v březnu až v dubnu, když se u pobřeží třou tresky obecné. Do jiker potom najíždí spousta ostatních ryb.

Jestliže se do středního Norska vydáte začátkem března, může se vám stát, že spolu s treskami zastihnete u pobřeží hejna sleďů, která se u pobřeží objevují jako první. To je kombinace jako hrom, zažijete fantastický rybolov, při kterém za jediný den nalovíte svůj vývozní limit 15 kg filetů na osobu.

Strategie lovu? Pokud narazíte na hejno sleďů, tak pomocí echolotu a digitálního počítadla vašeho multiplikátoru dostanete pilker těsně pod sledě, kteří se objevují v horní části vodního sloupce. A velké tresky nebudou daleko. Letní a podzimní rybolov v těchto oblastech je ve znamení klidné rybařiny. Podzim bývá zpestřen lovem makrel, i v tomto termínu můžete se štěstím ulovit velkou trofejní rybu, ale pravidlem to není.