Mikronymfy jsou opravdu velmi malé přívlačové nástrahy, tomu musíme přizpůsobit i naši udici. Měli bychom tedy sáhnout po těch nejjemnějších prutech, které se používají například pro lov s marmiškou.
Text: Ivo Novák, foto: autor
K vedení nástrahy pomocí sbirulina se hodí delší pruty. Osobně bych se ale soustředil na pruty a vybavení pro lov ultra lehkou přívlačí. Aby bylo možné rozpoznat i nejjemnější záběry od opatrných a malých ryb, je třeba velice citlivé vybavení.
Radit jiným rybářům, který prut je nejlepší, si nedovolím. Je však třeba sáhnout po těch s nejnižší odhozovou zátěží. Neohrnujte nad nimi nos! To, co tyto jemné proutky vydrží, je někdy až k nevíře.
Není várka jako várka. Někdy prostě páni ve fabrice namíchají trochu jinou směs. A co uvaří, to se pozná až u vody
REKLAMA
Naviják od spolehlivé značky
K prutu patří naviják. Proutky váží zhruba okolo 100 g a tak je třeba volit naviják, který celou sestavu vyváží. Při přívlači je naviják vystaven námaze a tak je vhodné vybírat mezi značkami, které jsou vyhlášené svojí spolehlivostí a dobrým servisem. Mám rád navijáky s bojovou brzdou. Záleží ale na každém, na co si zvykl a co mu vyhovuje.
K jemné prezentaci jsou zapotřebí jemné vlasce. Používám 0,10 a 0,12 mm, ale domnívám se, že 0,12mm vlasec je už na horní mezní hranici. Slabší vlasce nemám rád, ale při závodech určitě své uplatnění najdou.
V kombinaci s jemným proutkem je, myslím, síla 0,10 mm ideální. Otázkou je, zda výrobce na cívce vlasce uvádí pravdivé údaje. To už si každý posuďte podle toho, jaký vlasec s oblibou používáte a kterému věříte. Není várka jako várka. Někdy prostě páni ve fabrice namíchají trochu jinou směs. A co uvaří, to se pozná až u vody.
Nestává se to často, nemělo by se to stávat vůbec, ale určitě mi dáte za pravdu, že někdy se prostě várka, která je ve stojanu v obchodě, nevyvede a vlasec vydrží mnohem méně.
Diskuze k článku (0)