Včera jsme informovali o velkém úhynu ryb na Dyji u jezu Bulhary. Šest kilometrů proti proudu od něj je hráz nádrže Nové Mlýny, vyhlášeného ráje trofejních kaprů. Také ta je pokrytá sinicemi. Hrozí úhyn ryb i tam?
text: Marek Kožušník
„Na dolní novomlýnské nádrži ryby nehynou, je zde však velmi silný vodní květ, který ovlivňuje řeku pod hrází. Uhynulé ryby v řece z nádrže nepocházejí,“ uvádí pro iRybářství Jan Grmela, hospodář MRS.
Kyslíkový deficit podle Grmely může být příčinou úhynu ryb, zvláště za těchto podmínek, kdy se při nízkém průtoku a vysoké teplotě vyskytuje intenzivní vodní květ. Nelze ovšem vyloučit i další možnosti. Příčinu havárie šetří příslušné orgány.
„Dle mého názoru by rybám v řece výrazně pomohlo pouštění vody v nočních hodinách mimo turbíny MVE tak, aby se mohla voda více nasytit kyslíkem a nedocházelo k hromadění vodního květu v nadjezí. Po setmění totiž vodní květ spotřebovává kyslík a situace pak bývá nejhorší těsně před úsvitem,“ dodává Jan Grmela.
„Podle mých informací došlo k zaregistrování úhynu právě mezi 2 a 3. hodinou ranní (v úterý 19. července, pozn. red.), když dusící se ryby ucpaly přítok na turbínu,“ upřesňuje hospodář MRS.
Řešení situace podle něj není jednoduché. „Hydrologický stav toku a počasí mají samozřejmě největší vliv, ty ale neumíme ovlivnit, stejně jako masový výskyt sinic a řas, který je sice akcelerován lidskou činností, ale neumíme s ním účinně bojovat,“ vysvětluje Jan Grmela.
Situaci se podle něj dá předcházet snad jen prevencí. „Pokud by při nízkém obsahu kyslíku byla voda pouštěna mimo turbíny MVE tak, aby se mohla okysličit, věřím, že by to výrazně pomohlo. Tato řešení však nejsou jednoduchá a je nutno jednat na úrovni správce toku a provozovatelů MVE. Dodržení sanačního průtoku v tomto případě nestačí,“ dodává.
Diskuze k článku (0)