Odklízecí práce probíhají již třetí den, konkrétně v Břeclavi se snaží zachytit mrtvé ryby nad splavem. Foto: město Břeclav
NovinkyV Břeclavi vytáhli jen ve středu večer z vody přes 250 kilogramů uhynulých ryb. Podle odborníků jde o splavené ryby z Bulhar. Celkové množství ryb, které bude nutné zlikvidovat, si zatím nikdo netroufá odhadnout.
text: Marek Kožušník
K masivnímu úhynu ryb došlo v úterý 19. července v úseku nad vodní elektrárnou v obci Bulhary. Stalo se tak v důsledku špatné kvality vody v nádrži Nové Mlýny v kombinací s vysokými teplotami a nadměrným výskytem sinic ve vodě. O úhynu jsme informovali zde a zde.
V Břeclavi, která leží zhruba 14 km po proudu Dyje od obce Bulhary, se splavené mrtvé ryby objevily ve středu večer.
„Jde o splavení uhynulých ryb níže po proudu. Odhadem bylo vyloveno 10–15 tun, ale velká část kadáverů byla splavena vodou, celkový úhyn je tedy vyšší,“ upřesňuje pro iRybářství Jan Grmela, hospodář MRS.
„Svolal jsem koordinační schůzku zástupců Povodí Moravy, hasičů, rybářů a pracovníků životního prostředí, abychom v této nepříjemné situaci naplánovali společný postup,“ uvedl včera starosta Břeclavi Svatopluk Peček.
„Město zajistilo kontejner, kam se budou uhynulé ryby dávat. Na místě katastrofy zasahují hasiči a rybáři, naplněné kontejnery se budou vozit do kafilerie,“ doplnil na facebookové stránce města starosta.
„Odklízecí práce probíhají již třetí den, konkrétně v Břeclavi se snaží zachytit mrtvé ryby nad splavem. Dvakrát denně se posílají v kontejneru do kafilérie v Brně. Zapojují se hasiči, dobrovolní hasiči ze Staré Břeclavi a z Poštorné, stejně jako rybáři. Kontejner zajistilo město Břeclav,“ říká pro iRybářství mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová.
Dá se odhadnout, kolik ryb na Dyji kvůli vedru uhynulo? „Všechny ryby ještě nevyplavaly na hladinu, podle odhadů to bude několik desítek tun,“ dodává Jana Pelcová.
Obyvatele Břeclavi mezitím začíná obtěžovat sílící zápach. „Smrad je hrozný. Kulantně se to snad ani říct nedá. Pomalu není možné otevřít okno. Nemají na tom toku hospodařit tak, jak hospodaří. Nemuselo by k tomu vůbec dojít,“ uvedl pro Břeclavský Deník důchodce, který přihlížel výlovu kadáverů u břeclavského splavu. Představit se odmítl.
Může za úhyn skutečně jen počasí?
Podle zjištění Hodonínského Deníku viní někteří rybáři ze současného stavu vodohospodáře z Povodí Moravy. Rybář Marian Bešter kvůli tomu podal trestní oznámení. „Podal jsem trestní oznámení na neznámého pachatele a na Povodí Moravy. Tomuto se opravdu na tekoucí vodě dalo zabránit, vzhledem k minulosti z roku 2013, za tohle už musí být někdo zodpovědný,“ řekl Bešter Deníku.
Marian Bešter naráží na situace ze srpna 2013, kdy došlo na stejném úseku řeky k velkému úhynu ryb vlivem vysokých teplot, nedostatku srážek, a tedy snížení obsahu kyslíku ve vodě.
Bešter tvrdí, že Povodí Moravy v minulosti přislíbilo umístit pod novomlýnskou přehradu speciální zařízení měřící úroveň kyslíku ve vodě. „Dodnes je však ani po urgencích hospodářů nenainstalovali. Ve všech médiích se uvádí, že za situaci může počasí. Je to ale tekoucí voda, kterou mohou regulovat, aby se to nestalo,“ dodává pro Hodonínský Deník Bešter.
Povodí Moravy ale tvrdí opak. „Zařízení měli instalovat přímo rybáři, přesněji Moravský rybářský svaz. Domluva byla, že my jim to umožníme, ale instalaci a provoz budou řešit oni. Sledování podmínek pro rybí obsádku a její zdravotní stav je podle zákona povinností hospodařící rybářské organizace, nikoliv správce toku,“ uvedl pro Deník mluvčí povodí Petr Chmelař.
Diskuze k článku (0)