Fotografie
VOCÁSKOVÁ okomentoval Rybolov na Krym...
před 18 min
Fotografie
milosbreth40@gmail.com založil otázku legitimní nabíd...
před 10 hod
Fotografie
Jan okomentoval Amur na bulhars...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem
Fotografie
Jan okomentoval Na Labi byl ulo...
předevčírem

Metroví pstruzi. Mýtus, nebo realita?

strunc 11. srpna 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Radek Matouš, foto: archiv, Sanja Pogačič, Stane Omerzu

Hovím si v pohodlném křesílku vyhlášené restaurace Cubo v hlavním městě Lublani a nechávám v sobě znít pestrobarevný gastronomický koncert. Nejdříve mě rozehřívá hutná polévka jota, následuje jedinečný pršut a vše zakončují dva příjemní zástupci slaščičarně – potica a krapi.

Milovník bobulí se ve mně nezapře, a proto se ani chvilku nenechávám přemlouvat k vyzkoušení sametového terana. Restaurací se line barvitá balkánská hudba, smích přátel se nenávratně vzdaluje, příjemné víno na patře a já začínám snít a přemýšlet o dalších slovinských tajemstvích…

REKLAMA

Tajemství Slovinska

Gurmánská země je opravdovou pokladnicí, kterou stačí jenom pootevřít a už skvosty přetékají. Takovým je i nejstarší hudební nástroj na světě, jehož stáří se odhaduje na 45 000 let. Unikátní flétna je vyřezána z medvědí kosti a byla objevena v jeskyni mezi Lublaní a Novou Goricou. Já bych očekával spíše objevení historické lžíce, ale možná to bude podle vzoru – koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Dalšími skvosty, tentokrát z oblasti fauny, jsou dva endemické druhy – více než 100 let starý macarát jeskynní (Proteus anguinus) anebo pstruh obecný (Salmo trutta fario), který dorůstá délky až jednoho metru a patří mezi největší svého druhu. V oblasti fauny nikde jinde na světě nenajdete mák jilský, chrpu jilskou anebo legendami opředenou triglavskou růži.

REKLAMA

Pravými démanty jsou pak přírodní krásy… Tajemné a majestátní Alpy, tisíce nádherných krasových jeskyní s nespočetnými jezery a podzemními řekami a také slovinská riviéra s necelými padesáti kilometry pobřeží.

Slovinsko a rybolov

Slovinsko je díky své hornaté krajině a čistým řekám rájem zejména pro muškaře. Mezi nejvyhledávanější řeky patří divoká a křišťálová Soča, jejíž vody brázdí unikátní pstruh mramorový (Salmo trutta marmorata). Pěknými úlovky pstruhů a lipanů vás zaujmou i její přítoky, řeky Tolminka a Lepena. Rybářská sezona zde začíná v dubnu a končí v říjnu.

Oblíbenou destinací mezi evropskými muškaři je i řeka Unec, a to zejména díky lipanům přesahujícím 50 cm, sezona zde začíná v květnu a končí v listopadu.

V řece Sava Bohijnka můžete ulovit vedle kapitálních pstruhů a lipanů i pěkné exempláře hlavatky. Lov tohoto úžasného predátora je omezen pouze na měsíce prosinec, leden a únor.

Milovníci přívlače si přijdou na své na jezerech Ptuj, Bled nebo Radehova – vedle candátů a štik zde můžete ulovit i kapitální sumce. Příznivci štik by měli využít možnosti lovu na jezeře Gredišce u města Lukavica.

Kapitální kapři

Zatím chybí dostatek oficiálních údajů o přesných mírách kapitálních úlovků. Je však známo, že v jezerech Šiker, Ptuj a Murska Sobota bylo uloveno mnoho kapitálních kaprů přes 30 kg.

Velcí šupináči byli chyceni i na proslulém jezeře Bled, které je přes 2 km dlouhé, 1,3 km široké s maximální hloubkou 30 m. Úžasná scenérie je umocněna okolní hornatou krajinou a hlubokými lesy.

Mezi nejoblíbenější kaprařské destinace s režimem chyť a pusť patří jezero Kočevsko (Rudniško), které se nachází nedaleko města Kočevje.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled