Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 14 hod
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 23 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
před 4 dny

Mikronymfy (1): Jak na ně lovit?

strunc 4. srpna 2020 0 komentářů

Poznávání

Rybář, který propadl jemným proutkům pro ultra lehkou přívlač a miniaturním nástrahám, které „naloví“ i nedravé ryby, určitě neodolá vyzkoušet napodobeniny nymf vodního hmyzu.

Text: Ivo Novák, foto: autor

To byl zřejmě i záměr výrobce těchto mikronymf, který vsadil na velice věrnou napodobeninu a dal tak možnost rybářům prezentovat rybám nástrahu, která je pro ně velice lákavým soustem a nevzbudí v nich podezření, že jde o léčku. Délka nástrahy (2,5 cm) řadí tyto nymfy do skupiny nejmenších umělých nástrah a přitom si zachovává skvělé pohybové vlastnosti.

REKLAMA

Nymfa je napodobeninou vývojového stádia bezobratlých vodních živočichů.

Způsoby vedení

Každý rybář hraje se špičkou prutu rybám trochu jiné loutkové divadélko. Napsat, který způsob je nejlepší, se prostě nedá. Základem je, aby se nástraha chovala co možná nejpřirozeněji, což v tomto případě znamená pomalé vedení. Žádná nymfa se u dna nepohybuje rychlostí střely. Ryba, která nemá šanci si alespoň trochu nástrahu prohlédnout, nebo na ni alespoň zareagovat, se na cosi, co kolem jen prosviští, ani nepodívá. Takové sousto jí nezajímá. I v proudné vodě platí rovnice, že čím pomalejší vedení, tím větší je šance na úspěch.

REKLAMA

Vedení této nástrahy bych přirovnal k lovu s marmyškou. Na marmyšku lze tuto nástrahu také velice dobře použít. Dokonce s kombinací s plochou marmyškou je tato nástraha přímo neodolatelná. Žádné rychlé a zběsilé přískoky nejsou zapotřebí. Spíš jde o citovou záležitost a soustředění a sebeovládání. Ryba dokáže tuto malou nástrahu i se zátěží sebrat přímo ze dna. Spíš jde o to udržet s ní stálý kontakt a reagovat na někdy velmi jemné záběry, které jsou často téměř nepostřehnutelné.

Přednosti mikronymfy

Jde o velice realistickou nástrahu, která v rybách nevzbuzuje podezření. Její uplatnění je široké. Dá se použít i při plavané, nebo vertikální přívlači a lovu na dírkách. Použít by se dala i při lovu na umělou mušku.

Jde o nástrahu, na kterou lze ulovit spousty druhů ryb. Je vhodná k lovu bílé ryby a kaprovitých ryb.

Nedostatky

Této nástraze se toho moc vytknout nedá. Pokud přesto něco, je to její trvanlivost. Za tu výrobci samozřejmě nemohou, ale jelikož jde o velice malou a jemnou nástrahu, pohyblivé prvky hodně trpí, obzvlášť při záběrech ryb s jemnými zoubky. Po několika záběrech nástraha přijde kupříkladu o tykadla a ztrácí na své svůdnosti.

Cena této nástrahy nastavená na evropský trh kopíruje ceny větších a obdobných nástrah. Nevyznám se v kalkulaci cen a výrobních nákladech, ale dovolím si tvrdit, že marže obchodníků by mohly být mnohem nižší a cena pro rybáře přijatelnější.

Když jsou ryby aktivní, dokážou během vycházky poničit pěknou řádku nástrah natolik, že je třeba je vyhodit. S tím je třeba počítat. Jde o spotřební materiál. Při nižší ceně by tato nástraha určitě získala oblibu u mnohem více rybářů. Další nedostatky jsem nenašel.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled