Fotografie
Stanislava okomentoval Soukromá půjčka...
před 2 hod
Fotografie
SVOBODA založil otázku Soukromá půjčka...
před 5 hod
Fotografie
Milan okomentoval Úlovky 2024...
včera
Fotografie
Stanislava okomentoval Finanční situac...
včera
Fotografie
KLIMOSOVA založil otázku Finanční situac...
před 4 dny

Metroví pstruzi. Mýtus, nebo realita?

strunc 11. srpna 2019 0 komentářů

Poznávání

Text: Radek Matouš, foto: archiv, Sanja Pogačič, Stane Omerzu

Hovím si v pohodlném křesílku vyhlášené restaurace Cubo v hlavním městě Lublani a nechávám v sobě znít pestrobarevný gastronomický koncert. Nejdříve mě rozehřívá hutná polévka jota, následuje jedinečný pršut a vše zakončují dva příjemní zástupci slaščičarně – potica a krapi.

Milovník bobulí se ve mně nezapře, a proto se ani chvilku nenechávám přemlouvat k vyzkoušení sametového terana. Restaurací se line barvitá balkánská hudba, smích přátel se nenávratně vzdaluje, příjemné víno na patře a já začínám snít a přemýšlet o dalších slovinských tajemstvích…

REKLAMA

Tajemství Slovinska

Gurmánská země je opravdovou pokladnicí, kterou stačí jenom pootevřít a už skvosty přetékají. Takovým je i nejstarší hudební nástroj na světě, jehož stáří se odhaduje na 45 000 let. Unikátní flétna je vyřezána z medvědí kosti a byla objevena v jeskyni mezi Lublaní a Novou Goricou. Já bych očekával spíše objevení historické lžíce, ale možná to bude podle vzoru – koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Dalšími skvosty, tentokrát z oblasti fauny, jsou dva endemické druhy – více než 100 let starý macarát jeskynní (Proteus anguinus) anebo pstruh obecný (Salmo trutta fario), který dorůstá délky až jednoho metru a patří mezi největší svého druhu. V oblasti fauny nikde jinde na světě nenajdete mák jilský, chrpu jilskou anebo legendami opředenou triglavskou růži.

REKLAMA

Pravými démanty jsou pak přírodní krásy… Tajemné a majestátní Alpy, tisíce nádherných krasových jeskyní s nespočetnými jezery a podzemními řekami a také slovinská riviéra s necelými padesáti kilometry pobřeží.

Slovinsko a rybolov

Slovinsko je díky své hornaté krajině a čistým řekám rájem zejména pro muškaře. Mezi nejvyhledávanější řeky patří divoká a křišťálová Soča, jejíž vody brázdí unikátní pstruh mramorový (Salmo trutta marmorata). Pěknými úlovky pstruhů a lipanů vás zaujmou i její přítoky, řeky Tolminka a Lepena. Rybářská sezona zde začíná v dubnu a končí v říjnu.

Oblíbenou destinací mezi evropskými muškaři je i řeka Unec, a to zejména díky lipanům přesahujícím 50 cm, sezona zde začíná v květnu a končí v listopadu.

V řece Sava Bohijnka můžete ulovit vedle kapitálních pstruhů a lipanů i pěkné exempláře hlavatky. Lov tohoto úžasného predátora je omezen pouze na měsíce prosinec, leden a únor.

Milovníci přívlače si přijdou na své na jezerech Ptuj, Bled nebo Radehova – vedle candátů a štik zde můžete ulovit i kapitální sumce. Příznivci štik by měli využít možnosti lovu na jezeře Gredišce u města Lukavica.

Kapitální kapři

Zatím chybí dostatek oficiálních údajů o přesných mírách kapitálních úlovků. Je však známo, že v jezerech Šiker, Ptuj a Murska Sobota bylo uloveno mnoho kapitálních kaprů přes 30 kg.

Velcí šupináči byli chyceni i na proslulém jezeře Bled, které je přes 2 km dlouhé, 1,3 km široké s maximální hloubkou 30 m. Úžasná scenérie je umocněna okolní hornatou krajinou a hlubokými lesy.

Mezi nejoblíbenější kaprařské destinace s režimem chyť a pusť patří jezero Kočevsko (Rudniško), které se nachází nedaleko města Kočevje.

REKLAMA
REKLAMA
Líbil se vám článek?

Pošlete ho dál svým přátelům

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru

Diskuze k článku (0)

Novinky z iRybářství na váš e-mail

Články, videa, recepty a další novinky na váš e-mail. Mějte přehled