Matjesy si můžeme připravit i ze sladkovodních ryb, jak známo. Vhodné jsou masitější ryby, které mají dostatek masa ve hřbetu. Mně se k této pochutině osvědčil především karas stříbřitý (stejně je přemnožený a neměli bychom ho pouštět), popřípadě i kapr do délky 50 cm.
text: Dalibor Marounek
Příprava
Ryby oškrábeme, vykucháme, odřízneme ploutve a hlavu, maso opláchneme a podél páteře rozpůlíme na polovinu. Takto upravené porce ryby zasypeme solí a uložíme je na tři dny do lednice.
Pak je vyndáme, znovu opláchneme a na další tři dny je zalijeme octem. Pak znovu maso vyndáme z lednice, zase ho opláchneme pod vodou, stáhneme kůži a vyjmeme páteř a zbytky kostí, ty mezisvalové se mezitím rozpustily. Upravené plátky masa nakrájíme na čtverečky (nebo proužky, je to na vás) a promícháme je z cibulí v poměru 2:1. Dva díly masa a jeden cibule promícháme s olejem, pak přidáme pepř a znovu vše promícháme.
Matjesy úhledně a úsporně nandáme do sklenic a na sklenici o objemu 0,7 l přidáme dva bobkové listy, čtyři kuličky nového koření a čtyři kuličky celého pepře. Sklenice uložíme opět do lednice a jejich obsah necháme patřičně rozležet. Nejvhodnější dobou je týden, tedy sedm dní. A budeme mít hotovo! Podáváme s chlebem, pečivem a na zapití je nejlepší vychlazené pivko.
Náš tip
Kdo chce, může více pepřit, přidat trochu celého kmínu, méně či více cibule. Leckdo do sklenic s rybím masem přidává i půlené stroužky česneku, popřípadě proužky kořenové zeleniny, zejména mrkve, ale i petržele a zřídka celeru. Fajnšmekři dokonce k masu často přidávají i kysané zelí.
Výborný
Mám rád kupovaný ale tady ti vypadají luxusně
Super
Známy který je takový kuchtík hned jsem mu kázal tenhle recept a říkal že to zkusí a taky zkusíl vytvor super