Fotografie
Jaroslav okomentoval Obrazem: Vysaze...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Na severu Čech ...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Candáti jdou do...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Zahájení pstruh...
před 8 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Pečený pstruh...
včera

Ministerstvo plánuje kontrolovat výpusti. Zabrání nová opatření katastrofám podobným Bečvě?

Marek iRybářství 18. března 2022 0 komentářů

foto: Miroslav Přikryl

Novinky

Ministerstvo životního prostředí chce kvůli otravě Bečvy inventarizovat výpusti a kanalizační soustavy v celé republice.

text: Marek Kožušník

Součástí inventarizace by měla být i digitalizace kanalizačních soustav jako bodů s největším potenciálem možného znečištění s největším rizikem vzniku havarijních stavů.

REKLAMA

„Zcela zásadně – v čase zjištění havárie nebyly odebrány vzorky povrchové vody z Bečvy a vypouštěných odpadních vod. Nebyly tedy dostupné žádné přímé důkazy, které by mohly být použity k podložené identifikaci původce havárie,” uvádí ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Postupy řízení a řešení havárie na Bečvě podle ní nebyly bezproblémové a zdaleka ne zcela profesionální, jak by v takovém případě bylo nezbytné.

REKLAMA

Kvůli tomu nebylo možné z dodaných podkladů a ani z dodatečně zjištěných skutečností jednoznačně určit původce havárie na řece Bečvě, která způsobila masivní úhyn ryb.

Novela vodního zákona

Na základě identifikovaných chyb nyní ministerstvo připravuje novelu vodního zákona, která bude novým efektivním nástrojem k řešení možných havarijních stavů českých řek. Do vlády ji předloží v polovině letošního roku.

Podle ministryně Hubáčkové je především nutné zahájit celorepublikovou inventarizaci vyústění a digitalizaci kanalizačních soustav jako bodů s největším potenciálem možného znečištění s největším rizikem vzniku havarijních stavů.

Je také nezbytné, aby tyto informace byly snadno dostupné všem složkám integrovaného záchranného systému.

Bečva
Letecký pohled na Bečvu, foto: Jan Husák

Pravomoci jednotlivých složek zasahujících v případě havárií a přírodních katastrof musí být jednoznačně definovány, včetně vymezení jejich vztahů.

„Je tedy nutné provést legislativní upřesnění kompetencí jednotlivých subjektů podílejících se na likvidaci havárie v případech, kdy k havárii na vodách dojde na hranicích (s jejich možným přesahem) správních obvodů místně příslušných vodoprávních úřadů a oblastních inspektorátů ČIŽP,“ dodává ministryně Hubáčková.

Havarijní plány územních celků pro případ havárie na vodách musí zohledňovat havarijní plány podniků a navazovat na ně.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled