Fotografie
Jaroslav okomentoval Rybaření vesele...
před 2 hod
Fotografie
Jaroslav okomentoval Kapitální úlove...
před 2 hod
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Pstruh obecný...
předevčírem
Fotografie
Vojtech přidal úlovek Kapr obecný...
předevčírem
Fotografie
Michal přidal úlovek Amur bílý...
předevčírem

Mikroplasty mění chování ráčků poustevníků

strunc 4. května 2020 0 komentářů

Poznávání

Text: převzato z independent.co.uk, foto: pixabay

Ráčci poustevníci bydlí v ulitách na jiných tvorech. Když povyrostou a do svého domečku se už nevejdou, najdou si nový.

Vědci přišli se studií, která upozorňuje, že kvůli znečištění oceánů plasty, se u korýšů zhoršuje schopnost vybrat si správnou ulitu.

REKLAMA

Důležití odklízeči

Toto narušení by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro mořské ekosystémy. Ráčci poustevníci zastávají v moři roli odklízečů. Likvidují uhynulé živočichy i rostliny. Díky tomu žijí v symbióze s dalšími bezobratlými, kteří jsou většinou přilepeni k jejich ulitě a využívají ráčky jako taxík za potravou.

Experimenty provedené biology na Queen’s University Belfast a liverpoolské univerzitě John Moores University zjistily, že ráčci vystavení mikroplastům si vhodný domeček našli méně často než ti, kteří plastům vystaveni nebyli.

REKLAMA

Gareth Arnott, vedoucí výzkumný pracovník na Severoirské univerzitě biologických věd, řekl: „Náš výzkum ukazuje, že vystavení mikroplastům může mít významný vliv na chování zvířat.“

„Konkrétně v tomto případě měly plasty škodlivý vliv na chování při výběru ulit u ráčků poustevníků. Protože toto chování je životně důležité pro přežití a rozmnožování, mohlo by to mít dlouhodobé negativní následky. “

Australští vědci v loňském roce varovali, že znečištění plasty zabíjí ráčky poustevníky ve velkém měřítku. Podle studie publikované biology na Tasmánské univerzitě zemřelo na březích Kokosových ostrovů v Indickém moři a na ostrově Henderson v Tichomoří přes 560 000 ráčků poté, co byli uvězněni v odpadcích přinesených přílivem.

Podle výzkumu Greenpeace končí až 10 % plastů vyrobených po celém světě v moři.

Dr. Arnott a jeho kolegové vytvořili experiment, v němž drželi za účelem prozkoumání vlivu mikroplastů na chování korýšů 35 samic ráčků v krabičkách obsahujících mořskou vodu, mořské řasy a polyethylenové korálky
po dobu pěti dnů. Druhá skupina 29 krabů byla umístěna do nádrží bez plastu.

Všechna zvířata byla poté vypuštěna do suboptimálních podmínek, kde měli na výběr řadu ulit a skořápek.

Závěr studie

Dr. Arnott uvedl: „Náš výzkum poprvé ukazuje, jak mikroplasty narušují chování u ráčků poustevníků. Díky těmto zjištěním o účincích na chování zvířat můžeme říci, že mikroplasty ohrožují biologickou rozmanitost více, než je v současnosti známo, takže je nezbytné začít jednat nyní, abychom tento problém vyřešili dříve, než bude příliš pozdě.“

Tým uvedl, že je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, proč mikroplasty změnily chování krabů, dopad různých plastů a vliv na další druhy.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled